کد خبر 472106

چه کسانی امسال در اولویت دریافت واکسن آنفلوآنزا هستند؟

مدیرگروه مبارزه با بیماری های واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: در حال حاضر واکسن آنفلوآنزا سهمیه بهداشت توزیع شده و در اختیار گروه های هدف قرار گرفته و در حال تزریق به افراد هستیم و امیدواریم تا پایان هفته آینده تمام واکسن گروه هدف به آنها رسانده شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، "مهدی شفیعی" در گفت و گویی در پاسخ به این سوال که چه کسانی امسال در اولویت دریافت واکسن آنفلوآنزا هستند؟ اظهار کرد: گروه های هدف واکسیناسیون آنفلوانزا کسانی هستند که اگر در فصل شیوع آنفلوانزا در صورتی که مبتلا به این ویروس شوند، احتمال اینکه به فرم های شدید و فرم هایی که عوارض بیشتری دارند مبتلا شوند، بیشتر است.

وی ادامه داد: این گروه ها شامل کودکان زیر ۶ سال و بالای ۶ ماه، سالمندان بالای ۶۰ سال، مادران باردار،افرادی که بیماری زمینه ای دارند که سیستم ایمنی آنها را ضعیف کرده است مثل HIV و انواع سرطان هایی که تحت درمان شیمی درمانی هستند، بیماران مزمن قلبی عروقی، دیابت، فشار خون، بیماری های مزمن ریوی و کادر پرسنلی بهداشت و درمان که در مواجهه با بیماران هستند و به سایر گروه های جامعه ارایه خدمت دارند، می شود.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در پاسخ به این سوال که امسال برای چه گروه هایی واکسن آنفلوآنزا رایگان است؟ افزود: واکسن رایگان امسال شامل پرسنل با اولویت پرسنلی که در بخش های با خطر بالا کار می کنند، مادران باردار، سهمیه سازمان بهزیستی که تحویل سازمان بهزیستی می شود و گروه هدف آنها نیز مشخص است، سهمیه برای اداره زندان ها و گروه هدف آنها که کاملا مشخص بوده و تحویل آنها داده می شود و همچنین سهمیه ای نیز برای بیماران خاص شامل افراد سرطانی، تالاسمی، هموفیلی و افراد پیوند عضو در نظر گرفته شده که با هماهنگی معاونت درمان دانشگاه به مراکزی که پرونده های فعال پزشکی دارند تحویل و بیماران فراخوان شده و واکسن به آنها تزریق می شود.

وی با بیان اینکه سالمندان، کودکان زیر ۶ سال، بیماران قلبی، دیابتی، فشار خون و بیمارهای مزمن ریوی نیز شامل دریافت رایگان واکسن آنفلوانزا خواهند شد گفت: این افراد باید پزشک برای آنها نسخه نوشته و در این راستا هم می توانند واکسن را از داروخانه ها و بخش خصوصی دریافت کنند که در همین راستا این افراد باید منتظر باشند تا به محض اینکه واکسن به بخش خصوصی توزیع شود مراجعه کرده و واکسن را دریافت کنند.

مدیرگروه مبارزه با بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: در حال حاضر واکسن سهمیه بهداشت توزیع شده و دراختیار گروه های هدف قرار گرفته و در حال تزریق به افراد هستیم و امیدواریم تا پایان هفته آینده تمام واکسن گروه هدف به آنها رسانده شود.

شفیعی خاطر نشان کرد: بقیه افراد و گروه های هدف که باید واکسن آنفلوآنزا را دریافت کنند باید منتظر بمانند تا سهمیه بخش خصوصی به آنها رسیده و اطلاع رسانی شود که این افراد چگونه می توانند این واکسن را تهیه کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر