کد خبر 495237

ورزش‌های آبی به پیشگیری از بیماری‌های قلبی کمک می‌کنند

گروهی از پژوهشگران انگلیسی دریافته‌اند که تمرینات آبی مانند ورزش در آب یا شنا می‌تواند به بهبود شرایط جسمانی افراد، حفظ تناسب اندام و پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی افراد کمک می‌کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از انتخاب، مطالعات نشان می‌دهد تمرینات مبتنی بر آب فواید زیادی از جمله بهبود راه رفتن، حفظ تعادل و بهبود تحرک دارند. همچنین تصور می‌شود که ورزش‌های آبی، مزایایی را برای بهداشت و سلامت روان افراد ارائه می‌دهد.

این مطالعه به بررسی تأثیرات طولانی مدت ورزش هوازی منظم و مبتنی بر آب بر سلامت قلب و عروق پرداخته است، در این مطالعه ۸۰ نفر از افراد بالای ۵۵ سال با فشار خون طبیعی و بدون شرایط بالینی حاد قبلی مانند دیابت، مشارکت کردند، شرکت کنندگان حداقل شش بار در هفته و به طور متوسط چهار بار ورزش می‌کردند. سپس پژوهشگران، افرادی را که در آب تمرین می‌کردند با کسانی که در سالن بدن سازی تمرین می‌کردند یا کلاس‌های ورزشی می‌گذرانند و کسانی که مخلوطی از هر دو نوع تمرین را انجام می‌دهند مقایسه کردند.

پژوهشگران دریافتند که هر سه حالت ورزشی مزایای مشابهی برای عروق و رگ‌های کوچک افراد برخوردارند، احتمالاً این امر به این دلیل است که ورزش می‌تواند تولید اکسید نیتریک در بدن ما را افزایش دهد. این یک جز کلیدی برای حفظ عملکرد اندوتلیال در رگ‌های کوچک و عروق است؛ بنابراین هرچه تولید اکسید نیتریک بیشتر باشد، عروق و رگ‌های کوچک، بهتر می‌توانند کار کنند.

بیماری‌های قلبی عروقی همچنان دلیل اصلی مرگ افراد مسن است. در حالی که ورزش (به تنهایی یا در کنار یک رژیم غذایی سالم) می‌تواند در برابر بیماری‌های قلبی عروقی محافظت کند، افراد مسن اغلب آنچنان که باید ورزش نمی‌کنند. به عنوان مثال، آمار‌ها نشان می‌دهد که تنها ۱۳ ٪ از زنان بالای ۷۵ سال توصیه‌های فعالیت بدنی روزانه را برای گروه سنی خود برآورده می‌کنند.

دلایل زیادی برای عدم ورزش افراد مسن وجود دارد، از جمله ترس از آسیب دیدگی و عدم اطمینان به استفاده از وسایل ورزشی. به همین دلیل یافته‌های جدید ممکن است از اهمیت ویژه‌ای برخوردار باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر