کد خبر 471000

راست دست بودن یا چپ دست بودن ژنتیکی است؟

محققان استرالیایی در تازه‌ترین پژوهش خود دریافتند، برخی از ژن‌ها در دست راست بودن یا دست چپ بودن افراد تأثیر می‌گذارد.

به گزارش شینهوا، محققان استرالیایی در تازه‌ترین پژوهش خود دریافتند، برخی از ژن‌ها در دست راست بودن یا دست چپ بودن افراد تأثیر می‌گذارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، محققان استرالیایی در بزرگ‌ترین مطالعه از نوع خود که روز سه شنبه منتشر شد، ۴۸ نوع ژن جدید را شناسایی کردند که بر چپ یا راست بودن دست یا دو حالته بودن فرد تأثیر می‌گذارد.

با این حال، دانشمندان باور دارند که عوامل محیطی از نظر تأثیر بر توانایی دستی، نقش بزرگتری نسبت به ژنتیک دارند.

این مطالعه داده‌های ژنتیکی بیش از ۱.۷ میلیون نفر را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد ، ۴۱ نوع ژنتیک مرتبط با چپ دست بودن و هفت مورد مرتبط با دو حالته بودن فرد را شناسایی کرد.

دیوید ایوانز از مؤسسه دیامانتینا دانشگاه کوئینزلند و محقق ارشد این پژوهش گفت: نتایج حاصل از چنین مجموعه داده های بزرگی، نقش نسبتاً کمتر  ژنتیک در این فرآیند را تأیید کرد.

ایوانز گفت: «نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل ما نشان می‌دهد که عوامل ژنتیکی فقط می‌توانند مقدار کمی از تغییر در دست راست بودن یا چپ بودن را در اختیار داشته باشند، در حالی که عوامل محیطی احتمالاً نقش بسیار مهمتری دارند.

میزان چپ دستی در کشورها متفاوت است و از حدود ۳ تا ۱۲ درصد است؛ در استرالیا ، انگلیس و ایالات متحده این رقم در حدود ۱۰ درصد است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر