کد خبر 483746

سوپر ناقل‌های کرونا چه کسانی هستند؟

دانشمندان با استفاده از مدل‌های رایانه‌ای عطسه را در افراد مختلف شبیه‌سازی‌ کرده و ویژگی‌های بیولوژیکی را شناسایی کرده‌اند که می‌تواند باعث شیوع شدید ویروس در محیط شود.

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، این مطالعه که نتایج آن در ژورنال Physics of Fluids منتشر شده، ارتباط بین ویژگی‌های فیزیولوژیکی افراد و میزان پرتاب و ماندن قطرات عطسه آنها در هوا را بررسی کرد. به گفته پژوهشگران دانشگاه فلوریدای مرکزی (UCF) در ایالات متحده، برخی ویژگی‌های افراد، مانند بینی گرفته، یا از دست دادن چند دندان، می‌تواند با تأثیر بر میزان حرکت قطرات، پتانسیل انتشار ویروس را افزایش دهد. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده پیش‌تر یادآوری کرده بود که اصلی‌ترین راه آلوده شدن افراد به ویروس کرونا قرار گرفتن در معرض قطرات تنفسی مانند عطسه و سرفه‌های حامل ویروس است.

مایکل کینزل، یکی از نویسندگان این مطالعه از UCF می‌گوید: «بیشتر دانستن در مورد عوامل تأثیرگذار بر میزان حرکت این قطرات می‌تواند به تلاش برای کنترل گسترش آنها کمک کند. هدف نخست این مطالعه این است که مشخص کند چرا قطرات عطسه یا سرفه افراد مختلف مسافت‌های مختلفی را طی می‌کنند. ما نشان دادیم که بدن انسان در این میان تأثیرگذار است.» محققان با ذکر مثالی گفتند وقتی بینی افراد خالی باشد، سرعت و فاصله قطره‌های عطسه کاهش می‌یابد، چرا که بینی هم علاوه بر دهان، مسیری را برای خروج عطسه فراهم می‌کند. اما اگر بینی گرفته باشد، ناحیه‌ای که عطسه می‌تواند از بدن خارج شود محدود می‌شود؛ بنابراین سرعت و شدت خروج قطره‌های عطسه از دهان افزایش می‌یابد.

به گفته دانشمندان، دندان‌ها هم منطقه خروج عطسه را محدود کرده و باعث افزایش سرعت قطرات می‌شوند: «دندان‌ها اثری ایجاد می‌کنند که عطسه را قوی‌تر و دارای حالت موجی می‌کند. بنابراین، اگر کسی بدون دندان باشد می‌توان انتظار داشت شدت و قدرت عطسه او کمتر باشد.» در این تحقیق، دانشمندان از مدل‌سازی‌ سه بعدی و شبیه‌سازی‌‌ها برای بازسازی چهار نوع دهان و بینی استفاده کردند: یک فرد با دندان کامل و بینی خالی، یک فرد بدون دندان و یک بینی خالی، یک فرد بدون دندان و یک بینی پر و فردی با دندان کامل و گرفتگی بینی. هنگامی که آنها عطسه را در مدل‌های مختلف شبیه‌سازی‌ کردند، متوجه شدند که فاصله پرتاب قطرات هنگامی که فرد دچار گرفتگی بینی شده و دندان‌های کامل دارد، 60درصد بیشتر از مواردی است که گرفتگی بینی و دندان ندارد.

یافته‌ها نشان داد که وقتی کسی بینی خود را تمیز نگه دارد، مثلاً با گرفتن بینی در یک دستمال، می‌تواند فاصله پرتاب ویروس‌های خود را کاهش دهد. محققان همچنین سه نوع بزاق نازک، متوسط و ضخیم را شبیه‌سازی‌ کردند. آنها دریافتند که بزاق نازک‌تر منجر به عطسه‌های متشکل از قطرات کوچک‌تر می‌شود که باعث ایجاد یک حالت اسپری گونه می‌شود و بیشتر از بزاق متوسط و ضخیم در هوا می‌ماند. کریم احمد، یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: «این یافته‌ها نشان می‌دهد که چگونه عوامل فیزیولوژیکی انسان بر میزان انتقال بیماری تأثیر می‌گذارند. این ویژگی‌ها می‌توانند عوامل اساسی در بروز انتشار بیشتر ویروس باشند.»

بیشتر بخوانید
ارسال نظر