کد خبر 464369

درمان کووید ۱۹ با سلول‌های بنیادی

تاثیر کرونا بر ناباروری چیست؟

معاون پژوهش و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه هنوز تاثیر کووید ۱۹ بر ناباروری تایید نشده، گفت: در این خصوص اطلاعات کاملی نداریم و باید در این زمینه مطالعات بیشتری صورت گیرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، رضا ملک زاده امروز در حاشیه بیست و یکمین کنگره بین المللی پزشکی تولید مثل در جمع خبرنگاران خاطرنشان کرد: موسسه رویان یکی از موسسات مهم و فعال است که در زمینه سلول های بنیادی فعالیت می کند.

وی گفت: سلول بنیادی یک روش درمانی برای درمان بعضی از بیماری هایی است که به روش های معمول درمان نمی شوند.

ملک زاده تصریح کرد: خوشبختانه در کشور ما در زمینه سلول درمانی پیشرفت های قابل توجهی رخ داده که امیدواریم در کنار این پیشرفت ها در سلول درمانی، از روش های ژن درمانی نیز در راستای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده کنیم.

وی افزود: ژن درمانی یک روش مهم و موثر است که برای درمان بیماری ها استفاده می شود؛ محققان کشور فعالیت هایی را در زمینه ژن درمانی در کشور آغاز کرده اند که امیدواریم در آینده نزدیک خبرهای خوبی در این زمینه ها بشنویم.

تاثیر کووید ۱۹ بر ناباروری ثابت نشده است

وی در خصوص ارتباط کووید ۱۹ و ناباروری گفت: هنوز هیچ اطلاعات علمی و کاملی از تاثیر کووید ۱۹ بر ناباروری نداریم اما باید این مطالعه صورت گیرد تا بتوانیم به طور قاطع تاثیر این بیماری بر ناباروری را اعلام کنیم.

ضرورت افزایش تعداد بیماران مبتلا به کووید ۱۹ برای درمان سلول درمانی

ملک زاده با بیان اینکه در درمان کووید ۱۹ با سلول های بنیادی اقداماتی انجام شده است، گفت: مطالعه درمانی با کمک پژوهشگاه رویان برای درمان کووید ۱۹ با سلول های بنیادی از همان ابتدا آغاز شد و تعدادی از بیماران که با هیچ روشی درمان نشدند تحت درمان قرار گرفتند.

وی ادامه داد: نتایج اولیه در سلول درمانی بیماران مبتلا به کووید ۱۹ با سلول های بنیادی امیدوار کننده بود اما برای اثبات این روش باید تعداد بیشتری تحت درمان قرار بگیرند.

وی افزود: با توجه به اینکه سلول درمانی در بحث کووید ۱۹ هزینه های بسیاری دارد هنوز درمان با این روش در کشور به صورت عمومی شروع نشده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری