کد خبر 359852

متخصصین شهرسازی در بیش از ۹۰درصد ساخت و سازهای تهران اعمال نظر نمی‌کنند!

مدیرکل معماری و ساختمان شهر تهران در ابتدای این همایش گفت: درصدد هستیم با در نظر گرفتن تأکیدات معاون شهرسازی و معماری و همچنین تجربیات دبیران در کمیته‌های نما به سیما و منظرشهری هویت بخشیم .

به گزارش اقتصادآنلاین، همایش هم اندیشی اعضای کمیته های تخصصی نماهای شهری تهران با حضور معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، اعضای کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران،مدیر کل معماری و ساختمان، شهردار منطقه 4 ، معاونین شهرسازی و معماری و دبیران کمیته های نمای مناطق 22 گانه شهرداری تهران به همت معاونت شهرسازی و معماری و به میزبانی شهرداری منطقه چهار، در سالن اجتماعات این منطقه برگزار شد.

صالحی مدیرکل معماری و ساختمان شهر تهران در ابتدای این همایش گفت: درصدد هستیم با در نظر گرفتن  تأکیدات معاون شهرسازی و معماری و  با برگزاری جلسات هم اندیشی با اساتید دانشگاهی و صاحب نظران و همچنین تجربیات دبیران در کمیته های نما به سیما و منظرشهری هویت بخشیم .

وی افزود: در طی چهار سال گذشته فعالیت های بسیاری در حوزه نما در این ادره کل و مناطق 22گانه صورت گرفته است که توانسته ایم تا حدودی به اهداف اولیه در ساماندهی نما دست یابیم . در این خصوص از اواسط سال1394 تا اردیبهشت سال جاری با تشکیل جلسات متعدد به 61 هزار پرونده رسیدگی شد که  نقاط قوت و ضعف آن در کمیته های نما احصاء شد . از زمان تصویب و ابلاغ مصوبه نما تاکنون فعالیت های کمیته های نما بصورت منظم و مستمر تشکیل و پیگیری شده است . در ادامه "عبدالرضا گلپایگانی" معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با ابراز لزوم تشکیل چنین همایشی گفت: طی سالیان گذشته معماری ایرانی دچار آشفتگی شده که برآیند آن در منظر شهری و فضایی که زندگی می کنیم قابل مشاهده است.

وی ادامه داد: در ابتدای قرن حاضر با هجوم فرهنگ بیگانه به سرزمین تاریخی و قوام دار ایران ، آنچه در طول قرن ها به صورت هماهنگ با فرهنگ ایرانی رشد کرده بود دچار خلل و نقصان شد و دانش آموختگان به ابزارهایی تبدیل شدند که رشته گذشته معماری ایرانی را گسستند و بنابراین در آن برهه، فرصت و امکان ساماندهی معماری ایرانی فراهم نشد.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران افزود: علیرغم اینکه در این زمینه در پنجاه سال گذشته توفیق چندانی حاصل نشده است، اقداماتی که از چند سال پیش آغاز شده، کمک کننده خواهد بود.

گلپایگانی اظهار داشت: در شهرداری تهران 60 نفر درگیر مبحث منظر و سیمای شهری هستند که سبب ارتباط فضای دانشگاهی و حرفه ای با آنچه در شهر اتفاق می افتد، خواهد شد.

وی با اشاره به یکی از مشکلات این حوزه افزود: متخصصین ما در بیش از 90 درصد ساخت و ساز شهری اعمال نظر نمی کنند و بنابراین اساتید و متخصصین ما باید به گونه ای ساماندهی شوند که به بررسی اینگونه مسائل بپردازند. اگر این روند انجام شود، قطعاً نتیجه بهتری حاصل خواهد شد و می‌توانیم ایرادات این فرایند را برطرف کنیم. وی عنوان کرد: متخصصین ما می توانند با بهره گیری از هوشمندسازی از سوابق یک گذر و منطقه اطلاعات کسب کنند .

معاون شهردار تهران گفت: یکی از عوامل مهم در این حوزه توجه به اجرای نما و طی شدن فرایند قانونی و عدم تخلف در اجراست. رکن اصلی در اجرا نما؛ نظارت در شهرداری و هدایت و راهبری توسط اداره کل شهرسازی است.

"گلپایگانی با اشاره به کمپین "نما، هویت شهر ما" گفت: به زودی گام های بزرگی برای احقاق حقوق یکایک شهروندان کلان شهر تهران برداشته خواهد شد و مشارکت شهروندان در این امر می تواند اثرگذار باشد.

وی در پایان سخنانش تصریح کرد: امیدواریم این اقدامات علاوه بر ارتقای نما و منظر شهری که فقط بخشی از معماری شهری است ، کل فضای معماری شهری را نیز ارتقا دهد.

به دنبال فهم مشترک در ساماندهی نما هستیم 

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در این همایش گفت : امروز اگر میگوییم نما هویت یک شهر است و از آن به عنوان حقوق عمومی یاد می کنیم  بدین معنا است که باید ذینفعان را هم مشارکت دهیم یعنی باور عمومی را تغییر دهیم.

محمد سالاری افزود: با وجود تنگناها و محدودیت ها تحول خوبی در این حوزه در حال شکل گیری است و باید این را در نظر داشت که تغییر رویکرد ها هزینه دارد و ما به عنوان مدیریت شهری در دوره پنجم که مبتنی بر نظرات جامعه تخصصی و دیده بان های شهری عمل می کنیم باید این هزینه را بپذیریم گرچه در این دوره مظلوم واقع می شویم ولی آیندگان به این کار ما ارج می نهند.

وی تأکید کرد : در بحث ساماندهی نما و در فضای تصمیم سازان این حوزه (نما) ما می خواهیم به یک فهم و باور مشترک برسیم. این کار باید به سمتی برود که ذینفعان باور کنند تصمیمات به نفع آنهاست یعنی هم مابه ازای منفعت شخصی برایشان داشته باشد و هم اینکه وقتی بفهمند عدالت شهری ایجاد می شود آنها نفع می برند.

سالاری گفت: باید به سمت کیفی سازی برویم و به جای ما، متولیان ساخت و ساز و طراحان بیایند صحبت کنند و در ادامه خواستار حضور تمامی ذینفعان و همفکری کلیه متولیان ساخت و ساز در این تصمیم گیری ها شد.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به بحث حق عمومی شهر گفت: واقعیت این است که ما باید گفتمان را در مدیرت شهری نهادینه کنیم،  می بایستی فضای تصمیم گیری ها را به سمتی ببریم که معماران ما تحت تاثیر جولان دهی سوداگران  قرار نگیرند.

شعار "نما، حق شهروندی" یک واقعیت اساسی

"علی اعطا" سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران نیز با ابراز خرسندی از تشکیل این جلسه گفت: خوشحالیم که در مدیریت شهری جدید شاهد اتفاقاتی هستیم که شهر را به نیکوتر شدن سوق خواهد داد، یکی از این اقدامات حضور جامعه تخصصی و مهندسان مشاور ایران است که پیش بینی می شود با همکاری این جامعه تخصصی براساس مصوبه های شورای اسلامی شهر قدم های نوین و اساسی برداشته شود.

وی افزود: نکته دیگر در ترکیب کمیته های نما که بسیار مورد توجه ماست، احقاق حق شهروندی و عمومی افراد است که به عنوان یک اولویت برای ما محسوب می شود.

اعطا گفت: در برنامه جدید باید شرایطی مهیا شود که علاوه بر مدیران و متخصصان شهری که در جلسات حضور دارند، در کمیته نما بر روی ذینفعان، طراحان و سازندگان باز باشد تا آنها بتوانند فرایند کار را مشاهده کرده و در جریان امور قرار گیرند.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران گفت: متأسفانه امروزه تصوری که توسط شهروندان درخصوص کمیته نما وجود دارد، این است که این کمیته به عنوان یک گلوگاه سخت در مسیر کاری ایشان آنها را به مدت طولانی درگیر می کند و در این ماجرا حقوقی از آنها ضایع می شود، و این امر مهمی است که باید به آن رسیدگی و تبیین شود و اگر در مسیر سوء عملکردی وجود دارد ریشه کن شود.

اعطا گفت: این مرحله باید  به صورتی باشد که ذینفعان باور کنند این مراحل برای ارتقاء کیفی کار خود ایشان است و نه تنها باعث نارضایتی شان نیست بلکه رضایت ایشان را حاصل کند، این ضعف می بایست ریشه یابی شده و منشاء آن یافت شده تا هدف کمیته نما که ارتقاء کیفیت و احقاق حق شهروندی است به خوبی برای همگان قابل باور باشد.

علی اعطا در همایش هم‌اندیشی اعضای کمیته‌های تخصصی نماهای شهر تهران، با بیان اینکه در طول اجرای مصوبه کمیته های نما جلسات متعددی برگزار شده است، اظهار کرد: پس از اینکه طی پنج سال گذشته جلسات کمیته های نما با بخش نامه داخلی شهرداری اجرائی شده از این پس با مصوبه شورای شهر اجرائی خواهد شد.

این عضو شورای شهر با اشاره به فعالیت شورایاران در سطح مناطق افزود: شورایاران به عنوان تشکل های محلی می توانند به عنوان نمایندگان شهروندان در جریان بررسی پرونده های مربوط به نماهای شهری قرار گیرند و با ظرفیت سنجی مناسب امکان حضور سایر شهروندان در این جلسات فراهم شود.

به گفته اعطا، کمیته های نما به منظور ارتقای کیفیت نماهای شهری و رعایت حقوق شهروندی نباید به محلی برای نارضایتی شهروندان تبدیل شوند.

شایان ذکر است در پایان این همایش، احکام انتصاب اعضای جدید کمیته های نمای مناطق 22 گانه شهر تهران اعطا شد؛ همچنین سه کارگاه آموزشی مجزا با هدف ارتقا آگاهی اعضای شورای اسلامی شهرتهران ، اساتید دانشگاهی و پرسنل شهرداری از اقدامات اداره کل معماری و ساختمان توسط این اداره کل برگزار گردید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر