کد خبر 480726

باید و نباید‌ها مهم مبتلایان به کم خونی

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، کم خونی یا فقر آهن شایع‌ترین و گسترده‌ترین اختلال تغذیه‌ای در جهان است. اما دریافت کافی آهن از رژیم غذایی صرفاً محود به خوردن غذا‌های غنی از آهن نیست. بین سطح آهن، آهن موجود در غذا و توانایی بدن در جذب آن رابطه پیچیده‌ای وجود دارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از انتخاب، به نظر می‌رسد که برخی از غذا‌ها می‌توانند نرخ آهن موجود در بدن شما را تقویت کنند یا کاهش دهند. 
قهوه
قهوه ممکن است در جذب و احتمالاً حتی ذخیره آهن در رژیم غذایی تداخل ایجاد کند. در حالی که کافئین نقش کمی در این بین دارد، به نظر می‌رسد عامل اصلی آن پلی فنول‌ها باشد. نوشیدن قهوه حداقل یک ساعت قبل از غذا تأثیر مصرف آهن را کاهش می‌دهد. 
شیر
به نظر می‌رسد کلسیم موجود در لبنیات در جذب آهن تداخل ایجاد می‌کند، اما خوشبختانه این اثر کوتاه مدت است. از آنجا که کلسیم یک قسمت اساسی از یک رژیم غذایی سالم است، بهترین راهکار برای مقابله با کم خونی، مصرف لبنیات (و غذا‌های غنی شده با کلسیم) چند ساعت قبل یا بعد از وعده‌های غذایی غنی از آهن است تا مزایای هر دو را به حداکثر برسانید.
چای
چای مانند قهوه سرشار از پلی فنل و تانن است که ممکن است در جذب آهن در رژیم غذایی تداخل ایجاد کند. این اثر مهاری هنگام مصرف چای در وعده‌های غذایی بارزتر به نظر می‌رسد، بنابراین اگر کم خون هستید با فاصله کم از غذا‌ها چای ننوشید. 
روغن زیتون
روغن زیتون سالم برای قلب حاوی پلی فنول‌هایی مانند کوئرستین است که نشان داده شده در جذب آهن تداخل ایجاد می‌کند. در حقیقت، کاهش سطح آهن با اثرات محافظتی قلبی عروقی مصرف روغن زیتون همراه بوده است. با این حال، پلی فنول‌های روغن زیتون فقط بر آهن خاص (از منابع گیاهی) تأثیر می‌گذارند و آهن حیوانی (از منابع حیوانی) را مهار نمی‌کنند.
بیشتر بخوانید
ارسال نظر