{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 345790

یک عضو شورای شهر تهران گفت: شوراها برای برخی زینت المجالس محسوب می شود و نقش فانتزی دارد.

به گزارش اقتصادآنلاین، الهام فخاری در نشست خبری کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر که پیش از ظهر امروز در موزه حیات وحش هفت چنار برگزار شد، با بیان اینکه برخی مقامات در سطوح مختلف به شورا، نگاه زینت المجالس و نهادی فانتزی است، گفت: این در حالی است که در زمان انتخابات این نگاه به شوراها وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه گفته می شود شوراها نباید در امور اجرایی مداخله کنند، به اصولی از اصل های قانون اساسی اشاره کرد که به صراحت شوراها را همتراز سایر ارکان  تلقی کنند که در اداره امور کشور نقش دارند.

فخاری اضافه کرد: شوراها یکی از مدنی ترین بخش های کشور هستند که بر اساس صرفه و صلاح مردم در موضوعات اجرایی نیز نظر دارند.

این عضو شورای شهر تهران در پاسخ به پرسشی در خصوص موسیقی خیابانی نیز توضیح داد: برای موسیقی هایی که در مراسم هایی  نوروزی در تهران اجرا شد به طور کلی و هماهنگ توسط شهرداری مجوزهای لازم کسب شده بود. برخی از این کنسرت ها برای همه شهروندان بود و برخی نیز مناطق خود مجری آن بودند مانند کنسرت موسیقی که در میدان مشق، منطقه هرندی و عودلاجان برگزار شد که تمامی آنها مجوزهای لازم را داشت.

وی در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص کمک مدیریت شهری به سلامت شهروندان به ویژه افزایش تحرک آنها و کاهش چاقی شهروندان تهرانی گفت: بحث تناسب فیزیکی و سلامت جسمی شهروندان به سبک زندگی آنها ارتباط مستقیم دارد. ما برای تحرک به افزایش فضاهای عمومی، امن و بانشاط نیاز داریم. نباید تنها شهروندان برای کار و خرید از منزل بیرون بیایند. یکی از دلایل کاهش حضور شهروندان در سطح شهر، آلودگی هوا بود که خوشبختانه به دلیل سیاست های مدیریت شهری شاهد کاهش آلودگی هوا بودیم. همچنین افزایش امنیت عمومی منجر به افزایش حضور مردم در سطح شهر خواهد شد.

فخاری در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص اینکه شهر تهران شهر غمگینی است، گفت: بر چه اساسی تهران را شهر غمگینی می نامید؟ مبنای این نامگذاری چیست؟ در مجامع جهانی، تهران یکی از زنده ترین و پویاترین ابرشهرهای جهان است.

وی تصریح کرد: آمارهایی که می گویند ایرانی ها غمگین ترین مردم دنیا هستند نیز آمارهای درستی نیست زیرا شاخص ها و نهاد ارزیاب را که بررسی می کنیم می بینیم این شاخص ها با فرهنگ بومی ما همخوانی ندارد.

به گفته فخاری، تهران دارای شهروندانی پرکار، فعال است که باید مشارکت آنها را افزایش داد.

فخاری پیشروی غیراصولی فضاهای خصوصی در رقابت با فضاهای عمومی را یکی از دلایل کاهش شهروندان فعال دانست.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران در ادامه با اشاره به فعالیت های این کمیته در حوزه آسیب های اجتماعی گفت: در سال گذشته وضعیت گرمخانه های پایتخت مورد بررسی قرار گرفت که در برخی از آنها کاستی های جدی وجود داشت که ادامه کار آنها امکانپذیر نبود که پیش بینی شد این گرمخانه ها یا بهسازی شوند و یا تعطیل.

وی ایجاد گرمخانه زنان در پارک هرندی را یکی از گام های مؤثر در حوزه اجتماعی دانست که در بودجه 98 پیش بینی هایی برای ایجاد گرمخانه در چهار پهنه شهر تهران انجام شده است.

فخاری همچنین به احداث چهار بازارچه برای ساماندهی دستفروشان اشاره کرد و گفت: این بازارچه ها با بازارچه هایی که در زمان نوروز برای ساماندهی دستفروشان ایجاد شده بودند، متفاوت است.

وی اضافه کرد: جلساتی در راستای تبدیل تهران به شهر دوستدار کودک و سالمند برگزار می شود که امیدواریم خروجی های مؤثری نیز داشته باشند.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به پایش فعالیت های نوروزگاه های شهر تهران گفت: این نوروزگاه ها از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار گرفته و از مردم در خصوص آنها نظرپرسی شده و هم از لحاظ کیفی نیز مورد بررسی قرار گرفته اند که تا پایان فروردین نتایج آن اعلام می شود.

وی در خصوص بارندگی های شدید در نوروز نیز توضیح داد: اگر اقدامات پیشگیرانه در تهران انجام نمی شد، تهران نیز آسیب های جدی می دید و احتمال خسارت به زیرساخت ها و تلفات وجود داشت، همان طور که در شمیرانات و فشم آسیب های جدی ایجاد شد.

فخاری ادامه داد: در پاتوق های فرحزاد با اقدام به موقع معاونت اجتماعی، بی خانمان ها جمع آوری شده و اتفاق بدی در این حوزه نیفتاد.

وی، تدوین سند بودجه به زبان ساده و طرح تحقیق و تفحص از همشهری به عنوان اولین تحقیق و تفحص از شهرداری را از دیگر اقدامات مهم این کمیسیون عنوان کرد و گفت: ساماندهی آرامستان های تاریخی، تشکیل کارگروه کتاب، تدوین هنر عمومی شهر از دیگر فعالیت های این کمیسیون در سال گذشته بوده است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری