کد خبر 447127

تاثیر گروه خونی و ژن افراد بر احتمال شدت کووید ۱۹

طبق نتایج یک مطالعه جدید، ژن و گروه خونی فرد به تعیین احتمال شدت بیماری کووید۱۹ کمک می کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، مطالعات قبلی نشان داده‌اند که نوع گروه خونی با شدت بیماری مرتبط است.

تیمی از محققان دریافته‌اند که افراد دارای گروه خونی A در مقایسه با سایر گروه‌های خونی، ۴۵ درصد بیشتر با ریسک ابتلاء به کروناویروس جدید و ابتلاء به بیماری کووید ۱۹ مواجه هستند. از سوی دیگر، افراد دارای گروه خونی O، ۳۵ درصد کمتر در معرض ریسک ابتلاء به نوع شدیدتر کووید ۱۹ قرار دارند.

دکتر «رابرت گلاتر»، از بیمارستان لنوکس هیل نیویورک، در این باره می‌گوید: «ژن های کنترل کننده گروه خونی در تشکیل سطح سلول‌ها نقش دارند. تغییر در ساختار سطح سلول بر آسیب پذیری سلول آلوده به کروناویروس جدید تأثیر دارد.»

وی در ادامه می‌افزاید: «ما از مطالعات قبلی هم می‌دانیم که نوع گروه خونی بر ریسک لختگی خون تأثیر دارد. و کاملاً مشخص شده که بیماران مبتلا به کووید ۱۹ با ریسک بالا لختگی خون مواجه هستند.»

در این مطالعه، ژنتیک و گروه خونی بیش از ۱۶۰۰ بیمار کووید ۱۹ از ایتالیا و اسپانیا و همچنین بیش از ۲۲۰۰ گروه کنترل سالم بررسی شد.

همچنین محققان متوجه شدند علاوه بر گروه خونی، برخی دسته‌های ژنی با احتمال بالاتر ابتلاء به نوع شدید کووید ۱۹ مرتبط هستند. به عنوان مثال یکی از توده‌های ژنی، این ریسک را تا ۷۷ درصد افزایش می‌دهد.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۴ ۰

  اون زمان که رفتید از چین دانشجو اوردین ومرزها روگذاشتید باید فکر این روزها رومیکردید

 • ناشناس
  ۲ ۰

  پس با این تفاسیر ما که نمیگیریم
  (ما که رفتیم نگران _... لق دگرا)

 • ناشناس
  ۰ ۰

  من o هستم وگرفته دکتر هم نرفتم یعنی ممکنه که خون لخته شده باشه یک هفته هست که استراحت میکنم

 • صحبت نادری
  ۰ ۱

  معلومه که گروه خونی Aبیشترین آمار کرونا را دارد چون این گروه خونی در بین کلیه گروههای خونی بیشترین آمار یعنی بالای ۵۰درصد را از اند خود کرده بنابراین اگر ۴۵درصد بیماران در این گروه خونی هستند باید بگیم نسبت به آمار کمترین را شامل می شود نه بیشترین

 • ناشناس
  ۰ ۰

  همه ی اینا خواست خداست تا اون نخواد بیماری نمیره توکل بخدا..