کد خبر 521286

چرا باید هر روز کیوی بخوریم؟

نتایج یک مطالعه‌ای جدید در ژاپن می‌گوید یکی از تأثیرات مهم خوردن کیوی در هر روز، بهبودی عوارض جانبی ورزش شدید است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از انتخاب، میوه‌هایی مانند سیب و خیار از محبوب‌ترین میوه‌های جهان محسوب می‌شوند، اما کیوی سهم چندانی در میوه‌های محبوب جهان ندارد.

 تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که ممکن است کیوی مجموعه‌ای از فواید سلامتی را داشته باشد که یکی از این تاثیرات مهم، بهبودی از  عوارض ورزش (شدید) است. بر اساس این پژوهش که اوایل امسال در مجله Nutrients منتشر شد، دوندگان حرفه‌ای که به مدت یک ماه روزانه دو عدد کیوی می‌خوردند، آسیب اکسیداتیو ناشی از تمرینات بدنی شدید را کاهش می‌دهند. ورزشکارانی که به طور روزمره با شدت بالا تمرین می‌کنند تمایل دارند مقدار زیادی اکسیژن دریافت کنند. در حالی که اکسیژن برای انقباض عضلانی ضروری است، استنشاق بیش از حد نیز می‌تواند باعث افزایش تعداد رادیکال‌های آزاد در بدن شود. به نوبه خود، استرس اکسیداتیو رخ می‌دهد، که به عنوان عدم تعادل بین رادیکال‌های آزاد و آنتی اکسیدان‌ها در بدن توصیف می‌شود.

استرس اکسیداتیو چیست؟ با گذشت زمان، استرس اکسیداتیو می‌تواند به DNA و همچنین بافت چربی و پروتئین‌های ضروری بدن آسیب برساند. در نتیجه، چندین مساله بهداشتی می‌تواند از جمله فشار خون، دیابت، تصلب شرایین و حتی بیماری آلزایمر به وجود آید. استرس اکسیداتیو می‌تواند ناشی از خوردن سموم دفع آفات در میوه‌ها و سبزیجات معمولی، آلاینده‌های موجود در هوا و حتی مصرف رژیم غذایی سرشار از قند، چربی و الکل باشد.

با وجود بسیاری از عوامل بالقوه در افزایش رادیکال‌های آزاد، خوردن غذا‌های غنی از آنتی اکسیدان برای کمک به برقراری تعادل مهم است؛ و ممکن است خوردن روزانه یک کیوی، روشی باشد که هرگز به فکر خوردن آن برای افزایش سطح آنتی اکسیدان خود نبوده اید.

برای این مطالعه، محققان در ژاپن ۳۰ دونده را که به طور منظم در معرض استرس اکسیداتیو ناشی از آموزش قرار داشتند، استخدام کردند. به نیمی از شرکت کنندگان دستور داده شده بود که به مدت دو ماه روزانه دو عدد کیوی بخورند و هیچ تغییری در رژیم غذایی آن‌ها ایجاد نشود، و نیمی دیگر نیز به هیچ وجه کیوی مصرف نکردند. در پایان این مطالعه، محققان دریافتند کسانی که دو بار در روز میوه می‌خورند با افزایش سطح آنتی اکسیدان اثرات مخرب آموزش ناشی از استرس اکسیداتیو بر روی بدن خود را کاهش می‌دهند. تحقیقات قبلی نشان داده است که کیوی دارای خواص آنتی اکسیدانی است که می‌تواند با آسیب اکسیداتیو DNA مقابله کند.

حتی یک مطالعه نشان می‌دهد که آنتی اکسیدان و ویتامین C موجود در کیوی می‌تواند به درمان آسم کمک کند. حداقل، امیدواریم این تحقیق شما را تشویق کند تا میوه‌هایی را که هر هفته می‌خورید متنوع کنید. حتی اگر یک ورزشکار نباشید، کیوی هنوز هم ممکن است به شما کمک کند تا استرس اکسیداتیو ناشی از سایر عوامل مرتبط با رژیم غذایی را از بین ببرید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱۷ ۳

  همه دوست دارن کیوی بخورن اما پول کجا بود که بخریم

 • ناشناس
  ۱۲ ۲

  چرایی در کار نیست با این مملکت ما

 • هج
  ۷ ۱۲

  اتفاقا بنظرم تواین مملکت پول زیاده فقط مایادگرفتیم ازهرچی ناله کنیم همون زباله گردش سراغ دارم روزی کم کمش ۲۰۰تومان کاسته کافیه بگن ماشین مینویسن هجوم میبریم پول پیدامیشه به اندازه همه اعضاخانواده ناشکری پدرصاحب ملت رو دراورد

  • صابراسکندری
   ۴ ۵

   سلام..اون نفهمی که گفته پول زیاده و مردم برن آشغال جمع کنند..مثل اینکه فراموش کرده وظیفه انسانی داره و هرلحظه ممکنه از نعمتهایی که داره محروم بشه،پس به جای اراجیف بافتن انفاق کنه و اگر نمیکنه دهنش رو کامل ببنده چون قاضی خداست و اون از شرایط آدمیان کامل باخبره..

  • مهدخت
   ۰ ۱

   من هم اشغال جمع میکنم یگ خانمم دوسال رنگ کیو ندیدم الکی اراجیف نگو بابا پول مرغ هم نمیمونه اجاره خونه بیداد میکنه ..دور گودی میگی لنگش گن

 • ناشناس
  ۳ ۵

  داخل منطقه ما کیوی کیلویی ۳۰۰ هزار تومن خب اگه من روزی یکی کیوی بخورم باید خونه ام رو بفروشم برم متاجری

  • سعیده
   ۰ ۰

   اخه کجا کیوی کیلو ۳۰هزار تومنه چرا دوست دارید جو بدید

 • ناشناس
  ۶ ۱

  پول واریز کنید هر روز میریم پسته مرغ میوه میخریم و میخوریم

 • ناشناس
  ۴ ۲

  خوب بود...
  زحمت درست بکشید خدا هم کمکتون میکنه یه کارگر تنها که با تلاش فراوان شدم یه کارخونه دار موفق...
  درسته این دولت واقعا مسخره هستند و خیلی خیلی منم اذیت کردن ولی من با خدا معامله کردم...

 • ناشناس
  ۱ ۰

  تو پا‌کستان بجای اب اب انبه مدین بابا جون

 • ......
  ۲ ۲

  این دانشمندان ژاپنی به جای پیدا مردن واکسن نشستن دارن درباره ی کیوی تحقیق می کنند.

 • ناشناس
  ۴ ۱

  کجاپولمون بود که کیوی بخریم بخوریم ازگرسنگی نمیریم هنرکردیم توی این مملکت

 • واحد
  ۶ ۲

  به نظر اون دوستمون پول هست ولی ما دوست داریم همیشه همه چیز با بهترین امکانات در دسترسمون باشه

 • ناشناس
  ۱ ۰

  مهدی

 • نناشناس
  ۰ ۰

  هم میوه ارزون‌ هست ک‌ بگیریم بخوریم اردل خوشتاصحبت مییکنید

 • ساناز
  ۰ ۰

  تف