کد خبر 361845

عضو شورای شهر تهران:

در برخورد با دستفروشان چهارراه ولیعصر شتابزده عمل شد/ دستفروشی در مترو ممنوع است

سخنگوی کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران بر ضرورت اجرای مصوبه ساماندهی مشاغل سیار وبی کانون از سوی شهرداری تهران تاکید کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین، حجت نظری در حاشیه جلسه شورای شهر تهران با اشاره به اقدامات انجام شده برای ساماندهی دستفروشان در محدوده تئاتر شهر و چهارراه ولیعصر گفت: معتقدم که در مورد دستفروشان محدوده چهارراه ولیعصر متاسفانه شتابزده برخورد شد. بنده و دکتر حق شناس هفته گذشته جلسه ای  با حضور نمایندگان نیروی انتظامی، نمایندگان بخشی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خانه تئاترو ... داشتیم که در آن جلسه یکی از مصوبات ما این بود که در مورد اقداماتی که باید در فضای پیرامونی تئاتر شهر انجام شود، مطالعاتی صورت بگیرد. حتی تصمیم گرفتیم تا از مطالعات پیشین در مورد پهنه رودکی نیز بهره ببریم و  مشورت با افراد و کارشناسان مختلف برای اتخاذ بهترین تصیمم استفاده کنیم. 

نظری ادامه داد: من حتی با توجه به اینکه نگران اقدامی شتابزده بودم، درخواست کردم که هیچ برخورد شتابزده و احساسی صورت نگیرد، اما دقت کافی نشد و فشارهایی که وجود داشت منجر به نظر شورای تامین استان تهران شد و طرح به صورت ضربتی به اجرا در آمد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه در مورد هرطرحی که به انسان مربوط است باید با حساسیت بیشتری عمل کنیم، اظهارکرد: در همین محدوده چهارراه ولیعصر حدود 2000 دستفروش داریم که از این راه ارتزاق می کنند و که  با طرحی کارشناسی نشده با آنها برخورد شد.

وی با اشاره به دیگر مصوبات جلسه مذکور گفت: یکی از مصوبات این بود اگر بناست در مورد دستفروشان تصمیمی گرفته شود، ما می توانیم این تصیمیم را بر مبنای فروش کالای مرتبط با حوزه فرهنگی و هنری انجام دهیم. ما هم موافق این نیستیم که مثلا در اطراف تئاتر شهر ابزار و یراق فروخته شود، اما می توان کالاهای فرهنگی متناسب با آن فضا در محل هایی که از قبل پیش بینی شده، به فروش برسد.

حجت نظری با تاکید بر اینکه پاک کردن صورت مساله در مورد دستفروشان مطلوب ما نیست، در مورد ساماندهی دستفروشان در مترو نیز گفت:  طرحی که شاهد اجرایش هستیم مشخصا شامل فضای پیرامونی تئاتر شهر است و این موضوع با موضوع دستفروشی در مترو متفاوت است. اما ما در مصوبه ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون که بیش از چهارماه پیش در شورای شهر تصویب کردیم به این مسائل توجه داشتیم و معتقدم که اگر آن مصوبه از سوی شهرداری اجرا شود بسیاری از مشکلات مرتفع خواهد شد. در همان مصوبه هم ممنوعیت دستفروشی در مترو پیش بینی شده و باید محل های جایگزین برای آنان پیش بینی شود. 

عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران درباره اجاره فضای مقابل مغازه ها  از سوی مغازه داران به دستفروش ها گفت: همانطور که گفتم مصوبه مشاغل سیار و بی کانون بیش از چهار ماه پیش به تصویب شورا رسید و کمتر از چهارماه پیش هم لازم الاجرا شد. اما اقدام درخوری برای اجرایش از سوی شهرداری تهران ندیدیم و پیگیر اجرایی شدن آن هستیم. با اجرای مصوبه ما با الکترونیکی کردن تقاضا و عرضه عدالت را تا جایی که می توانیم محقق خواهیم کرد. البته ممکن است در شروع نواقصی هم باشد، اما  حتما به دنبال ایجاد عدالت به صورت حداکثری هستیم تا همه بتوانند عادلانه استفاده کنند. در این شرایط  دیگر واسطه ها و افراد غیر مرتبط نیز حذف شده و پولی به ناحق از کسی دریافت نخواهد شد. 

نظری در مورد اینکه آیا فعالیت دستفروشان منجر به سدمعبر نمی شود، تصریح کرد: ما قطعا با سد معبر مخالفیم و منظورمان از دستفروشی سد معبر نیست. می شود دستفروشی را به رسمیت شناخت و این اقدام در معابری انجام شود که سد معبر و مانع تردد نشود. علاوه بر پیاده رو ها ما در مصوبه ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون ون ها و ون کافه ها را هم مدنظر قرار دادیم تا آنها هم بتوانند بدون آنکه سد معبری ایجاد کنند، فعالیت کنند. 

وی در پایان با تاکید بر اینکه قانون باید به طور کامل اجرا شود، گفت:  اجرای کامل قانون حتما مستلزم مقابله با سد معبر است، اما نباید کسی متضرر شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر