قند خون از چه عددی پایین تر آمد باید نگران شویم؟

اگر میزان قند خون از ۶۰ میلی گرم درصد کمتر شود، خطر هیپوگلیسمی (کاهش قند خون) انسان را تهدید می‌کند.

قند خون از چه عددی پایین تر آمد باید نگران شویم؟

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ ­ هیپوگلیسمی یا افت قند خون در بیماران مبتلا به دیابت بسیار خطرناک است اگر فردی دچار­هیپوگلیسمی شود، اما به موقع و به طور صحیح درمان نشود، میزان قند خون (گلوکز) او کاهش یافته در نتیجه دچار گیجی و سرانجام بیهوشی می‌شود و ممکن است نهایتا به او تشنج نیز دست دهد.

نشانه های­ هیپوگلیسمی

نشانه های­ هیپوگلیسمی در تمام افراد یکسان نیست به همین دلیل تمام دیابتی‌ها به ویژه والدین کودکان و نوجوانان دیابتی باید تمام علائم و نشانه‌های ابتدایی­ هیپوگلیسمی برایشان شناخته شده باشد تا به موقع بتوانند درمان را شروع کنند.

اکثر دیابتی‌ها متوجه علائم خفیف­ هیپوگلیسمی از جمله گرسنگی فراوان، رنگ پریدگی، پوست مرطوب و سرد، طپش قلب، لرزش، بی قراری، سردرد، دل درد، اختلال بینایی، سست شدن زانو‌ها و کاهش قدرت تمرکز می‌شوند.

در صورتی که به این علائم توجه نشود، دیابتی دچار­ هیپوگلیسمی شدید خواهد شد. علائم ­هیپوگلیسمی شدید عبارت است از: دوبینی، اشکال در صحبت کردن و راه رفتن، گرفتگی ماهیچه‌ها، بیهوشی و احتمالا تشنج.

مهمترین علل­ هیپوگلیسمی

- تزریق مقدار بیشتر انسولین به طور اشتباهی

- تزریق انسولین طبق معمول، در عین حال که بدن نیاز کمتری به انسولین دارد

- ورزش یا فعالیت جسمی بیش از حد معمول

- کم یا دیر خوردن غذا (به خصوص مواد کربوهیدرات دار یا نشاسته ای) ­

- هنگام اسهال یا استفراغ

درمان­ هیپوگلیسمی

هیپوگلیسمی را باید سریع درمان کرد. اگر افراد دیابتی یا والدین کودکان و نوجوانان دیابتی، هیچ دلیلی برای بروز­هیپوگلیسمی نیافتند و با توجه به مقدار انسولسن معمول تزریق شده، دچار ­هیپوگلیسمی شدند؛ حتما با پزشک معالج خود مشورت کنند. البته دیابتی‌ها و و الدینی که در کلاس‌های آموزشی مستمر شرکت کرده و خود آموزش دیده باشند می‌دانند که در این هنگام چه باید بکنند.

اصولا دیابتی‌هایی که از کنترل مطلوب برخوردارند. احتمال دارد حداقل در هفته یکی دوبار دچار­هیپوگلیسمی خفیف شوند که اگر به موقع درمان شوند، به هیچ نوع عارضه‌ای مبتلا نخواهد شد. ­هیپوگلیسمی شدید فورا درمان را آغاز کنید. اگر مطمئن نیستید قند خون را چک کنید. ­­

ارسال نظر