کد خبر 359351
عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین:

حذف طرح زوج و فرد احتمالا نارضایتی به همراه خواهد داشت/ ضرورت ارائه مستندات کافی در ارتباط با اثرگذاری طرح جدید

عضو شورای شهر تهران از معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران درخواست کرد تا مستندات علمی و کافی درباره اثرگذاری این طرح بر روی آلودگی هوا به شورای شهر تهران ارائه کند.

اقتصادآنلاین - فائزه مومنی؛ طرح زوج و فرد خودروها قرار است از اول تیر ماه با رویکردی جدید،‌ با عنوان طرح کنترل آلودگی هوا اجرایی شود. در این طرح،‌ تردد رایگان خودروها نسبت به طرح زوج و فرد کاهش پیدا خواهد کرد و تهرانی ها تنها 20 روز در هر فصل قادر به تردد رایگان در محدوده زوج و فرد هستند.

معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران معتقد است که طرح زوج و فرد کارایی خود را از دست داده  و تاثیری در کاهش آلودگی هوا ندارد.

آرش حسینی میلانی،‌ رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران،‌ درباره اثرگذاری این تغییر رویکرد مدیریت شهری در کنترل ترافیک و کاهش آلودگی هوای شهر تهران به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: اساسا کلانشهرها به دلیل مشکلاتی که در مبحث استفاده از خودروی شهری وجود دارد،‌ مجبورند برای مدیریت تردد و تقاضای سفر در محدوده مرکزی قانون وضع کنند.

وی با اشاره به اینکه این قبیل طرح ها در تمام دنیا اجتناب ناپذیر است افزود: این موضوع در تمام دنیا همزمان با گسترش حمل و نقل شهری در محدوده مرکزی رخ می دهد،‌ و در مرحله بعد مقرراتی وضع و عوارضی در نظر گرفته می شود.

میلانی در ادامه گفت: در تهران نیز که مساله آلودگی هوا مطرح است،‌توجه به این مساله و وضع قوانین مهم است،‌اما ابتدا باید ارتباط بین بحث میزان تردد‌،تقاضای سفر و آلودگی هوا باید با استنادات علمی و گزارش های معتبر ثابت شود.

وی با اشاره به تاکید شورا مبنی بر ارائه مستندات علمی تصریح کرد: شورای شهر در مصوبه سال گذشته تاکید کرد که باید مستندات علمی و کافی درباره بحث اثرات این طرح بر روی آلودگی هوا ارائه شود و یکسری گزارشاتی شهرداری تهران ارائه داده است،‌اما تاکید ما این است که این گزارش ها تکمیل شود.

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با بیان این نکته که باید به سمت اجرای این طرح حرکت کرد اظهار داشت: گام اول توسط شهرداری برداشته شده که احتمالا نارضایتی اجتماعی به همراه خواهد داشت اما با توجه به مساله آلودگی هوای تهران و مباحث محیط زیستی باید به سمت اجرای این طرح پیش رفت.

ارسال نظر