{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 426153

پژوهشگر ، مشاور و مددکار اجتماعی گیلان نسبت به ابتلای افراد به نوعی از افسردگی موسوم به دیسانیا در روزهای خود قرنطینگی هشدار داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، امین حق ره گفت : این روزها اگر قرار بر در امان ماندن از آسیبِ کرونا باشد در خانه‌ نشستن خردمندانه‌ترین کار است، اما این درجانشینی و گوشه‌گیری خودش می‌تواند آسیبهایی جدی به همراه داشته باشد که دیسانیا Dysania یا کلینومانیا فقط یکی از آن‌هاست. آسیبی که اکنون روح ما را نشانه‌ گرفته است!

وی با اشاره به این که دیسانیا سندرم نویابی است اذعان داشت: روانشناسها هنوز خیلی بر جزئیات این سندورم  تسلط ندارند چون مرز مشترک زیادی با افسردگی‌های معمول یا تنبلی‌های دوره‌ای یا حتی احوالات پرنوسان روزانه‌ی شخصی دارد.

وی در مورد نشانه‌های این بیماری تصریح کرد: اگر دیدید از پس روزهای درخانه ماندن، میل مدام به خوابیدن دارید، یا خاطر رختخواب‌تان را از همه‌چیز زندگی‌تان بیشتر می‌خواهید، یا وقتی از رخت‌خواب‌تان دورید دلشوره دارید، و هیچ کاری بیشتر از خوابیدن آرام‌تان نمی‌کند، حسابی از خودتان مراقبت کنید.

این کارشناس مددکاری خاطرنشان کرد: این علایم می‌تواند آغاز آن شکل از افسردگی باشد که روح شما را با سندرم دیسانیا یا کلینومانیا پیوند می‌دهد.

حق ره در مورد اثرات این بیماری اظهار داشت: دیسانیا کاری می‌کند که از این پس طلوع کمتر صبحی را تجربه کنید. شرایط به گونه‌ای پیش می‌رود که، حتی وقتی کرونا گورش را گم کرد و به خاطره‌ها پیوست و شهر آزاد شد، شما بی‌خبر از همه‌جا، دنباله‌ی خواب‌تان را می‌بینید...

وی خاطرنشان کرد : این در شرایط عادی، با توجه به سرعت بالای زندگی و مشغله‌های انسان معاصر، خیلی برای نوع بشر نباید نگران کننده می‌بود اما این وضعیتی که حالا پس از بروز کرونا شکل گرفته و در حدود ۱۰۰ سال اخیر اگر بی سابقه نباشد کم سابقه است، نگران کننده به نظر می رسد.

این پژوهشگر متذکر شد: نکته دیگر این است که با توجه به زندگی آپارتمانی و محدودیتهای موجود در محیط های زندگی امروزی به نسبت زندگی در خانه های فراخ حیاط دار سنتی در گذشته، همچنین تعدد زندگی‌های تک نفره، یا خانواده‌های کم‌جمعیت در شرایط فعلی که امکان تعاملات انسانی در آن کم است، با طولانی شدن ایام درخانه ماندن یا خودقرنطینه‌گی، خطر ابتلا به این سندرم یا اشکالی از افسردگی‌ها بیشتر هم می شود.

برای دور ماندن از دیسانیا چه کنیم

این مشاور و مددکار اجتماعی تاکید کرد: برای پیشگیری از این بیماری حتما در روزهای در خانه ماندن ساعت خواب‌تان را تنظیم کنید.‌ این طور نباشد که چون کار و کاسبی و درس و دانشگاه تعطیل است هروقت خوابیدیم، خوابیدیم.

وی دیگر راهکارهای دوری از این مشکل را فرار از خمودگی و سکون با انجام اقداماتی همچون ورزش و نرمش،کتاب خواندن، آموختن زبان جدید، آموختن یا نواختن ساز، گوش دادن به موسیقی،  تماشای فیلم و سریال و گفت و گو در مورد آن، خاطره نویسی یا تجربه‌ی نوشتن شعر و داستان، ساخت کاردستی ، پرورش گل و گیاه، درصورت داشتن فرزند؛ طراحی برنامه برای بازی با او یا آموزش، آشپزی، معاشرت مستمر تلفنی و تصویری با عزیزان و خلاصه هرکاری که می‌تواند از خوابیدن زیاد (به نسبت سن بیشتر از۶ تا ۹ ساعت در شبانه روز) جلوگیری کند، عنوان کرد.

حق ره خاطرنشان کرد: اگر پیشگیری نکردید و مبتلا شدید در اولین فرصت پس از عادی شدن شرایط، خود را به یک متخصص معرفی کنید .

وی همچنین در خصوص وضعیت اندوهبار خانواده های متوفیان در بحران کرونا گفت : در همه‌جای کشور بازمانده های درگذشته‌گان و همچنین بیمارهای مبتلا سخت ترین آسیب ها را دیدند و می بینند و نیاز به کار همدلانه‌ی حساب شده‌ی روانشناختی دارند.

این مددکار اجتماعی اظهار داشت: متاسفانه مدیران بهزیستی، انجمن‌های روانشناسی و مددکاری، و مراکز مشاوره و کلینیکها که باید در این ایام بحران، پای کار باشند جایشان خالی است و حضور اثرگذاری از ایشان دیده نمی‌شود. والبته باید همین حالا و پس از بحران، از آنان در مورد نحوه‌ی فعالیتشان در زمینه‌ی کاهش آسیبها گزارش عملکرد خواست.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری