کد خبر 466491

خودکشی مسری است؟

عضو هیئت مدیره جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی، به بیان راهکارها و استراتژی های پیشگیری از خودکشی پرداخت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، سید کاظم ملکوتی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، راهکارها و استراتژی‌های پیشگیری از خودکشی را بیان کرد.

مؤسس و عضو هیئت مدیره جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی ایران، خاطرنشان کرد: در دانشگاه علوم پزشکی ایران با همکاری سایر دانشگاه‌ها و افراد علاقمند نظیر دانشگاه رفسنجان و شهید بهشتی، از ۶ سال پیش NGO (جمعیت علمی) ایجاد شده است که به عنوان یک سازمان مردم نهاد در حوزه‌های پیشگیری، آموزش و درمان فعالیت می‌نماید. همچنین این جمعیت علمی با سازمان WHO ، سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت همکاری دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار کرد: برخی افراد هنگام مشاوره و ویزیت از بردن نام خودکشی خود داری می‌کنند، ولی باید توجه داشت که خودکشی با هیچ کلمه یا عبارتی مانند (آسیب زدن به خود، انتحار، ایجاد نشاط) نباید جایگزین شود.

ملکوتی تصریح کرد: رفتار خودکشی مسری است؛ لذا رسانه‌ها در این زمینه نقش مهمی بر عهده دارند که چگونه خبر مربوط به خودکشی را انعکاس دهند و در راستای پیشگیری، اطلاع رسانی نمایند و در واقع یکی از رسالت‌های ما تحلیل و بررسی نحوه انعکاس اخبار بویژه در فضای مجازی است.

وی ضمن اشاره به رعایت پروتکل‌های سازمان جهانی بهداشت افزود: اخبار مربوط به خودکشی باید انعکاس یابد ولی آنچه در حوزه آموزش و پیشگیری مهم است درج درست اخبار می‌باشد.

استاد دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی ایران، اظهار داشت: مراکز مشاوره ۱۲۳، ۱۴۸ بهزیستی، جمعیت علمی و درمانگاه پیشگیری از خودکشی جهت ارائه آموزش و مشاوره‌های لازم به افراد در دسترس می‌باشد.

ملکوتی گفت: از دیگر استراتژی‌های پیشگیری از خودکشی می‌توان به خدمات ارائه شده توسط وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی اشاره کرد. همچنین ارائه خدمات به همراهان فرد متوفی و استمرار مراقبت برای افرادی که به خودکشی اقدام کردند ولی فوت نشدند هم مورد توجه است.

وی افزود: درصد فوت در افرادی که سابقه خودکشی را دارند ۹ برابر می‌شود که بیشترین فاکتور خطر به شمار می‌رود، لذا شناسایی و پیگیری این گونه افراد باید به صورت مستمر انجام شود.

ملکوتی عنوان کرد: برنامه غربالگری افراد در معرض خطر در وزارتخانه‌های بهداشت و آموزش پرورش پیگیری می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه نباید ابزارهای خودکشی مانند اسلحه، قرص برنج و…، در دسترس باشد، افزود: متأسفانه مشکل مهم این است که برخی از رسانه‌های مجازی بر خلاف پروتکل‌ها، مراحل خودکشی را آموزش می‌دهند لذا باید همانند سایر کشورها با آنها برخورد منطقی و علمی شود.

عضو هیئت مدیره جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی اعلام کرد: طبق آمارهای سازمان پزشکی قانونی در دوران کرونا، میزان خودکشی افزایش نیافته بلکه روند کاهشی داشته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، ابراز داشت: با توجه به مستمر بودن بحران کرونا، باید عوامل خطر مانند دوری، فاصله فیزیکی، تنهایی، استرس، خشم، بیکاری و کاهش درآمد، ترس، انزوا و افسردگی را جدی بگیریم تا از بروز خودکشی در جامعه پیشگیری نمائیم.

ملکوتی در پایان تاکید داشت: خودکشی قابل پیشگیری است. در کنار مراکز مشاوره ۱۲۳ و ۱۴۸ بهزیستی، درمانگاه پیشگیری از خودکشی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران در روزهای دوشنبه آماده ارائه خدمات و آموزش‌های لازم به مراجعین است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر