{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 423673

دبیر انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران، با اشاره به شیوع ویروس کرونا، گفت: بیماران مبتلا به سرطان، باید بیشتر از دیگران مراقب سلامت خود باشند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، حسین فودازی، با اشاره به دغدغه‌های بیماران مبتلا به سرطان در روزهای شیوع ویروس کرونا، افزود: بیمارانی که در حال حاضر مراحل درمان بیماری سرطان یا تومورهای بدخیم را طی کرده و در حال شیمی درمانی یا پرتودرمانی هستند به دلیل استفاده از برخی داروها با نقص سیستم ایمنی مواجه اند و می‌توانند مستعد ابتلاء به کرونا و انواع بیماری‌های ویروسی باشند.

وی تاکید کرد: توصیه انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران به این دسته از بیماران این است که اگر متخصص مربوطه لازم می‌داند که شیمی درمانی در شرایط حاضر بدون وقفه ادامه پیدا کند و امکان تعویق انداختن آن به دلیل احتمال رشد بیماری و افزایش خطرات ناشی از آن وجود ندارد حتماً بسیار شدیدتر از افراد عادی در زمینه رعایت بهداشت فردی بکوشند.

این متخصص رادیوتراپی آنکولوژی تصریح کرد: این دسته از بیماران حتماً در هنگام خروج از منزل از ماسک و دستکش استفاده کرده و از حضور در اماکن عمومی بپرهیزند. همچنین شستشوی مکرر دست‌ها را در دستور کار قرار دهند و پیشنهاد می‌شود جز در هنگام مراجعه برای اجرای مراحل درمان سرطان از منزل خارج نشوند.

فودازی به بیماران سرطانی توصیه کرد از وسایل نقلیه عمومی استفاده نکنند و با افرادی که علائم بیماری‌های تب دار و حتی اسهال و استفراغ دارند در تماس نباشند. همچنین مصرف داروهایی که پزشک معالج آنهابرای تقویت سیستم ایمنی تجویز کرده را جدی بگیرند.

این پزشک متخصص ادامه داد: در مورد بیمارانی که درمان سرطان آنها خاتمه پیدا کرده و فقط مراجعات پزشکی را برای چکاب و بررسی وضعیت خود انجام می‌دهند؛ توصیه انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران این است که در شرایط فعلی این معاینات دوره‌ای را به تعویق بیندازند و در فاصله زمانی طولانی‌تری مراجعه به پزشک داشته باشند و با هماهنگی پزشک معالج اگر علائم خاصی ندارند، مراجعات خود را به زمان دیگری موکول کنند.

وی با تاکید بر ضرورت رعایت بیشتر بهداشت فردی در بیماران سرطانی، یادآور شد: کرونا در بسیاری از افراد بدون هیچ گونه علائمی است اما اگر یک بیمار سرطانی یا فرد دارای تومورهای بدخیم به این ویروس مبتلا شود علائم بسیار شدیدی داشته و خدای ناکرده می‌تواند منجر به مرگ شود بنابراین توصیه می‌شود این دسته از بیماران بیش از پیش احتیاط کنند.

دبیر انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران درباره تبلیغ برخی داروها و مکمل‌ها به عنوان ابزار پیشگیری از ابتلای بیماران سرطانی به کرونا نیز گفت: این داروها بیشتر جنبه تبلیغاتی و تجاری دارد و هیچ چیز بهتر از خود مراقبتی نمی‌تواند جلوی ابتلای بیماران سرطانی به کرونا را بگیرد. البته برخی مکمل‌های حاوی ویتامین‌های B و D می‌تواند برای بیماران سرطانی مفید باشد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری