کد خبر 506003

چه زمانی لازم است به روانشناس مراجعه کنم؟

برخی از افراد برای مراجعه به روانشناس تردید‌هایی دارند، درواقع اگرچه این روز‌ها فرهنگ مراجعه به روانشناس، نسبت به سال‌های گذشته پیشرفت زیادی دارد، اما باز هم تعدادی از افراد تصور می‌کنند شرایط روانی آنان باید به مرحله حاد برسد تا به روانشناس مراجعه کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از انتخاب، مراجعه به روانشناس می‌تواند زندگی زناشویی، مشکلات کودکان و نوجوانان، مشکلات تحصیلی و بسیاری از موارد دیگر را درمان کند. برخی از رایج‌ترین موقعیت‌هایی که لازم است با روانشناس مشورت کنیم، اما نادیده می‌گیریم شامل این مواردند:

مواجهه با غم و فقدان

متأسفانه، این تجربه برای همه انسان‌ها مشترک است: در برهه‌ای از زندگی، شخصی را که دوستش داریم، خواه عضوی از خانواده، دوست، شریک زندگی یا حتی یک حیوان خانگی را از دست خواهیم داد. غمگین بودن برای از دست دادن، می‌تواند به دردی مزمن و ریشه دار تبدیل شود و لازم است برای پیشگیری از مشکلات بعدی با یک روان درمانگر گفتگو کنید.

بعد از جدایی یا طلاق

پایان یک رابطه عاشقانه یا پایان ازدواج می‌تواند احساس غم، گناه، عصبانیت، غم، شرم و ترس را ایجاد کند. صحبت با یک درمانگر می‌تواند به شما کمک کند یاد بگیرید که این احساسات را مدیریت کنید و مرحله بعدی زندگی خود را پیش ببرید.

وقتی دیگران متوجه تغییرات شما شده اند

بعضی اوقات متوجه نمی‌شوید که برای کنار آمدن با افسردگی، اضطراب یا سایر مسائل بهداشت روانی به کمک نیاز دارید. اما یک دوست، شریک زندگی، یکی از اعضای خانواده یا یک همکار ممکن است به شما بگوید که آن‌ها چقدر نگران شما هستند، یا از شما بپرسد که آیا چیزی ناراحتتان کرده است یا خیر، درواقع گاهی خودتان متوجه تغییر رفتار خود نمی‌شوید و در چنین شرایطی نیز لازم است با روانشناس گفتگو کنید.

وقتی می‌خواهید بخشش را تمرین کنید

عصبانی ماندن و درگیر ماندن در موضوعات قدیمی می‌تواند روی سلامت عاطفی شما تاثیری بسیار منفی بگذارد، بنابراین سعی کنید بخشش را تمرین کرده و با احساسات منفی خود کنار بیایید.

وقتی اضطراب بر زندگی روزمره شما تأثیر منفی می‌گذارد

اضطراب به تنهایی موضوع خطرناکی نیست، درواقع اضطراب در موقعیت‌های اضطراب آمیز بهنجار است، اما اگر در هر زمان و مکانی احساس اضطراب و نگرانی دارید، اگر این اضطراب از حد عادی خارج شده و همه زندگی شما را تحت الشعاع قرار داده است و... بهتر است هر چه سریعتر با یک روانشناس گفتگو کنید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر