کد خبر 497068

آیا صدای سفید برای خواب نوزاد بی‌خطر است؟

یکی از مشکلات رایج بسیاری از والدین که اخیرا پدر و مادر شده اند، این است که فرزندشان با مشکلات خواب یا بدخوابی مواجه است و در نتیجه سعی می‌کنند از روش‌هایی مانند صدای سفید برای بهتر خوابیدن استفاده کنند. اما یک پرسش جانبی درباره صدای سفید این است که آیا استفاده از صدای سفید بی خطر است یا خیر.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از انتخاب، صدای سفید از ترکیب فرکانس‌های مختلف صوتی ایجاد میشود و از آن برای پوشش دادن سایر فرکانس‌ها استفاده میشود و شما صدای مزاحم را کمتر میشنوید، به همین دلیل است که برخی والدین برای مبارزه با بدخوابی نوزاد خود از صدای سفید استفاده می‌کنند.

نوزاد ماه‌های پیش از تولد را در رحم سپری کرده است و رحم نیز صدای مخصوص به خود را دارد، برای همین استفاده از صدای سفید، به نوعی می‌تواند تداعی بخش حس آرامش درون رحم باشد. یک مطالعه کوچک که در مجله پزشکی بریتانیا منتشر شده است، نشان می‌دهد نوزادانی که در اتاق‌هایی با صدای سفید می‌خوابند به احتمال زیاد در عرض پنج دقیقه به خواب می‌روند، اما وضعیت کیفیت خواب آن‌ها در معرض تردید است.

 وندی هال، متخصص خواب در کلینیک تخصصی تورنتو می‌گوید: همه نوزادان به یک اندازه به سر و صدا حساسیت ندارند و این موضوع تا حد زیادی به خلق و خوی آنان بستگی دارد، با این وجود استفاده از صدای سفید می‌تواند تا حد زیادی روی کیفیت خواب موثر باشد. درواقع نوزادانی که با صدای سفید به خواب می‌روند اغلب زودتر از خواب می‌پرند و خوابی سبک‌تر دارند.

در کنار این اطلاعات بسیار مهم است که والدین بدانند استفاده از نویز‌هایی مانند صدای سفید با صدای بالاتر از حد متوسط می‌تواند سلامت شنوایی را به خطر بیندازد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر