کد خبر 484554

اهمیت خواب خوب در دوران محدودیت‌های کرونایی

در شرایط همه‌گیری کرونا و به دنبال آن، اعمال محدودیت‌های قرنطینه‌ای و تردد در شهرها، اغلب ما ممکن است با بی‌نظمی در برنامه خواب شبانه‌روزی‌مان مواجه شویم و این در حالی است که خواب آشفته یا کمبود خواب به نوبه خود سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، دانشمندان آمریکایی در این مطالعه ۴۰۸ هزار و ۸۰۲ نفر از افراد سالم ۲۷ تا ۷۳ ساله را بین سالهای ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰ مورد مطالعه قرار دادند و اطلاعاتی در مورد عادات خواب آنان جمع آوری کردند. هر یک از این افراد براساس چندین فاکتور رتبه گرفتند از جمله سحرخیز بودن، هفت تا هشت ساعت خواب در شب، خر و پف نکردن، ابتلا نبودن به بیخوابی و احساس خواب آلودگی در طول روز.

به گزارش نیویورک تایمز، به گفته محققان به طور میانگین در یک دوره ۱۰ ساله، ۵۲۲۱ مورد نارسایی قلبی ثبت شد. در مقایسه با افرادی که در این ارزیابی رتبه صفر یا یک گرفتند، افرادی که رتبه دو بدست آوردند ۱۵ درصد کمتر در معرض نارسایی قلبی بودند. همچنین افرادی که رتبه سه کسب کردند ۲۸ درصد کمتر در معرض خطر بودند و این رقم در افرادی که رتبه چهار بدست آوردند ۳۸ درصد پایینتر بوده است. همچنین افرادی که موفق به کسب امتیاز پنج شدند ۴۲ درصد کمتر در معرض ابتلا به نارسایی قلبی بوده‌اند.

در این بررسی محققان آمریکایی همچنین فاکتورهایی همچون استعمال سیگار، مصرف الکل، فعالیت بدنی، دیابت، فشار خون بالا و عوامل دیگر را در نظر گرفتند.

اگر با انجام این نکات بهداشتی هنوز هم در خوابیدن به مشکل برمی‌خورید، شک نکنید که باید با پزشک یا متخصص خواب مشورت کنید. همچنین می‌توانید روال خواب خود را در یک دفترچه یادداشت کنید تا برای شناساییِ بهترِ الگوی خوابتان و مواردی که ممکن است خوابتان را با مشکل مواجه کند به پزشک کمک کنید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

عناوین بیشتر