کد خبر 499652

خوراکی‌ها مفید برای قلب که کلسترول را کاهش می‌دهد

کلسترول نوعی قند و از مواد مهم غشا است. کلسترول در خون هم وجود دارد. کلسترول خون از دو منبع اصلی تأمین می‌شود: رژیم غذایی و تولید در کبد. مقدار زیاد کلسترول ال‌دی‌ال با بیماری‌های کرونری قلب در ارتباط است و به آن «کلسترول بد» گویند. کلسترول بد را می‌توان با برخی خورکی‌ها کنترل کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از انتخاب، با تغییر در رژیم غذایی و مصرف برخی خوراکی‌ها به کاهش کلسترول کمک خواهیم کرد:

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی چه تازه، خشک و چه در سس باشد، یکی از بهترین مواد غذایی برای کاهش کلسترول است. خوردن هفت وعده یا بیشتر گوجه فرنگی در هفته ۳۰ درصد در مطالعه بیش از ۳۵۰۰۰ زن توسط پزشکان در بیمارستان زنان و مادران بوستون، خطر بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می‌دهد.

ماهی سالمون

در میان ماهی‌های چرب غنی از امگا ۳، ماهی آزاد سالمون برای کنترل کلسترول بسیار وی عمل کرده و به شما در کاهش خطر ضربان‌های مرگبار خارج از ریتم قلب کمک می‌کند.

بلغور جو دوسر

به نظر می‌رسد آرد جو دوسر به سبک قدیمی یکی از بهترین مواد غذایی برای کاهش کلسترول است. فیبر محلول موجود در جو دوسر، مانند اسفنج عمل می‌کند و اسید‌های صفراوی غنی از کلسترول را در روده به دام می‌اندازد و آن‌ها را از بین می‌برد. نتیجه این امر کاهش کلسترول بد است.

زیتون و روغن زیتون

مطالعات مختلف نشان داده است که روغن زیتون یا یک رژیم غذایی غنی از روغن زیتون سطح کلسترول خون را کاهش می‌دهد. در مطالعه روی افراد مبتلا به کلسترول بالا، نمونه‌های خون گرفته شده فقط دو ساعت پس از خوردن یک وعده غذایی با روغن زیتون توسط افراد در مقایسه با افرادی که یک وعده غذایی پخته شده با روغن ذرت می‌خورند، پتانسیل کمتری برای لخته شدن خون نشان داد.

پیاز‌

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که پیاز پخته تأثیر عمیق تری بر کلسترول خون دارد. سیر و تره فرنگی نیز تأثیر مشابهی دارند، آن‌ها می‌توانند کلسترول بد را کاهش دهند، کلسترول خوب را افزایش دهند و سطح فشار خون را سالم حفظ کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر