کد خبر 438118

چرا موهایمان زود سفید می‌شود؟

استرس می‌تواند به طرق مختلف بدن را تحت‌تأثیر قرار دهد. موهای سفید و خاکستری به‌احتمال زیاد در اثر ترکیبی از ژنتیک، پیری و هورمون‌ها ایجاد می‌شوند. تحقیقات دیگری وجود دارد که نشان می‌دهد استرس می‌تواند موها را به‌صورت زودرس خاکستری و سفید کند. استرس می‌تواند به طرق مختلف بدن را تحت‌تأثیر قرار دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، هنگام به دنیا آمدن، رنگ موها توسط رنگدانه‌های طبیعی در پوست به‌نام ملانین مشخص می‌شود. ملانین از ملانوسیت‌ها ساخته شده است، یعنی سلول‌هایی که در پوست و مو وجود دارد. هنگامی که ملانوسیت‌ها تولید ملانین را متوقف می‌کنند، رنگ مو به رنگ خاکستری و سفید تغییر می‌کند. ملانوسیت‌ها معمولاً با افزایش سن، تولید ملانین را متوقف می‌کنند، به همین دلیل موهای خاکستری در میان سالمندان بسیار رایج است. با این حال و به‌طور معمول رنگ موها از سن ۳۵ سالگی شروع به چرخش به سمت خاکستری می‌کنند.

عوامل مؤثر بر سفیدی مو 

اگرچه استرس به تنهایی باعث ایجاد موهای خاکستری نمی‌شود، برخی تحقیقات حاکی از آن است که ممکن است روند خاکستری شدن موها را تسریع کند. سلول‌های بنیادی ملانوسیت به‌طور معمول با افزایش سن، کاهش می‌یابد. اما فعال‌سازی زودرس، همراه با افزایش هورمون استرس به‌نام نوراپی نفرین (یا نورآدرنالین)، در واقع باعث می‌شود که سلول‌ها با سرعت بیشتری در موش‌ها کاهش پیدا کنند و به موهای خاکستری تبدیل شوند. افزایش استرس اکسیداتیو ناشی از استرس روانی است و سطح بالاتر استرس اکسیداتیو، که به عدم‌تعادل پیچیده بیولوژیکی در انسان کمک می‌کند، با افزایش خطر در بسیاری از افراد همراه است. این را بدانید که موهای خاکستری زودرس یا سفید شدن مو تا سن ۲۰سالگی با سطوح بالاتر استرس اکسیداتیو مرتبط است که ممکن است با بیشتر عوامل استرس‌زا روانی روزمره مانند یک کار دشوار یا فشار خانواده افزایش یابد. علاوه بر این، سیگار کشیدن و کمبود ویتامین – که می‌تواند استرس اکسیداتیو را افزایش دهد – با تغییررنگ زودرس موها همراه است. به‌طور کلی، ژنتیک و پیری احتمالاً تعیین می‌کنند که موهای فرد خاکستری شود. اما، همانطور که برخی تحقیقات نشان داده‌اند، استرس روانی و سایر عوامل تاثیر‌گذار ممکن است این روند فرسودگی را تسریع کنند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری