این غذاها را برای پیشگیری از دیابت مصرف کنید

هر ساله در تاریخ ۱۴ نوامبر "روز جهانی دیابت" گرامی داشته می‌شود.

این غذاها را برای پیشگیری از دیابت مصرف کنید

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، روز جهانی دیابت هر ساله در این تاریخ یادآوری می شود تا توجه مردم را به تهدیدات سلامتی ناشی از دیابت و نحوه پیشگیری از آن جلب کند.

برای پیشگیری از ابتلا به دیابت بهتر از موارد زیر را رعایت کنید:

- غذاهای چرب و با شاخص قندخونی بالا با افزایش حساسیت به انسولین مرتبط هستند.

- کربوهیدرات های فرآوری شده هیچ فواید تغذیه ای ندارند و فقط کالری دارند که در صورت مصرف بیش از حد باعث چاقی و در نهایت دیابت می شوند.

- میوه ها و سبزیجات مملو از آنتی اکسیدان ها هستند که به کاهش استرس اکسیداتیو کمک کرده و به کنترل سطح گلوکز خون نیز کمک می کنند.

- اگرچه این یک نکته غذایی نیست ولی نیاز به یادآوری دارد که ورزش همراه با یک رژیم غذایی سالم مطمئنا می تواند به شما در حفظ وزن ایده‌آل‌تان کمک کند.

متخصصان در این باره گفته‌اند: با این حال، احتمالاً عبارت «شما همان چیزی هستید که می خورید» را شنیده اید، زیرا غذا به عنوان سوخت برای بدن شما عمل می کند. هر چه سالم‌تر بخورید، سالم‌تر خواهید بود.

دیابت منجر به بسیاری از مشکلات سلامتی دیگر می شود، بنابراین توصیه می شود یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید و همچنین برای اطمینان از تشخیص زودهنگام این عارضه، معاینات منظم پزشکی را انجام دهید. چند تغییر در سبک زندگی و عادات غذایی می تواند به جلوگیری از دیابت کمک کند و یکی از بهترین و ساده ترین راه ها برای رسیدن به این هدف، فعال ماندن از نظر بدنی است. بنابراین راه رفتن و دویدن را فراموش نکنید.

اطلاع از اهمیت تشخیص و مراقبت به موقع بیماری و خود مراقبتی دیابت نقش بسیار مهمی در پیشگیری از بروز عوارض گاها غیرقابل جبران دیابت دارد؛ با توجه به اینکه افراد مبتلا به دیابت به علت ضعف سیستم ایمنی مستعد ابتلا به انواع عفونت‌ها هستند لذا در دوران همه‌گیری کرونا مراقبت از بیماران دیابت بسیار حائز اهمیت می‌باشد تا از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ پیشگیری کرده و در صورت ابتلا از عوارض و مرگ‌ومیر ناشی از آن جلوگیری شود.

به گزارش news۱۸، همچنین متخصصان عوارضی چون پرنوشی، پر ادراری و پرخوری را از علائم دیابت عنوان می‌کنند. برخی از افراد نیز علائم ناشی از عوارض دیابت مثل تاری دید، مشکلات کلیوی و ... دارند.

منبع: ايسنا
ارسال نظر