کد خبر 360297

رییس شورای اسلامی شهر؛

موضوع حیات شبانه تهران نباید سیاسی شود

رییس شورای اسلامی شهر تهران درباره موضوع زیست شبانه گفت: سیاسی کردن موضوع و در نظر نگرفتن تمامی ابعاد و جنبه های مختلف آن، بویژه تامین امنیت، بهداشت و جلوگیری از بروز ناهنجاری ها بخصوص اعتیاد در حاشیه زیست شبانه، از آسیب های آن به شمار می رود.

به گزارش اقتصادآنلاین، محسن هاشمی افزود: از همه کارشناسان و صاحب نظران دعوت می کنیم فارغ از نگاههای سیاسی و هیجانی، در ایجاد فضایی کارشناسی جهت بررسی علمی موضوع و ارائه راهکار مشارکت کنند.
وی در پی انتشار تقطیع شده اظهارتش درباره زیست شبانه توضیح داد: در ابتدا لازم می دانم نکته ای را در مورد مصاحبه های عبوری و شتابزده با اصحاب رسانه در حاشیه جلسه علنی شورا عرض کنم که بصورت حرفه ای اینگونه پرسش و پاسخ ها که با اصرار خبرنگاران عزیز و بدون داشتن فرصت کافی صورت می گیرد، نمی تواند محتوای لازم و در خور سوالات را به افکارعمومی منتقل کند و بعضاً موجب سوتفاهم هایی می شود.
هاشمی با بیان اینکه خبرنگاران می توانند سوالات تخصصی و نیازمند فرصت بیشتر را به مصاحبه های تفصیلی و براساس تعیین فرصت وزمان مناسب موکول کنند از اصحاب رسانه ها خواست که از طرح سوالات با شتابزدگی اصرار نکنند و بپرهیزند تا رئیس شورا نیز در محذوریت اخلاقی ناگزیر به ارائه پاسخ نشود.
رئیس شورای شهر تهران توضیح داد: یکی از محورهایی که طی سالهای اخیر در مورد تحول در مدیریت شهری مطرح شده است، موضوع زیست شبانه است.
وی ادامه داد که برای نگاه تخصصی به این موضوع باید ابتدا منظر و انتظار خود را مشخص کنیم و ببنیم آیا مقصود از زیست شبانه همان مفهومی است که در کلانشهرهای توسعه یافته وجود دارد؟
هاشمی اضافه کرد: آیا این مفهوم با فرهنگ وقوانین ما سازگاری دارد یا اینکه منظور از زیست شبانه فروش اجناس و مواد غذایی است در کنار معابر در ساعات انتهایی شب است؟

وی توضیح داد: اگر مقصود ما این است که باید توجه داشتیم در شهرهای توسعه یافته، اینگونه مسایل را حل نمی کنند که به ایجاد اختلال در کسب و کار شهری و فعالیت واحدهای دارای مجوز قانونی است مالیات خود را پرداخت می کنند، منجر شود.
به گفته رئیس شورای شهر، در شهر تهران نیز اگر ما می خواهیم فضایی برای فعالیت اقتصادی اقشار فرودست و تامین معیشت آنها فراهم کنیم، بهتر است که با ایجاد زیرساختهای مناسب و رعایت کرامت انسانی و منزلت اجتماعی آنها این امکان را فراهم کنیم.
وی افزود: اگر برای زیست شبانه طرحی متفاوت و بومی را در نظر داریم بهتر است که ابتدا جزییات این طرح کارشناسی شود، اگر می خواهیم که بستر مناسب برای برنامه های فرهنگی، تفریحات سالم و فعالیتهای اجتماعی در قالب زیست شبانه فراهم شود باید ابتدا این برنامه ها را طراحی و تدوین کنیم و پس از تایید کارشناسی به مرحله اجرا دراوریم.
هاشمی اذعان کرد: تقلیل دادن زیست شبانه به وضعیت فعلی موجب می شود تا این کسب وکار نیز به سرنوشت کسب وکارهای روزانه تبدیل شده وبرای فروشندگان، مانع تامین سرقفلی و حق کسب وپیشه غیررسمی ایجاد شود و بتدریج موجب رانت و افزایش هزینه فروش محصولات به مردم می شود.
وی ادامه داد: بنابراین ما باید ابتدا چارچوب و ابعاد بحث زیست شبانه را مشخص کنیم و تجربه سایر کلانشهرهای مشابه در جهان را با در نظر گرفتن شرایط بومی فرهنگی واجتماعی خود تطبیق دهیم به نحوی که با یک طرح شتابزده موجب اختلال در سایر فعالیت های شهر ویا بروز مشکلات جدید نشویم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر