چه زمانی باید تشک خوشخواب خود را تعویض کنیم؟

تشک‌ها نیز مانند انسان‌ها دارای عمر محدودی هستند و چون یکی از پرمصرف‌ترین کالاهای خانگی در زندگی روزمره هستند باید به میزان عمر مفید و بهترین زمان تعویض تشک خواب خود اهمیت دهید. خواب یکی از جنبه‌های مهم سلامت انسان است.

چه زمانی باید تشک خوشخواب خود را تعویض کنیم؟

دلیل مهم و زمان مناسب تعویض تشک تخت

به گزارش اقتصاد آنلاین، کیفیت و آرامش خواب رابطه مستقیمی با میزان انرژی فرد در طول روز و خلق و خوی او دارد؛ بنابراین داشتن یک خواب راحت روی یک تشک استاندارد و مطلوب می‌تواند علاوه بر جلوگیری از بیماری‌های جسمی، آرامش خاطر شخص را بعد از بیدار شدن از یک خواب عمیق تضمین کند. در ادامه این مطلب به بررسی بهترین زمان تعویض تشک خواب و عوامل مؤثر بر آن، انواع تشک و دیگر موارد مرتبط با این موضوع می‌پردازیم.

زمان تعویض تشک خواب

به طور کلی زمان تعویض تشک خواب بین ۶ الی ۸ سال است که این بازه، یک بازه کلی است و بنا به نوع تشک، کیفیت مواد سازنده، نحوه استفاده می‌تواند متفاوت باشد. پس از سپری شدن عمر تشک خواب، نشانه‌هایی در ظاهر تشک و سلامت مصرف کننده پدید می‌آید که بیان کننده پایان کارایی آن تشک است و زمان تعویض تشک خواب است.

زمان تعویض تشک خواب

از نشانه‌هایی که ضرورت تعویض تشک را نشان می‌دهند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تشک خواب در نواحی خاصی دچار افتادگی و فروختگی و آسیب شده است.

ایجاد تغییرات اساسی در شکل ظاهری تشک؛ مانند: نرم شدن تشک نسبت به حالت اولیه خود.

در هنگام استفاده از تشک ( تشک‌های فنری) سروصدای زیادی تولید می‌شود و پس از مدتی فنرهای تشک بیرون می‌زنند.

اگر دچار آسم یا آلرژی هستید متوجه می‌شوید که بیماری شما تشدید شده است.

پس از چرخاندن تشک باز هم احساس ناراحتی می‌کنید و تغییری در تشک ایجاد نمی‌شود.

بس از بیدارشدن دچار گرفتی عضلات و درد مفاصل می‌شود.

متوجه می‌شوید در مکان‌های غیر از اتاق خواب خود راحت‌تر می‌خوابید.

شاهد وجود حشرات موذی نظیر ساس در تشک خواب خود هستید.

عوامل موثر بر زمان تعویض تشک خواب

عوامل مختلفی بر طول عمر تشک خواب تأثیر دارند که توجه به این عوامل می‌تواند زمان تعویض تشک خواب را به تعویق بیاندازد و باعث کاهش هزینه‌ها شود.

جنس تشک

موادی که در ساخت اولیه تشک خواب به کار می‌رود ارتباط مستقیمی با طول عمر تشک دارد. برای مثال تشک‌‌‌های فنری داخلی یا تشک‌های از جنس فوم دارای دوام کم‌تری هستند و بیشتر دچار آسیب و فرسودگی می‌شوند. تشک‌های لاتکس از بادوام‌ترین نوع تشک‌ها هستند؛ البته به شرطی که لاتکس طبیعی و نه مصنوعی در ساخت آن‌ها به کار رفته باشد.

نگهداری و مراقبت از تشک

مانند هر محصول دیگری که انسان‌ها در زندگی روزمره خود از آن بهره می‌برند؛ نگهداری و نحوه استفاده از تشک خواب نیز تأثیر مستقیمی بر دوام و نگهداری این محصول برکاربرد دارد. در مراقبت از تشک خواب راهکارهایی وجود دارد. این راهکارها عبارتند از:

زمان تعویض تشک خواب

استفاده از محافظ تشک

چرخاندن تشک سه ماه یک بار

تمیز کردن تشک هر یک تا سه ماه یک بار با روش‌های مناسب توصیه شده از جانب تولیدکننده (پاشیدن جوش شیرین بر تشک و تمیز کردن آن با جاروبرقی)

جلوگیری از ارتباط حیوانات خانگی با تشک خواب

جلوگیری از پریدن کودکان روی تخت

جداسازی ملحفه‌ها و سایز اجزای تشک برای خروج هوای تشک

قراردادن تشک در معرض نور آفتاب به دلیل از بین رفتن رطوبت اضافی

وزن خواب

زمان تعویض تشک خواب

وزن شما می‌تواند بر سرعت تحلیل رفتن تشک خواب تأثیر بگذارد و یکی از دلایل عوض کردن تشک باشد. افرادی که وزن سنگینی دارند به طور قابل توجهی شاهد فرسودگی و افتادگی بیشتر تشک خواب خود هستند اما افراد سبک‌تر کم‌تر شاهد این تغییرات هستند. تعداد افرادی که از یک تشک استفاده می‌کنند نیز در زمان تعویض تشک خواب تأثیرگذار است و یک تشک دونفره سریع‌تر از یک تشک تک نفره دچار فرسودگی می‌شود.

تعویض تشک کهنه بر اساس انواع مختلف آن

تشک‌ها انواع مختلفی دارند و بر اساس نوع مواد سازنده و کارآیی، دوام و ماندگاری آن‌ها باهم تفاوت دارد. امروزه، تشک‌های طبی از پرفروش‌ترین و پرکاربردترین تشک‎ها هستند و علت محبوبیت آن‌ها حذف دردهای عضلانی و ایجاد یک خواب پرآرامش برای مصرف کنندگان است. تشک‌های طبی انواع مختلفی دارند و این تنوع بخاطر نوع مواد و نحوه ساخت آن‌هاست.

زمان تعویض تشک خواب

تعویض تشک خواب

تشک فنری

تشک‌های فنری از قدیمی‌ترین و شناخته‌ترین تشک‌ها هستند. در ساخت این تشک‌ها از انواع مختلفی از فنرهای مارپیچ مانند فنرهای متصل به هم یا فنرهای پاکتی استفاده می‌شود تا یک تشک خواب راحت ساخته شود. تشک‌های فنری طول عمری در حدود ۱۰ سال دارند و اگر دوطرفه باشند با چرخاندن آن‌ها می‌تواند مدت زمان بیشتری نیز از این تشک‌ها استفاده کرد.

تشک مموری فوم

یکی از بهترین و باکیفیت‌ترین نوع تشک‌های موجود در بازار تشک مموری فوم (فوم حافظه دار) است که با نام فوم‌های الاستیک نیز شناخته می‌شود. یکی از مزیت‌های مهم این تشک این است که نسبت به حرارت و فشار واکنش نشان می‌دهد و با فرم و وزن بدن فرد مصرف کننده شکل می‌گیرد و قابلیت انطباق دارد.

تشک مموری فوم

این تشک‌ها در انتقال و حرکت نیز عملکرد خوبی از خود نشان داده‌اند. از دیگر ویژگی‌های این تشک می‌توان به مقاومت در برابر عوامل آلرژی زا مانند باکتری‌ها، حشرات و گرد و غبار و غیره اشاره کرد.

درمورد زمان تعویض تشک خواب از جنس مموری فوم باید گفت که درصورت مراقبت صحیح، عمر مفید این تشک بین ۱۰ الی ۱۵ سال خواهد بود

تشک طبی فوم

فوم انواع مختلفی دارد از جمله فوم لاتکس، فوم ژل، فوم جامد و غیره. از مزایای این نوع تشک می‌توان به این مورد اشاره کرد که به صورت یکنواخت تمام تخت را می‌پوشاند و مانند دیگر تشک‌های طبی از لحاظ انتقال لرزش و حرکت نیز عملکرد خوبی داشته است. این نوع تشک برای افرادی که جنب و جوش زیادی حین خواب دارند و یا کسانی که از کمر درد رنج می‌برند بسیار مناسب است.

تشک طبی فوم

زمان تعویض تشک خواب از نوع فوم، در بازه زمانی 8 تا 15 سال است. بسته به جنس مواد اولیه‌ای که در آن به‌کار رفته است، طول عمر آن مختلف خواهد بود که این خود ضرورت زمان تعویض تشک را متغیر می‌سازد.

تشک لاتکس

این نوع تشک در دو جنس طبیعی و مصنوعی وجود دارد که نوع طبیعی آن دیرتر از مصنوعی تجزیه شده و دوام بیشتری دارد. تشک‌های لاتکس از بادوام‌ترین و منعطف‌ترین تشک‌ها هستند و کم‌ترین فشار را بر بدن شخص وارد می‌کنند. این تشک‌ها نسبت به نوع فنری و مموری فوم دار دوام بیشتری دارند و به گفته شرکت‌های سازنده بین۲۰ الی ۲۵ سال عمر می‌کنند.

تشک هیبریدی

تشک هیبریدی، تلفیقی از تشک‌های فومی با فنر داخلی است. در واقع این تشک‌ها علاوه بر داشتن ظاهری شبیه به تشک‌های فنری، ویژگی‌های تشک‌های مموری فوم از قبیل کاهش فشار به نواحی حساس بدن، کاهش انتقال حرکت و تأثیرپذیری از حرارت و فرم بدن شخص را نیز حفظ کرده‌اند.

این تشک‌ها نسبت به نوع فنری و مموری فوم ارزان قیمت‌تر هستند اما به طور متوسط پس از ۶ سال نیاز به تعویض تشک احساس خواهد شد.

مشکلات عدم تعویض تشک خواب در زمان مناسب

هریک از ما بین ۷ تا ۹ ساعت از زمان خود را در تخت خواب می‌گذرانیم. این موضوع نشان دهنده تأثیر قابل توجه خواب و عوامل مرتبط با آن  بر سلامتی و زندگی روزمره انسان‌ها است. در این قسمت قصد داریم معایبی که عقب افتادن بهترین زمان تعویض تشک خواب برای شما ایجاد می‌کند را توضیح دهیم.

زمان تعویض تشک خواب

گردن درد و کمر درد از شایع‌ترین مشکلات به هنگام استفاده از تشک‌ قدیمی و نامناسب است. یک تشک کهنه یا یک تشک بسیار نرم نمی‌تواند به خوبی از ستون فقرات و کمر فرد در هنگام خواب پشتیبانی کند و در نتیجه پس از بیدارشدن در نواحی مختلف بدن دردهای عضلانی و استخوانی حس می‌شود.

خطر ابتلا به بیماری‌های پوستی از قبیل قارچ و اگزما، حساسیت به کبک و تشدید آلرژی و آسم از معایب دیگر نادیده گرفتن اهمیت بهترین زمان تعویض تشک خواب است. در طول شب علاوه بر گرد و غبار، سلول‌های مرده پوست و عرق بدن انسان در تماس با تشک خواب قرار می‌گیرد و به مرور زمان باعث ایجاد بیماری‌های پوستی گفته شده یا اگر شخصی مبتلا به آسم یا آِلرژی باشد باعث افزایش بیماری می‌شود.

مهم‌ترین مشکلی که در نتیجه عدم تعویض تشک به وجود می‌آید کاهش کیفیت خواب افراد است. کیفیت پایین خواب تمام ابعاد زندگی روزمره شخص را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در اثر داشتن یک خواب ناکافی و بی‌کیفیت فرد دچار استرس می‌شود و در انجام کارهای خود به مشکل برمی‌خورد.

همچنین خواب بی‌کیفیت و ناآرام می‌تواند زمینه بیماری‌هایی مانند مشکل غلظت خون، فشارخون بالا، دیابت، افزایش وزن، افسردگی و غیره را فراهم کند.

مزیت های تعویض تشک قدیمی

توجه به بهترین زمان تعویض تشک خواب و به تعویق نینداختن آن، تأثیرات مثبتی را بر روی سلامت جسمی و روحی افراد قرار می‌دهد.

تعویض به موقع تشک خواب علاوه بر اینکه شخص را از ابتلا به بیماری‌های ارتوپدی از جمله کمر درد و گردن درد و بیماری‌های پوستی و تشدید آلرژی و آسم حفظ می‌کند؛ دارای مزیتی بسیار مهم است و آن هم داشتن یک خواب باکیفیت و آرام در هنگام استراحت است.

