کد خبر 550019

اسکای نیوز:

کلسترول بالا خطر آلزایمر را افزایش می دهد

یک مطالعه بزرگ در انگلستان نشان می‌دهد کلسترول بالا در دوران میانسالی می‌تواند خطر زوال عقل را در بزرگسالی افزایش دهد. این مطالعه، بزرگترین مطالعه در نوع خود است و ۱.۸میلیون بزرگسال بریتانیایی را زیر نظر گرفت و نشان داد افرادی که پیش از ۶۵سالگی، کلسترول بالا دارند ۱۰سال بعد ۶۰درصد بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل هستند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از انتخاب، نتایج نشان داد که افزایش سطح خاصی از کلسترول، لیپوپروتئین با چگالی پایین (LDL)، با افزایش خطر ابتلا به این بیماری مرتبط است.

این مطالعه که در مجله  Lancet Healthy Longevity منتشر شد، توسط مدرسه بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن با همکاری دانشگاه تسوکوبا، ژاپن و اپیدمیولوژی OXON، لندن و مادرید رهبری شد.

 ماسائو ایواگامی، نویسنده ارشد این مقاله، می‌گوید: "مطالعه ما فراتر از تمامی مطالعات پیشین است  و نتایج واقعا دقیقی را ارائه می‌دهد. " هانا چرچیل، از انجمن آلزایمر که بودجه این تحقیق را تأمین کرده است، گفت: مهم است که مردم بدانند اگر افراد از عوامل خطر آگاهی بیشتری داشته باشند، می‌توان از بسیاری از موارد زوال عقل جلوگیری کرد. از عوامل خطر می‌توان به مصرف بیش از حد الکل، فشار خون بالا، چاقی، آسیب به سر و قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا اشاره کرد.

تحقیقات نشان می‌دهد که حدود ۴۰ درصد  موارد ممکن است قابل پیشگیری باشند بنابراین اقدامات لازم برای جلوگیری از این موارد وجود دارد. بخی از عوامل به راحتی قابل مقابله هستند و پیشگیری برخی عوامل دشوارتر هستند، اما واقعاً مهم است که مردم بدانند زوال عقل تنها بخشی طبیعی از پیری نیست، مواردی وجود دارد که می‌توانیم برای کاهش خطر انجام دهیم، مانند فعال نگه داشتن خود، خوب غذا خوردن و  مراقبت از  سلامت قلب و عروق.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر