کد خبر 507198

مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران؛

مطالعه فاز یک تست انسانی واکسن کووایران برکت پایان یافت

مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران، تعداد داوطلبان مرحله اول تست بالینی واکسن ایرانی کرونا را ۵۶نفر اعلام کرد و گفت: همه آن‌ها طی دو مرحله واکسن خود را دریافت کردند و به عبارتی مطالعه فاز یک تست انسانی واکسن کووایران برکت پایان یافت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، حامد حسینی تعداد دوزهای تزریقی واکسن کرونا به داوطلبان را در دو مرحله روزهای صفر و ۱۴ اعلام کرد و افزود: تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی نخستین واکسن کرونا ساخت محققان ایرانی در ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از ۹ دی ماه تا روز گذشته طی ۲ مرحله به تمام داوطلبان تزریق شده است.  

وی ادامه داد:  ۵۶ داوطلب  دو مرحله واکسن خود را طب این مدت دریافت کردند و کار تزریق این مرحله به پایان رسیده است.

حسینی افزود: تا ۱۴ اسفند ماه آخرین نمونه خونگیری از داوطلبان انجام و نتایج نهایی فاز یک تست انسانی در اختیار سازمان غذا و دارو قرار می گیرد.

مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: تلاش ما این است که بتوانیم مجوزهای مطالعه تلفیقی فاز دو و سه را امسال دریافت و کار را در نیمه ی دوم اسفند آغاز کنیم.

حسینی افزود: پروتکل های مراحل بعدی آماده شده و امیدواریم نتیجه ی کارشناسی سازمان غذا و دارو را سریع تر دریافت نماییم و تا اواخر اسفند ماه وارد مرحله دوم مطالعه بالینی  شویم.

وی با اشاره به اینکه نتایج مرحله دوم این مطالعه در اردیبهشت ماه سال آینده نهایی می شود، گفت: در این زمان گزارش فاز دوم به سازمان غذا و دارو ارسال خواهد شد و ما فاز سوم را شروع خواهیم کرد.

وی در پاسخ به سوالی که آیا تا اوایل خرداد ماه این واکسن وارد واکسیناسیون عمومی می شود، گفت: این کار به دو چیز مرتبط است، اولا در کارهای تحقیقاتی به موفقیت کامل دست یابیم و همزمان، فرایند تولید انبوه این محصول که برنامه ریزی شده است، محقق شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    پیشنهاد میشود واکسن ایرانی کووایران برکت بعداز فاز سوم و دریافت مجوز از سازمان بهداشت ، غذا و دارو بصورت شرکتهای موازی با سرمایه گذاری کلان تولید شود مثلا اگر شرکت اصلی میتواند در ماه 3 میلیون دوز تولید کند با ایجاد 20 شرکت موازی میتوانیم در ماه 60 میلیون دوز تولید کنیم.بنابراین به علت سلامتی مردم کشور که 85 میلیون هستند خیلی سریعتر میتوان کشور ایران را از گرفتاری ویروس کرونا رها کرد.به امید آن روز