کد خبر 377462

برخی افراد قدرتمند هنوز املاک شهرداری را پس نداده‌اند

عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران با انتقاد از رویه نادرست بازپس گیری املاک شهرداری تهران گفت که متاسفانه برخی افراد قدرتمند یا وابسته به جریان‌های قدرت، هنوز املاک تحت اختیارشان را تحویل نداده اند.

به گزارش اقتصادآنلاین، حجت نظری در دیدار با معاونان امور اجتماعی و فرهنگی مناطق شهرداری تهران با اشاره به عدم حضور معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران در این جلسه گفت: انتظار داشتم، آقای دکتر جوادی یگانه امروز اینجا حضور داشته باشند، چرا که جلسه ای مهم تر از این جلسه برای معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار وجود نداشت و با توجه به اینکه بسیاری از انتقادات مطرح شده و مسائل موجود متوجه ایشان است، لازم بود به احترام افراد حاضر هم که شده در این حلسه حاضر شده و به سوالات پاسخ می دادند، قطعا اطلاع ایشان از مشکلات و دغدغه های مدیران و معاونان می توانست کار و مدیریت خودشان را هم راحت تر کند که متاسفانه اینگونه نشد. 

وی با اشاره به واگذاری و برون سپاری اماکن ورزشی اظهارکرد: بارها گفته ام که ما این آمادگی را داریم که بتوانیم مجموعه ها را در اختیار سازمان ورزش نگه داریم و از نگه داشت این مجموعه ها بخشی را در اختیار مناطق قرار دهیم، اما الان بزرگترین مشکل ما این است که مجموعه های یکی پس از دیگری برون سپاری می شود و این مساله در دوره آقای رباطی متاسفانه شتاب گرفته است. یه طوری که حتی مجموعه ای که 10 سال برون سپاری نشده بود در این دوره هم در حال برون سپاری است. 

نظری با بیان اینکه در شرایط فعلی مدیریت شهری تهران، برون سپاری کار عقلانی نیست، گفت: نه فقط در حوزه ورزش بلکه در سایر حوزه ها هم برون سپاری کار درستی نیست چرا که امروز شهرداری تهران بالغ  65 هزار نیرو و 110 هزار حقوق بگیر دارد و ما باید از ظرفیت این عزیزان استفاده کنیم. در همین سازمان ورزش به اذعان آقای رباطی بالای 3000 نیرو داریم که به راحتی می توان کارها را به این نیروها واگذار کرد و من اصلا دلیل برونسپاری را نمی دانم. 

رییس کمیته ورزش شورای شهر تهران ادامه داد: وقتی مجموعه ای برون سپاری می شود،  ما نمی توانیم به بهره بردار بگوییم این تعداد سانس را در اختیار منطقه و ... قرار دهد. همین الان قرارداد خیلی از پیمانکاران با سازمان ورزش برای برون سپاری ها از همان اول سود ندارد، من مکررا از آقای جوادی یگانه خواستم که جلوی برونسپاری ها گرفته شود که ایشان هربار قول دادند اما هربار هم استنکاف کردند و نمیدانم چرا پاسخگو نیستند. 

از ملک مذکور استفاده می‌کنند اما سمن‌هایی که از پشتوانه لازم برخوردار نیستند، مجبور به تخلیه ملک مورد بهره‌برداری خود شده‌اند.

 ادامه داد: از طرف دیگر وقتی مجموعه ای برون سپاری می شود، بعد از تمام قرارداد، اصطلاحا لاشه مجموعه به مدیریت شهری بازمی گردد و ما باید هزینه زیادی را صرف کنیم که آن مجموعه دوباره تعمیر و تجهیز شود. 

نظری با تاکید براینکه در صورت واگذاری مجموعه های ورزشی به مناطق، باز هم نباید اقدام به برون سپاری شود، گفـت: امکانات ورزشی شهر برای مردم است، مصوبه ای در شورای شهر تهران وجود دارد که زمین های چمن مصنوعی باید رایگان در اختیار مردم قرار بگیرد. همین حالا بگویید چند زمین چمن در محلات رایگان در اختیار مردم قرار گرفته است؟ درآمدهای آنها چطور است و چگونه است که هم پول می گیرند و هم وضعیت امکانات  و تجهیزات در این زمین ها نامناسب است، این درآمدها صرف چه اموری می شود؟

رییس کمیته مشارکت های شورای شهر تهران با اشاره به مراکز بهاران اظهارکرد: در مورد بهاران هم واگذاری به بهریستی درست نیست، خب اگر بناست بهزیستی برون سپاری کند، خودمان برون سپاری می کنیم و آن را در اختیار سازمان های مردم نهاد قرار خواهیم داد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از بی توجهی به وضعیت پارک آبی آزادگان در جنوب شرق تهران انتقاد کرد و گفت: در دوسال اخیر بنده دست کم سه بار مستقیما از این پارک بازدید کردم و تاکید کردم که باید فکری به حال این پارک شود، اخیرا هم آقای محسن هاشمی از این پارک بازدید کرده اند و مواردی مشابه را تاکید کرده اند. سوال این است که چرا کاری انجام نمی شود و باید با چه لحن و ادبیاتی با برخی از مدیران صحبت شود تا کاری را پیش ببرند؟

نظری با تاکید بر اینکه مدیران و معاونان شهرداری باید  دغدغه بیشتری نسبت به موضوعات و مطالبات شهروندان داشته باشند، گفت: کارها را باید از دست جایی که پاسخگوی به مردم نیست، خارج کنیم واین اتفاق خوبی است، در مورد سرای محلات از زمانی که سراها دست مناطق افتاد وضعیت بهتر شده است و الان در حساب سراها موجودی هم هست، اما آیا واقعا دنبال این هستیم که از حساب سراها بی حساب و کتاب برداشت شود؟ یکی از بدترین کارهای مدیریت شهری در دوره قبل، خودکفا کردن سراهای محلات بود، چرا که عملا سراها از کسب مشارکت های مردمی دور شدند و به رقابت با یکدیگر افتادند. برخی از سراهای ما درآمد بسیار بالایی دارند که ما نمی دانیم کجا صرف می شوند. 

وی با اشاره به دستورالعمل مدارس نیز گفت: باید اداره کل آموزش شهروندی خیلی زود پیشنویس را ارادئه می داد، نه حالا که سه هفته تا بازگشایی مدارس باقی مانده است. بسیاری از مناطق و مدارس این انتطار را داشتند که بتوانند زودتر با یکدیگر همکاری کنند و من  امیدوارم که خیلی زود این دستورالعمل اجرایی شود.

عضو کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر تهران به مساله بازپس گیری املاک شهرداری نیز اشاره کرد و گفت: در مورد املاک ما یک چالش اساسی داریم و شورا هم برای بازگشتش این املاک مصوبه دارد، در مورد برخی از املاک مانند سرای محلات، مراکز بهاران و ... هم هیچ سیاست واحدی وجود ندارد و مکررا گزارش هایی دریافت می کنیم که معاونت پیگیر است این املاک را پس بگیرد تا احتمالا فروخته شوند و حقوق کارکنان را پرداخت کنند. در این حوزه باید کارگروهی داشته باشیم که به این موضع بپردازیم. 

نظری ادامه داد: بنده شش ماده 55 قانون شهرداری ها به بدترین شکل ممکن در حال اجراست. متاسفانه در بازپس گیری امللاک کسانیکه به قدرت وصل بوده یا دارای قدرت بودند، املاکشان تخلیه نشده اما املاک را از سمن ها و ... که دستشان به هیچ جا بند نبوده و زور و صدایی هک نداشتند، پس گرفته اند. در این زمینه سازمان املاک باید عادلانه برخورد کند و من تقاضا دارم کمیسیون در مورد املاک ورود جدی پیدا کند.

وی با اشاره به نامه یک ماه پیش خود به معاون فرهنگی اجتماعی شهردار تهران در مورد فضاهای مورد نیاز سازمان های مردم نهاد گفت: در این مورد حدود یک ماه پیش به آقای جوادی یگانه، نامه زدم و خواستم تا لیستی از تمام سمن هایی که درخواست فضا و یا تمدید فضای در اختیار برای فعالیت را داشتند، به ما بدهند، تا ما در کمیسیون فرهنگی اجتماعی این موضوع را تعیین تکلیف و رسیدگی کنیم، اما متاسفانه تا کنون هیچ پاسخی نیامده است. در حالی که پاسخ همین نامه می تواند  بسیاری از مشکلات در این زمینه را حل و فصل کند. 

عضو شورای شهر تهران از بی توجهی به نظر شورا و شهردار تهران در مورد مراکز بهاران نیز گلایه کرد و گفت: متاسفانه آقای جوادی یگانه در مورد مراکز بهاران چنان ورود می کنند که مدیریت شهری وارد چالش می شود کار را به جایی کشاندند که خود شهردار تهران بهخ مساله ورود کرد. سه عضو از پنج عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران در این مورد موضع گیری کردند و آقای یگانه اصلا توجهی به این مساله نداشتند تا اینکه  شخص شهردار تهران به موضوع واگذاری مراکز بهاران به بهزیستی ورود کرد و واگذار موقتا متوقف شد، اما گویا همچنان اراده واگذاری این مراکز از سوی آقای یگانه وجود دارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر