{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 338082

شهردار تهران در واکنش به نامه تهدید آمیز عضو شورای شهر تهران یکی از اشعار حافظ را خواند و گفت: حناچی به سخنان و وعده های خود وفادار بوده است.قبلا در جایگاه کنترل کننده بودم و ادبیات تندتری داشتم اما الان در جایگاه اجرا باید ملاحظاتی را در نظر بگیرم.

به گزارش اقتصادآنلاین ، پیروز حناچی،شهردار تهران در اولین نشست خبری گفت:با دو چالش جدی روبرو هستیم،اولین چالش تامین منابع اقتصادی است.شهرداری هم خود درآمد دارد و هم خود هم هزینه می‌کند.شهرداری برای اداره شهر باید به طور متوسط ۲۵تا ۳۰میلیارد درآمد کسب کند.

وی ادامه داد:دو‌موضوع ترافیک و آلودگی هوا در صدر مشکلات تهران هستند و بیشترین فشار را در حوزه حمل و‌نقل ترافیک داریم. به بهره برداری رساندن خط ۷،۶مترو مهم‌ترین برنامه ما است.تا پایان امسال ٣ایستگاه خط ٦و دو ایستگاه خط ۷از مهدیه تا میدان صنعت افتتاح خواهد شد،مشکلات ایمنی خط ٧حل شده و آماده بهره‌برداری هستیم.حدود هزار میلیارد ریال برای سیویل خط شش هزینه شد.

شهردار تهران اضافه کرد: خط ٦ به جهت مهندسی از قابلیت‌هایی برخوردار است که در آینده اگر بنا شد از قطارهای بدون راننده استفاده کند خط شش بتواند ساپورت کند.۷۰دستگاه واگن خریداری کرده بودیم،۸۵درصد کارهای ترخیص آن‌ها انجام شده و مابقی بدهی مربوط به مالیات بر ارزش افزوده است.

حناچی با بیان اینکه راه آهن تهران کم تر از دو میلیون سفر را سرویس می‌دهد،گفت: هدف‌گذاری ما برای ۷میلیون سفر است،به حدود ۲هزار واگن مترو برای ٧میلیون سفر و کاهش سر فاصله‌ها نیاز داریم.۳۷۶واگن از طریق فاینانس خریداری خواهیم کرد، همچنین قرارداد هزار دستگاه اتوبوس و ۵۰اتوبوس دیزلی بسته شده است.

او ضمن تشریح برنامه‌های آتی شهرداری گفت:افتتاح  ۲۲کیلومتر از خط ۶ با ۱۱ایستگاه،۱۳.۵کیلومتر خط ۷ و تکمیل آن به ۲۷کیلومتر،ساخت پارکینگ اکباتان برای خط ۴متروتلاش برای کاهش سرفاصله به یک دقیقه‌،خرید و نصب فیلتر جاذبه دوده برای  ۷۰۰دستگاه،نوسازی ۱۰هزار تاکسی فرسوده،تکمیل و بازنگری اسناد کن و فرحزاد،تصویب و تایید طرح تفصیلی منطقه ۲۲،رسیدگی به تخلفات مهندسان ناظر ،آزاد کردن ۶.۴هکتار که در حریم مورد تعرض قرار گرفته، تکمیل ۵پروژه تا آخرسال ۹۷،اتمام ٣٢پروژه نیم تمام  و اتمام ٣٩پروژه فنی و عمرانی تا پایان ٩٨،راه‌اندازی تقاطع غیر همسطح آزادی و استاد معین، ارزیابی و اولویت بندی پروژه‌های نیمه تمام،اصلاح ساختار سازمانی شهرداری از جمله برنامه‌های  آتی شهرداری است.

وی ادامه داد:حادثه پلاسکو نشان داد،در اطفای ساختمان‌های نامتعارف مشکل داریم، ۱۵دستگاه نردبان هیدرولیکی خریداری شده و‌۲۰۰آتش‌نشان نیز به نیروها اضافه شده است.

شهردار تهران اضافه کرد:به طور متوسط اقلامی که در میادین میوه و تره‌بار عرضه می‌کنیم،۳۰،۴۰درصد از سطح شهر ارزان‌تر است.درباره نامه عضو شورا به من باید بگویم که وفاکنیم،ملامت کشیم و‌خوش باشیم‌که در طریقت ما کافری است رنجیدن.ما تمام تلاش خود را برای همراهی شورای شهر داریم و هر هفته جلساتی برای هماهنگی بیشتر برگزار می کنیم.

شهردار تهران تاکید کرد: سخنانی که در ابتدای جلسه گفتم تاییدی بر این می دانم که حناچی به سخنان و وعده های خود وفادار بوده اما به آن دلیل آن زمان ادبیات تندتری داشتم که در جایگاه کنترل کننده بودم و الان در جایگاه اجرا طبیعتا در جایگاه جدید برای ادامه روند اجرایی ملاحظاتی را در نظر می گیرم که کار خدمت به مردم و فعالیت اجرایی به خوبی انجام شود. اداره شهر و مسئولیتی که در این حوزه وجود دارد می طلبد به حواشی نپردازیم.حناچی اینور میز با آنور میز تغییر نکرده است.

وی ادامه داد:برج باغ ها اتفاق پسندیده ای نبود که اگر به سوابق آن رجوع کنیم می بینیم از سال 82 نامه ای در این خصوص فرستادیم و با دلایلی این مصوبه را رد کردیم اما بعضی از رویه ها به روال زندگی عده ای گره خورده است و اگر ما ترمز قطار را هم بکشیم 200 متر برای ایست کامل حرکت می کند در خصوص این پرونده ها نیز ما به تصمیم شورای شهر تهران عمل خواهیم کرد.

او همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصادآنلاین مبنی بر اینکه شهرداری تهران چه راهی برای عبور از شرایط بحرانی مالی شهرداری که تحت تاثیر شرایط اقتصادی کشور است دارد،گفت: به اعتقاد من شرایط بد اقتصادی که برای دولت می‌تواند تهدید می‌شود برای ما فرصتی برای سرمایه‌گذاری در شهر است. حجم زیاد نقدینگی فرصت سرمایه‌گذاری را فراهم می‌کند.

حناچی در پاسخ به سوال دیگر اقتصادآنلاین درباره پیشنهاد فروش شهروند و شهر آفتاب در بودجه ۹۸ که در کمیسیون تلفیق حذف شده است،اظهار کرد: فروش شهر آفتاب و شهروند در بودجه امسال نیست و در لایحه‌های گذشته وجود داشت اما در بودجه ۹۸چنین چیزی نیست،برای تحقق بودجه به سمت سرمایه‌گذاری‌های خصوصی خواهیم رفت.

[1:43 PM, 2/25/2019] فائز مومنی: شهردار تهران با بیان اینکه در طرح ترافیک گذشته به ۴۴۱گروه مختلف سهمیه داده می‌شد،گفت:قاعده مشخصی در توزیع و اهدا وجود طرح ترافیک وجود نداشت،به برخی از مراکز بیشتر از سهمیه کارت داده شده بود.۷۰درصد آلودگی هوا مربوط به وسایل نقلیه شخصی است و هیچ راهی جز کاهش استفاده از آن‌ها نداریم.

وی با بیان این که از بد حادثه شهردار متخصص زمانی آمده که منابع ته کشیده است، گفت: ایده آل این است که منابع هر محل حداقل در همان محل هزینه شود تا بتوانیم حس مشارکت محلی را افزایش دهیم.

معاون سابق شهرداری تهران درباره بدهی شهرداری به پیمانکاران گفت: مطالباتی پیمانکاران خرد و‌کلان دارند،نه اینکه بدهکار نیستیم و طلب نداریم،اما همه پیمانکاران طلبکار نیستند و برخی اتفاقاتی که مقابل شورا و شهرداری میفتد،سازماندهی شده است،برخی افراد تمایل دارند به دلیل زیادخواهی فضای متشنج ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه هر شهروندی که از خدمات بیشتر استفاده کند باید هزینه‌اش را بپردازد،در پاسخ به این سوال که با مشکلات مالی چگونه فعالیت‌های شهرداری را پیش می‌برید،اضافه کرد:منابع محدودی داریم اما به معنی اینکه کاری در شهر انجام نمیدیم، نیست.بعضی تغییرات نیاز به هرینه ندارد،از جمله رنگ،ما میخواهیم رنگ را در شهر توسعه بدهیم.

حناچی همچنین تاکید کرد که؛ برنامه های ما بر مبنای طرح های توسعه شهری است و اینگونه نیست که برنامه‌ها با تردد مدیران قابل تغییر باشد.خیلی از مسائل را داد نمیزنیم و اطلاع رسانی عمومی نمیکنیم اما پیگیری میکنیم.

معاون افشانی با اشاره به خطر زلزله در پایتخت اظهار کرد:باید یادبگیریم با زلزله زندگی کنیم و ما باید با حداکثر ظرفیت خود را برای بدترین زمان وقوع زلزله آماده کنیم،زمان وقوع زلزله در بم،بدترین زمان بود.

او ادامه داد: تنها دلیلی که وضعیت ساخت و ساز در منطقه ۲۲اینگونه شده این است که طرح تفصیلی و جامع زیر پا گذاشته شده و تنها راه این است که به سمت حرکت برنامه‌ای برویم.

حناچی درواکنش به فساد در شهرداری نیز گفت: هیچ تعارفی در برخورد با فساد نداریم و تا الان هم برخورد کرده‌ایم اما بعدش سروصدا نکردیم چون ما قاضی نیستیم.مجموعه شهرداری پیگیر هرگونه تخلف و فساد مدیریتی است و در صورت صحت آن به طور جدی و قاطعانه برخورد می‌کنیم، کاری که تا به اینجا انجام دادیم.

وی درباره اینکه چرا برای بازیافت زباله های شهر تهران فکری نشده است، گفت: برای بازیافت زباله های شهر تهران فکرهای زیادی شده است اما مشکلاتی از جمله الگوی نامناسب جمع آوری زباله در شهر تهران وجود دارد و به تبع آن کار بازیافت سخت تر می شود. امروز پسماند در مخازن در سر چهارراه ها به صورت ترکیبی از زباله های تر، خشک، قابل بازیافت و غیرقابل بازیافت جمع آوری می شود و همین امر باعث شده زباله گردها پای این مخازن بیایند و به یکی از اصلی ترین موانع تبدیل شوند.

شهردار تهران ادامه داد: یکی دیگر از راه حل ها باید آموزش تفکیک از مبدأ باشد که بسیار تأثیرگذار خواهد بود. امروز این موضوع به صورت پایلوت با همکاری برخی از استارتاپ ها انجام شده است. اگرچه برخی به صورت سنتی در بدنه فعالیت می کردند و در این زمینه مقاومت هایی هم صورت گرفته ولی تلاش ها ادامه دار خواهد بود.

او با بیان اینکه در شهر تهران تلاشی برای کاهش تولید زباله نداریم، عنوان کرد: دلم نمی خواهد موضوع را به مسایل مالی بکشانم اما تولید زباله باید پرهزینه باشد. امروز در بسیاری از کشورهای دنیا تولید زباله بسیار پرهزینه است. ما باید این پیام را برسانیم که زباله کم تری در شهر تولید شود. در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله شهر لندن زباله ها هفته ای یک بار جمع آوری می شود. البته برای این موضوع تمهیدات زیادی هم اندیشیده شده است.

حناچی با بیان اینکه در شهرتهران 9000 تن زباله جمع آوری و خارج می شود اضافه کرد: همین طور روزانه 45000 تن نخاله ساختمانی که حجم بسیار بالایی است از شهر تهران خارج می شود. باید با برنامه های علمی این میزان را کاهش دهیم.

به گفته شهردار تهران در حال حاضر بازیافت نیز از این زباله ها انجام می شود اما به دلیل مسایل مطرح شده کامپوست ها آن طور که باید قابل استفاده نیستند و باید تلاش های جدی تری در این خصوص صورت گیرد.

حناچی درباره میزان بدهی‌های شهرداری که دوباره پرسیده شد گفت: درباره پاسخ شفاف به میزان بدهی شهرداری نیز باید بگویم که وقتی کشوری فرهنگ غنی دارد یعنی مسائل مشابه در گذشته اتفاق افتاده که پاسخ آن در ادبیات وجود دارد. این پرسش را نیز با مثالی جواب می‌دهم؛ می‌گویند مرد است و قرضش،شهرداری است و بدهی‌هایش!

شهردار پایتخت درباره اختلاف بر سر انتصابات با اعضای شورای شهر تهران گفت: مشکلاتی در انتصابات با اعضا شورای شهر نداریم. البته قطعا دو‌نفر مشابه هم فکر نمیکنند. همین الان که در اینجا نشستیم چهار شهردار عوض شده واین تغییرات و آن قدری هم که لازم است ادامه پیدا خواهد کرد.

وی اضافه کرد: ادعایی که درباره خرید و فروش پست در شهرداری می‌شود بسیار سنگین است و مدعیان باید مدارکش را ارائه دهند.از نظر من این ادعا قابل قبول نیست.رده یک پست را من منصوب میکنم و رده‌های بعدی نیز افرادی که من انتخاب کردم،انتخاب میکنند، این اتهام به کل بدنه شهرداری است.درباره میزان نیز بدهی نیز باید بگویم چه اصراری است که یک به دو کنیم و مردم را نگران کنیم وقتی نتیجه ای در برندارد.

تا پایان سال تعدیل نیرو در شهرداری نداریم/حل مشکلات تهران در حد تصمیمات حاکمیتی است

پیروز حناچی،شهردار تهران درباره سرانجام طرح توسعه دانشگاه تهران گفت:بگویم که ۶۰درصد املاک تملک شده ،۲۰درصد املاک دولتی و حاکمیتی است و ٢٠درصد مابقی برای مردم است.املاک مردم در املاک دیگر پخش شده است.از وقتی منابع مالی قطع شده مشکلاتی برای تملک ایجاد شده است.

وی ادامه داد: نمیتوان قول بدهم تهران را بهشت میکنیم.٢٢ درصد تولید ناخالصی ،٣٠درصد گردش اقتصادی و ٨٠درصد حضور نخبگان در تهران متمرکز شده است.در نتیجه بزرگترین مشکل ما حاصل تمرکز است و حل آن‌ها در حد تصمیمات حاکمیتی است.

شهردار تهران درباره رسیدگی به پرونده‌های تخلف مدیریت شهری گذشته گفت: بخشی از پروندهای تخلفات در داخل شهرداری در حال تعقیب است و برخی از طریق سازمان بازرسی کشور.شورای شهر واگذاری حدود ۱۶۰۰ملک را قبول دارد و‌ حدود ۲۰۰ملک را نه که در حال بازپس‌گیری آن‌ها هستیم.

شهردار تهران در پاسخ به پرسشی در خصوص اینکه آیا امسال تعدیل نیرویی در مجموعه شهرداری خواهید داشت گفت: پیش از سال تعدیل نیرو در شهرداری نداریم. ما در رابطه با ساماندهی نیروهای انسانی یک نگاه برد-برد داریم برای رسیدن به یک وضعیت پایدار.

حناچی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره تعیین تکلیف کارگزاری ها و بدهی های بانک شهر گفت: میزان تحقق بودجه نقدی ما در شهرداری تهران 85 درصد است و در تادیه بودجه غیر نقد مقداری مشکل داریم. علت آن هم شرایط رکود و کاهش تقاضا برای استفاده از املاک برای بدهی ها است. اما تمام تلاش ما در حوزه مالی و املاک این است که بخشی از کسانی که آمادگی دارند تهاتر کنند، این املاک به آنها واگذار شود. ذرباره گرفتن وام با استفاده از املاک این موضوعی است که از سال های قبل دنبال شده است اما چون وام های قبلی تسویه نشده نمی توانیم وام جدید بگیریم. به مرور با بانک ها در حال تسویه هستیم تا بتوانیم تسهیلات بعدی برای حمل و نقل و مترو را مورد استفاده قرار دهیم. بدهی های برخی املاک خاص هنوز به عدد روشن نرسیده است؛ در حال مذاکره هستیم وقتی به سرانجام رسید خبر می دهیم.

پروندهای تخلفات در داخل شهرداری در حال تعقیب است و برخی از طریق سازمان بازرسی کشور.شورای شهر واگذاری حدود ۱۶۰۰ملک را قبول دارد و‌ حدود ۲۰۰ملک را نه که در حال بازپس‌گیری آن‌ها هستیم.

شهردار تهران در پاسخ به پرسشی در خصوص اینکه آیا امسال تعدیل نیرویی در مجموعه شهرداری خواهید داشت گفت: پیش از سال تعدیل نیرو در شهرداری نداریم. ما در رابطه با ساماندهی نیروهای انسانی یک نگاه برد-برد داریم برای رسیدن به یک وضعیت پایدار.

حناچی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره تعیین تکلیف کارگزاری ها و بدهی های بانک شهر گفت: میزان تحقق بودجه نقدی ما در شهرداری تهران 85 درصد است و در تادیه بودجه غیر نقد مقداری مشکل داریم. علت آن هم شرایط رکود و کاهش تقاضا برای استفاده از املاک برای بدهی ها است. اما تمام تلاش ما در حوزه مالی و املاک این است که بخشی از کسانی که آمادگی دارند تهاتر کنند، این املاک به آنها واگذار شود. ذرباره گرفتن وام با استفاده از املاک این موضوعی است که از سال های قبل دنبال شده است اما چون وام های قبلی تسویه نشده نمی توانیم وام جدید بگیریم. به مرور با بانک ها در حال تسویه هستیم تا بتوانیم تسهیلات بعدی برای حمل و نقل و مترو را مورد استفاده قرار دهیم. بدهی های برخی املاک خاص هنوز به عدد روشن نرسیده است؛ در حال مذاکره هستیم وقتی به سرانجام رسید خبر می دهیم.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری