کد خبر 515263

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

تایید موفقیت ۷۹درصدی واکسن کرونای آسترازنکا در آمریکا/ خطر افزایش لختگی خون مشاهده نشد

یافته‌های آزمایشی بزرگ در ایالات متحده نشان داده است که واکسن کرونای تولید شده توسط شرکت آسترازنکا و دانشگاه آکسفورد تا ۷۹ درصد در پیشگیری از این بیماری و ۱۰۰ درصد برای کنترل بیماری‌های شدید و بستری شدگان در بیمارستان موثر بوده است.

اقتصادآنلاین - اکرم شعبانی؛ تجزیه و تحلیل ایمنی و کارآیی واکسن که امروز دوشنبه دوم فروردین ماه منتشر شد بر اساس مشاهدات بر روی ۳۲ هزار و ۴۴۹ شرکت کننده در سه فاز آزمایشی به دست آمده است.

برای مقایسه، مشخص شده است که واکسن مدرنا بیش از ۹۴ درصد در پیشگیری از ابتلا به کووید - ۱۹ و واکسن فایزر - بایون‌تک تا ۹۵ درصد در این راستا موثر بوده است.

شرکت آسترازنکا در این باره عنوان کرده که تجزیه و تحلیل داده‌ها و آماده سازی دیگر آزمایشات برای ارائه و ارسال به اداره غذا و داروی ایالات متحده و دریافت مجوز استفاده اضطراری از این سازمان در هفته‌های آینده ادامه خواهد یافت.

اندکی پس از هجوم اخبار مبنی بر لختگی خون به دلیل استفاده از واکسن آسترازنکا در برخی افراد واکسینه شده، استفاده از این واکسن برای مدتی متوقف شد. کارشناسان بهداشتی با استناد به تعداد بسیار اندک موارد و داده‌های مطرح شده این مساله را مورد انتقاد قرار دادند.

آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا از جمله کشورهایی هستند که پس از تایید مقررات دارویی اروپا از عوارض جانبی احتمالی و اعلام این مساله که این واکسن در برابر ویروس هم ایمن کننده و هم موثر است، استفاده از واکسن آسترازنکا- آکسفورد را از سر گرفتند.

سازمان بهداشت جهانی و انجمن بین‌المللی ترومبوز و هموستاز توصیه کرده‌اند که در شرایط کنونی کشورهایی که از واکسن آسترازنکا استفاده می‌کرده‌اند به استفاده از آن ادامه دهند.

آسترازنکا امروز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد یک گروه مستقل که این واکسن را مورد استفاده قرار داده‌اند هیچ نگرانی درباره مشکلات ناشی از تزریق این واکسن گزارش نکرده‌اند. بر اساس این بیانیه، این گروه مستقل همچنین با کمک یک متخصص مغز و اعصاب مستقل، بر روی مساله لختگی خون و ترومبوز سینوس وریدی مغزی (CVST) ناشی از تزریق واکسن بررسی‌هایی انجام داده و هیچ موردی مشاهده نکرده است.

سهام شرکت آسترازنکا در معاملات آغازین صبح امروز و با انتشار این بیانیه افزایش ۱ درصدی داشت.

آن فالسی، استاد پزشکی دانشگاه روچستر ایالات متحده و محقق اصلی این آزمایش اعلام کرد:‌ این تجزیه و تحلیل اعتبار واکسن کووید - ۱۹ آسترازنکا را به عنوان یک گزینه واکسیناسیون بیشتر مورد تایید قرار می‌دهد و همچنین اطمینان می‌بخشد که بزرگسالان در هر سنی می‌توانند با استفاده از این واکسن از محافظت در برابر ویروس کرونا بهره‌مند شوند.

لازم به ذکر است که واکسن آسترازنکا - اکسفورد در شرکت کنندگان بالای ۶۵ سال و جلوگیری از ابتلای آنها به ویروس کووید - ۱۹ تاکنون ۸۰ درصد موفقیت نشان داده است.

منه پانگالوس معاون اجرایی بی‌اندپی در زمینه تحقیق و توسعه در آسترازنکا در بیانیه‌ای اعلام کرد:‌ این نتایج در کنار شواهد بسیار زیادی قرار می‌گیرد که بیانگر موفقیت این واکسن در تمام افراد استفاده کننده از آن در گروه‌های مختلف سنی و در برابر ویروس کرونا بوده است.

پانگالوس تاکید کرد: اطمینان داریم این واکسن می‌تواند نقش مهمی در محافظت از میلیون‌ها انسان در سراسر جهان و در برابر این ویروس کشنده ایفا کند.

در پایان گفتنی است که در میان شرکت کنندگان در تجزیه و تحلیل موقت، تقریبا ۲۰ درصد افراد از سنین ۶۵ سال به بالا برخوردار بوده‌اند در حالی که تقریبا ۶۰ درصد شرکت کنندگان مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای از جمله دیابت و یا بیماری قلبی بوده‌اند که خطر ابتلا به ویروس کرونا در آنها چندین برابر گزارش شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر