کد خبر 445388

ایجاد ظرفیت تولید روزانه ۲۰تن ضدعفونی‌کننده نانویی در کشور

گروهی از محققان یکی از شرکت‌های فناور با تهیه نانو ذرات نقره از شرکت‌های تولیدکننده داخلی موفق به تولید ضد عفونی‌کننده‌هایی بر پایه این ذرات همزمان با شیوع کرونا با ظرفیت تولید روزانه ۲۰ تن شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، وحید اروج پور، مدیر تحقیق و توسعه این شرکت فناور سابقه فعالیت این شرکت را در حوزه مواد پاک‌کننده دانست و گفت: در سال ۱۳۹۴ نوعی ژل پاک کننده برای مصارف خانگی تولید کردیم و با شیوع ویروس کرونا و با توجه به سابقه و تجربه‌ای که در بخش پاک‌کننده‌ها داشتیم، تصمیم گرفتیم که از مواد نانو برای تولید ضدعفونی‌کننده استفاده کنیم. از این رو با انجام یک پروژه تحقیق و توسعه فرمولاسیون ضدعفونی‌کننده برپایه نانوذرات نقره را ارائه کردیم.

وی ادامه داد: بر این اساس با خرید نانوذرات نقره از یکی از شرکت‌های معتبر تولیدکننده داخلی، فرآیند تولید با ظرفیت ۲۰ تن ماده ضدعفونی‌کننده را آغاز کردیم.

اروج‌پور، با انتقاد از فرآیند دریافت مجوز در کشور، افزود: با علم به اینکه بازار به شدت به مواد ضدعفونی‌کننده نیاز دارد، انتظار می‌رود که فرآیند دریافت مجوز از سازمان‌ها تسریع شود، اما در عمل ما با مسیر طولانی برای اخذ مجوز روبرو بودیم و حتی مجبور به توقف تولید تا دریافت مجوز نیز شدیم. در حال حاضر گواهی‌نانومقیاس برای این ضدعفونی کننده دریافت شده و منتظر نشان سیب سلامت هستیم.

به گفته وی، هر چند که نانو ذرات نقره از تولیدکنندگان داخلی تهیه شده است، اما برای توسعه کسب و کار به دنبال تولید نانوذرات نقره در این شرکت هستند تا در ادامه بتوانند ماده اولیه مورد نیاز برای این ضدعفونی‌کننده را در داخل این شرکت تولید کنند.

اروج‌پور از پتانسیل‌های صادراتی این ضدعفونی‌کننده خبر داد و گفت: این محصول موفق به برآورده‌سازی ملزومات استانداردهای جهانی شده است و قابلیت صادرات نیز دارد که می‌تواند موجب ورود ارز به کشور نیز شود. در شرایطی که بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده ضدعفونی‌کننده به دلیل محدودیت دسترسی به الکل با مشکل مواجه بودند، ما موفق به تولید ۱۵ تا ۲۰ تن ضدعفونی‌کننده نانو شدیم.

به گزارش ستاد نانو، این شرکت با بهره‌گیری و استفاده از دانش و مهارت نیروهای متخصص، متعهد و مجرب در راستای توسعه و انتقال فناوری مواد پیشرفته و محصول‌های مبتنی بر فناوری‌های شیمیایی موردنیاز کشور تاسیس شد. با توجه به اقلیم خشک کشور و کمبود آب به‌ویژه در زمان شروع طرح، این ایده مطرح شد که بتوان محصول‌های براق‌کننده بدنه، لاستیک و داشبورد و شوینده داخلی خودرو بدون استفاده از آب توسعه داده شود. پس از فاز مطالعاتی بر روی محصول‌های کشورهایی نظیر آلمان، ایالات‌متحده و ایتالیا نمونه‌های تحقیقاتی تولید شد. در حال حاضر، پنج محصول تولید انبوه و ۱۹ محصول دیگر وارد فاز نمونه‌سازی شده‌اند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر