{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 379295

در صحن شورا مطرح شد:

شهرداری تهران باید ٢٠درصد از بودجه خود را صرف مناسب سازی مدارس دخترانه کند.

اقتصادآنلاین- فائزه مومنی ؛ ناهید خداکرمی در توضیح طرح مذکور گفت؛ به‌ منظور تأمین امکانات رفاهی و ارتقاء شرایط محیطی، بهداشتی، فرهنگی و اجتماعی کودکان و همچنین با عنایت به ضرورت اجرای عادلانه طرح مصوب دوم مهرماه سال 1388 تحت عنوان طرح استقبال از مهر، برای دسترسی عادلانه و مطلوب دختران دانش آموز به فضای مناسب ورزشی و تفریحی در محل تحصیل خود ضرورت دارد تا محیط مدارس دخترانه مناسب فعالیت های ورزش و فوق برنامه باشد تا دختران دانش آموز بتوانند بدون محدودیت به فعالیت فیزیکی بپردازند. لذا با عنایت به ردیف بودجه  شهرداری می تواند بخشی از بودجه اختصاصی به آموزش و پرورش را صرفاً برای مناسب سازی و رفع اشراف ساختمان های مجاور به محوطه مدارس تهران هزینه کند.

در ضرورت این طرح بیان شده است:

مدارس محلی برای آموزش و پرورش کودکان و نوجوانان است که در سنین رشد و تکامل بیشترین زمان کیفی خود را در آن می گذرانند. به دلایل فرهنگی مذهبی و قوانین کشور دختران ما در اماکن عمومی ملزم به رعایت حجاب می باشند. رعایت این پوشش در محیط تک جنسیتی مدارس دخترانه که از نظر تربیتی انتظار می‌ رود مثل خانه محیطی امن و بی‌دغدغه باشد، نگرانی‌های زیر را در حوزه سلامت ایجاد می‌کند:

آمار نشان می‌دهد که ۷۶ درصد از دختران تهرانی از کمبود ویتامین دی رنج می‌برند. کمبود این ویتامین می‌تواند منجر به بروز بیماری‌ های قلبی عروقی و افسردگی شود. قرار گرفتن در معرض نور آفتاب اصلی‌ترین راهکار برای تامین این ویتامین حیاتی در بدن است. در حال حاضر تامین این نیاز برای بسیاری از دختران میسر نیست.

تحقیقات متعدد اهمیت فعالیت فیزیکی در رشد جسمی و روانی کودکان و نوجوانان را اثبات کرده است. ورزش علاوه بر منافع جسمی در تقویت اعتماد به نفس و تکامل روانی و اجتماعی نیز بسیار موثر است. در بسیاری مدارس دولتی به علت وجود مشرف و نبود امکانات، ورزش با پوشش مناسب ورزشی برای دختران ممکن نیست. این آسیب از آن ‌‌‌جا بسیار مهم است که دختران مانند پسران امکان استفاده آزادانه از پارک ها و فضاهای عمومی را ندارند و مدرسه تنها مکانی است که می تواند این موقعیت را برای شان ایجاد کند.

در حال حاضر بسیاری از مدارس غیردولتی شرایطی را فراهم کرده اند که دختران دانش آموز می توانند بدون حجاب در محیطی امن به آموزش و فعالیت‌های فیزیکی بپردازند. با توجه به شهریه بالای این مدارس و دسترسی نداشتن اکثر طبقات جامعه به این امکانات، ضروری است که برای برقراری عدالت و برابری در استفاده از امکانات آموزش  و پرورش فارغ از جنسیت دانش آموزان، شهرداری بخشی از ردیف بودجه اختصاصی کمک به آموزش و پرورش را صرفا برای مناسب‌سازی مدارس دخترانه اختصاص دهد.

ماده واحده:

شهرداری تهران مکلف است تا ٢٠ درصد از ردیف بودجه  اختصاصی سالانه  به آموزش و پرورش تهران را برای مناسب سازی مدارس دخترانه دولتی در مناطق 22 گانه شهر تهران هزینه کند بطوری که در سال 1398 حداقل در هر منطقه محوطه یک دبیرستان دخترانه با استفاده از سازه های سبک٬ ایمن و منطبق با منظر شهری رفع مشرف و مناسب سازی شود.

خداکرمی در ضرورت دوفوریتی بودن این طرح گفت: 76درصد دختران ایرانی از کمبود ویتامین دی رنج می‌برند و قرار است این دختران مادران آینده ما باشند و برای همین کلسیم و ویتامین برای بدن آن‌ها حیاتی است آن‌ها به دلیل این فقدان در معرض ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند. برای تامین ویتامین دی بدن، نور آفتاب از اهمیت فراوانی برخوردار است و بنابراین مناسب‌سازی مدارس حائز اهمیت به خصوص که در حال حاضر مساله عدالت آموزشی از اهمیت فراوانی برخوردار است.

بسیاری مدارس غیرانتفاعی شرایط آزادانه فعالیت ورزشی دختران را ایجاد می‌کنند. مناسب‌سازی مدارس دخترانه از وظایف شهرداری است.

این طرح نهایتا با ١٢موافق و ٦مخالف به تصویب رسید.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری