ورزش شدید باعث بهبود حافظه سالمندان می‌شود

ورزش کردن سرشار از مزایای متنوعی است که همین مزایا برای سلامتی باعث می‌شود اغلب ما مایل باشیم ورزش منظم را در زندگی روزمره خود جای دهیم، با این وجود نتایج برخی مطالعات جدید نشان می‌دهد که ورزش منظم منجر به بهبود حافظه می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از انتخاب، تحقیقات پژوهشگران دانشگاه مک مستر کانادا نشان می‌دهد ورزش از پاک شدن خاطرات ما محافظت می‌کند و برای شروع ورزش هیچوقت دیر نیست.

آخرین تحقیقات حاکی از آن است که تاثیر ورزش بر سلامت مغز، به شدت و زمان تمرین بستگی دارد، زمانی که سالمندان کم تحرک در یک برنامه تمرینی جدید شرکت کردند، و فقط در مدت ۱۲ هفته حافظه آن‌ها بهبود یافت، اما این بهبودی فقط برای افرادی رخ می‌داد که تمرینات سنگین و جدی انجام می‌دادند و افزایش حافظه آن‌ها با پیشرفت در آمادگی جسمانی رابطه مستقیم داشت.

یکی از بزرگترین عوامل خطر در جوامع مختلف را می‌توان عدم تحرک جسمانی دانست. در نمونه این پژوهش، حدود ۲۵ درصد از افراد دارای یک عامل خطر ژنتیکی برای زوال عقل بودند، اما اکثریت (حدود ۷۵ درصد) افراد چنین علامتی نداشتند. به عبارت دقیق تر، ۲۱ درصد از افراد با خطر ژنتیکی به زوال عقل مبتلا می‌شوند و فعالیت بدنی هیچ تاثیری بر این گروه ندارد. در مقابل، برای افراد فعالی که خطر ژنتیکی ندارند، نسبت به افرادی که بی تحرک بودند، خطر ابتلا به زوال عقل به طور قابل توجهی پایین‌تر بود.

بر اساس این پژوهش، مشخص شد که ورزش کاری را انجام می‌دهد که به مغز کمک می‌کند تا خود را بازسازی کند و باعث رشد نورون‌های جدید در هیپوکامپ شده و در نهایت این روند باعث بهبود حافظه می‌شود. ورزش عامل نوروتروفیک مشتق شده از مغز (BDNF) را افزایش می‌دهد، که مانند خوراکی برای رشد، عملکرد و بقای سلول‌های تازه متولد شده عمل می‌کند.

نورون‌های تازه متولد شده مانند قطعات یک پازل در کنار هم قرار می‌گیرند، جایی که هر نورون نمایانگر جنبه متفاوتی از یک حافظه است. اگر نورون‌های تازه متولد شده بیشتری داشته باشیم، می‌توانیم حافظه‌هایی بسازیم که از جزئیات غنی‌تر و کمتر قابل خطا باشند. به عنوان مثال، شما به درستی به یاد خواهید آورد که آیا امروز داروی خود را مصرف کرده اید یا دیروز، یا جایی که ماشین خود را در یک پارکینگ شلوغ پارک کرده اید کجاست.

این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

آخرین خبر ها