زمان تعویض تشک خواب

با مهم جلوه دادن زمان تعویض تشک خواب، خوابی کافی و آرام عاید هر فردی خواهد شد. در ادامه می‌خواهیم درمورد اینکه یک خواب کافی و آرام چه مزایایی برای بدن انسان دارد صحبت کنیم.

هوشیاری و انرژی بالا

مهم‌ترین مزیت یک خواب خوب در زندگی انسان، برخورداری از هوشیاری و انرژی بالا در طول روز است. هر انسانی به جهت داشتن عملکردی مطلوب در فعالیت‌های زندگی خود، نیازمند ۷ تا ۹ ساعت خواب در طول شبانه روز است.

کاهش وزن

در رژیم‌هایی که به افراد دارای اضافه وزن و چاقی بیشنهاد داده می‌شود؛ همواره بر تأثیر خواب بر فرآیند کاهش وزن تأکید می‌شود. این افراد به ۸ ساعت خواب باکیفیت نیاز دارند، زیرا کم خوابی تعادل هورمونی و در نتیجه اشتهای فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

بهبود حافظه

خواب نقش بسیار مهمی در فرآیندی به نام تثبیت حافظه دارد. در حین خواب بدن استراحت می‌کند ولی مغز به پردازش اطلاعات روز ادامه می‌دهد. خواب عمیق زمان بسیار مهمی برای ایجاد حافظه بلند مدت و یادگیری و فرآیندهای موتوری مغز است. دانشمندان علوم اعصاب معتقدند که خواب روی کیفیت و میزان حافظه تأثیر بسزایی دارد.

از دیگر مزایای خواب کافی و با کیفیت میتوان به کاهش افسردگی و دردهای بدنی، کمک به ترمیم بدن، پاکسازی مغز، جلوگیری از بیماری MS، افزایش قدرت تفکر و قدرت بدنی، پوست سالم و جلوگیری از پیری زودرس اشاره کرد.

همان‌طور که تا به اینجا دریافته‌اید، مسئله زمان تعویض تشک خواب می‌تواند تأثیرات جانبی مثبت و منفی بسیاری را در هر فرد و خواب او ایجاد کند. بنابراین ضرورت تعویض تشک را باید بسیار مورد توجه خود قرار دهید.

ویژگی‌های استاندارد بودن تشک خواب

یک تشک خوب و استاندارد دارای ویژگی‌هایی است که در هنگام خرید کالا باید به آن‌ها توجه کنید تا علاوه بر یک خرید خوب و اقتصادی، آرامش و راحتی پس از یک خواب با کیفیت را نیز تجربه کنید. در ادامه می‌خواهیم یک راهنمای کامل برای خرید یک تشک خواب استاندارد ارائه دهیم تا اگر زمان تعویض تشک خواب شما فرا رسیده است، این کار را به بهترین نحو ممکن انجام دهید.

استانداردهای تشک

جنس

تشک‌های مرغوب از موادی مانند الیاف طبیعی، فوم فشرده، فنرهای آستردار، نمدهای عایق حرارت تشکیل می‌شوند. اما در ساخت تشک‌هایی با کیفیت پایین‌تر از موادی مثل یونولیت، ابر، فنر، پر و کرک استفاده می‌شود.

راحتی

یک تشک خوب باید مانند یک تکیه‌گاه ایمن و محکم ستون فقرات بدن فرد نگه دارد. در هنگام خواب بیشتر وزن بدن روی شانه‌ها، باسن و کمر است، پس در هنگام خرید باید به وضعیت قرار گرفتن این بخش‌ها روی تشک دقت شود. وجود دریچه‌های هوا یا الیاف خنک کننده در تشک‌های استاندارد باعث راحتی بیشتر افراد به هنگام استفاده از تشک می‌‌شود.

اندازه تشک

یک تشک استاندارد باید دارای فضای کافی برای راحتی فرد باشد. در هنگام خرید تشک خواب افراد باید علاوه بر توجه به سایزهای استاندارد طبق سلیقه و نیاز خود سایز تخت خواب و تشک خود را سفارش دهند.

ارتفاع تشک

یک تشک استاندارد، تشکی است که ارتفاع آن از ارتفاع تخت بالاتر باشد و در محدوده ۲۲ تا ۳۲ سانتی متر قرار بگیرد. ارتفاع تشک با توجه به لایه‌های داخلی آن متغیر است.

فنر

نوع فنر بندی تشک، داشتن فنرهای دوبل و آستردار، ضخامت فنر و فریم قرار گرفته در دور تشک عوامل مهمی در کیفیت تشک‌های فنری هستند. از این لحاظ فنرهای پاکتی از مزیت بیشتری برخوردار هستند و به علت جدا بودن فنرها از هم با تکان خوردن یک نفر روی تشک نفر دیگر حرکت را احساس نمی‌کند.

استانداردهای تشک در زمان تعویض تشک خواب

جنس اسفنج

وزن و تراکم اسفنج به کار رفته در تشک عامل مهمی در کیفیت آن محسوب می‌شود. هر چقدر تراکم اسفنج بیشتر باشد سفت‌تر شده و به طبی‌ترشدن تشک کمک می‌کند ولی هر چقدر تراکم کم‌تر باشد تشک شل‌تر و گودتر می‌شود. سفت بودن یا نرم بودن تشک مسئله مهمی است، زیرا به هنگام دراز کشیدن روی تشک نواحی خاصی از بدن مانند گودی کمر باید از طرف تشک پر شود تا کمر درد و دردهای عضلانی برای شخص ایجاد نشود.

دوام و ماندگاری تشک

دوام و طول عمر تشک به عوامل مختلفی بستگی دارد. یک تشک با دوام باید از الیاف طبیعی ساخته شده باشد و پارچه‌های به کاررفته در آن باید دارای ویژگی‌هایی مانند ضد آب بودن، ضد حریق بودن، غیر قابل نفوذ بودن برای حشرات و ضد حساسیت باشند. دوخت پارچه‌های تشک علاوه بر محکم بودن نباید برجسته و بزرگ باشد که باعث عدم راحتی مصرف کننده شود.

از دیگر مواردی که در دوام تشک نقش دارد می‌توان به انعطاف پذیری بالا اشاره کرد؛ در این صورت تشک هر وزنی که روی آن اعمال می‌شود را تحمل می‌کند و دچار پارگی و فرسودگی زودرس نمی‌شود.  وجود آسترهای دو یا چندلایه نیز در تشک‌ها، با جلوگیری از نفوذ لکه ها به درون تشک باعث افزایش عمر تشک می‌شود. این عوامل می‌توانند زمان تعویض تشک خواب را طولانی کنند.

سخن پایانی زمان تعویض تشک خواب

شما حدود یک سوم از عمر خود را در خواب سپری می‌کنید پس داشتن یک خواب راحت و مطلوب برای حفظ سلامتی شما امری بسیار مهم است. در نتیجه توجه به کیفیت و طول عمر تشک خواب خود که در تمام مدت زمان خواب با آن همراه هستید را فراموش نکنید اگر هر یک از نشانه‌های فرسودگی گفته شده را در تشک خود مشاهده کردید به تعویض تشک اقدام کنید.

زمان تعویض تشک خواب

لازم به ذکر است می‌توانید تشک‌ قدیمی خود را به دست بازیافت بسپارید یا آن‌ها را بفروشید.به یاد داشته باشید عقب انداختن زمان تعویض تشک خواب مشکلاتی به وجود می‌آورد که هزینه‌های به مراتب بیشتر از تعویض یک تشک دارند.

سؤالات متداول

آیا لازم است هر نوع تشکی را تعویض کنیم؟

بله عمر مفید تشک‌ها با هر نوع جنسی بازه زمانی مشخصی دارد و پس از آن کارایی لازم را نخواهد داشت.

چگونه متوجه شویم زمان تعویض تشک خواب فرا رسیده است؟

در وهله اول تغییر شکل ظاهری اولیه تشک می‌تواند نشانه گویایی باشد. همچنین ایجاد مشکلاتی مانند کمردرد به طور آشکار الزام تعویض تشک را بیان می‌کند.

کدام نوع از تشک‌های معرفی شده دیرتر نیاز به تعویض خواهند داشت؟

نحوه استفاده و شرایط نگهداری از هر تشک می‌تواند برای این منظور تأثیرگذار باشد.

منبع: royalmat
ارسال نظر
ارسال نظر