کد خبر 332956

راهکارهای رییس شورای شهر برای خروج تهران از بحران

رئیس شورای شهر تهران گفت: پیگیری ۲۰ درصد از احکام ماده ۱۰۰ می تواند درآمد چند هزار میلیاردی برای شهر تهران ایجاد می کند و بحران نقدینگی را حل می کند.

به گزارش اقتصادآنلاین، محسن هاشمی در جلسه هم اندیشی شورا با شهردار و معاونان با بیان این که تاثیر حرکات نمادین کوتاه است و در فعالیتهای عینی دچار چالش جدی هستیم، گفت: اگر واقع گرایانه نگاه کنیم حدود دوسال به صورت مفید تا انتخابات شورای ششم فرصت داریم. در ۱۸ ماه سپری شده، سه دوره تغییرات و بی ثباتی شش ماهه شاهد بودیم که کوتاه شدن زمان مدیریتها اجازه شناخت عمیق، برنامه ریزی و اجرا به مدیران نمی دهد و اولین نکته من این است که در دوسال آینده ، شاهد ثبات و کمترین جابجایی درسازمان شهرداری باشیم و فقط تحولات در راستای کوچکتر کردن پیکره شهرداری و کاهش تعداد مدیران صورت گیرد نه جابجایی یا افزایش آنها.

وی با اشاره به پیشنهاداتی که در جلسه گذشته برای تحول در مدیریت شهری ارائه کرد، گفت: کمیسیون برنامه و بودجه می تواند هوشمندسازی سیستم منابع انسانی و پیمانکاری شهرداری و تامین درآمد پایدار شهر را محور اصلی فعالیت قرار دهد. همچینین کمیسیون سلامت و محیط زیست، تحول در نظام معیوب و فرسوده پسماند و مبارزه با حیوانات موذی را در کنار حفظ، بهبود و توسعه فضای سبز دنبال کند و کمیسیون شهرسازی، پیگیری حقوق از دست رفته شهرداری در تخلفات شود. با تمرکز بر پرونده های بزرگ، منابع مالی قابل توجهی برای شهر ایجاد کند.

هاشمی تاکید کرد : براساس مدل پارتو، در ۲۰ درصد پرونده های تخلف می توان درآمدی چند هزار میلیارد تومانی را براساس کمیسیون ماده صد ایجاد کرد که بحران نقدینگی شهر را نیز حل کند، کمیسیون معماری وشهرسازی می تواند در نوسازی بافتهای فرسوده تحول محسوسی ایجاد کند. کمیسیون حقوقی و نظارت شورا نیز می تواند سیستم مبارزه با رانت و تخلفات را فعال کرده و به دور از فضای مچگیری و هیاهو، نظم و قانون را در مجموعه شهرداری تقویت و حقوق بیت المال را بازپس بگیرد و یا کمیسیون عمران وحمل ونقل می تواند سامانه کنترل پروژه های عمرانی را جهت شفاف سازی اجرا کند. نقد کردن ظرفیت ۷ میلیون نفری مترو، برقی کردن ۱۷۶ کیلومتر بی آر تی از دیگر موضوعات است.

وی اضافه کرد: در کمیسیون فرهنگی – اجتماعی نیز تمرکز بر آسیبهای اجتماعی و ساماندهی وضعیت زننده معتادان متجاهر، کودکان کار، متکدیان و زنان بی سرپرست در کنار صیانت از فرهنگ دینی و ملی، در دوره های گذشته به آن توجه لازم نشده است.

هاشمی با بیان این که گفتار درمانی، انتقاد از گذشته و وعده آینده، عمر محدودی دارد و از یک زمان به بعد افکارعمومی انتظار اقدامات عملی و تاثیرات عینی را از مدیریت جدید دارند، گفت: حرکتهای نمادین، شعار و فعالیت تبلیغاتی، فقط می توانند در کوتاه مدت موثر باشند و در دراز مدت اتکا به این فعالیتها، تاثیر منفی در ارزبابی مردم دارد.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: در فعالیتهای عینی ما دچار چالش جدی هستیم، اینکه وارد کردن 10 = قطار مترو به کارنامه سه شهردار تبدیل شود نشان از خالی بودن عرصه اجرا دارد چرا که در دوره گذشته، این سطح از اقدامات، انعکاس زیادی در تبلیغات نداشت. اگر نتوانیم با راهنمایی و رانندگی تعامل درستی انجام دهیم نتیجه ای شبیه سرنوشت طرح جدید ترافیک ایجاد می شود که موجب بی نظمی و عدم وصل بخش عمده درآمدهای شهرداری است.

هاشمی بیان کرد: بخش شهرسازی نیز دچار سردرگمی است، موضوع باغات، شورای معماری، تخفیف نقدی، تسهیلات بافت فرسوده در هاله ابهام و تایید و تکذیب قرار دارد و بخشی از شهروندان در ساخت و ساز و پرداخت عوارض دچار تردید شده اند که اثر خود را در کمبود درآمدها داشته است. همینطور در بخش نظارت و حقوقی، هنوز تکلیف پرونده های جنجالی مانند املاک نجومی و هلدینگ یاس مشخص نشده و اقدام محسوسی در موضوع شایسته سالاری و فراخوان انتصابات صورت نگرفته، بدنه اجتماعی اصلاح طلبان از عملکرد گذشته ناراضی هستند و به دلیل نبود معیار مشخص، انتصاب یک فعال اصلاح طلب به ناراضی تر شدن سایرین می انجامد.

وی بیان کرد: در دو سال پیش رو با پدیده چالش های همزاد مواجهیم، بحرانهایی که همزمان یکدیگر را تشدید می کنند، از بحران رکود اقتصادی کشور تا رکود در صنعت ساختمان، کاهش ارزش پول ملی، نارضایتی های صنفی، اجتماعی و معیشتی مسایل فراوانی برای مدیریت شهری ایجاد خواهند کرد که اگر برای کنترل و پروسه حل آن، برنامه نداشته باشیم ، آسیب خواهیم دید. در نتیجه نیازمند جهش نگاه مدیریت شهری و نگاه استراتژیک بجای مواضع تاکتیکی هستیم، در راهبرد ما باید مسایل حل شوند نه آنکه با مسکن ، تنها زمان سپری شده یا با فرافکنی مسئولیت آن به گذشتگان یا رقبای سیاسی یا دیگر مسئولان پاس داده شود.

رئیس شورای شهر تهران در پایان گفت: اکنون که احکام برنامه سوم تصویب شده باید برای فرصت پیش رو برنامه های عملیاتی و گام به گام تدوین کرد و برنامه و وفاداری به اولویتها به صورت روزآمد و آنلاین توسط شهردار و شورا رصد شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر