کد خبر 396031

دلایل امتناع کودک از خوردن شیر مادر چیست؟

در برخی از مواقع کودک به‌دلایل مختلف از خوردن شیر مادر امتناع می‌کند. ایجاد آرامش، توجه به زمان‌های طلایی برای شیردهی و حذف عوامل مزاحم می‌تواند باعث رفع این مشکل شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، شیر مادر موهبتی الهی است که می‌تواند از تولد تا پایان زندگی ضامن رشد و تندرستی فرزند باشد. مواد موجود در شیر مادر باعث افزایش سطح ایمنی بدن کودک می‌شوند و شیر غذایی منحصربه‌فرد و کامل برای رفع نیازهای تغذیه‌ای کودک به‌حساب می‌آید.

شیر دادن مادر به کودک علاوه بر اینکه باعث رشد کودک و پیشگیری از بیماری‌های مزمنی مانند دیابت و چاقی می‌شود، سبب تقویت ارتباط عاطفی مادر و کودک شده و رشد ذهنی و روانی کودک را نیز تضمین می‌کند؛ از طرف دیگر در مادرانی که فرزندشان را با شیر خود تغذیه می‌کنند احتمال بروز بیماری‌هایی نظیر چاقی، سرطان پستان و تخمدان، بیماری‌های قلبی عروقی، پوکی استخوان و افسردگی بعد از زایمان کاهش می‌یابد.

در برخی از مواقع، کودک به‌دلایل مختلف از خوردن شیر مادر امتناع می‌کند؛ این اتفاق که آن را "اعتصاب نوزاد در شیرخوردن" می‌نامند، ممکن است چندین وعده یا حتی چند روز طول بکشد؛ در این مطلب به علل اعتصاب در شیر خوردن و راهکارهای حل این مشکل خواهیم پرداخت.

چراکودکمشیرنمی‌خورد؟

بعضی اوقات علت آن به‌آسانی مشخص می‌شود؛ از عمده‌ترین عللی که باعث امتناع کودک از شیر خوردن می‌شود می‌توان به تب، عفونت گوش، گرفتگی بینی (سرماخوردگی)، یبوست و اسهال اشاره کرد.

اگر کودک بیشتر از 6 ماه دارد ممکن است در حال دندان درآوردن باشد و به‌دلیل حساس شدن لثه‌هایش، مکیدن شیر مادر برایش دردناک شود؛ گاهی علت آن قاعدگی مادر است؛ در دوران قاعدگی به‌دلیل تغییرات هورمونی ممکن است مزه‌ شیر مادر تغییر کند و کودک از شیر خوردن امتناع کند!

همچنین استفاده مادر از مواد معطر ممکن است عامل آن باشد؛ مادر باید در زمان شیردهی به نوزاد از استفاده کردن هرگونه عطر و اسپری و صابون‌هایی که رایحه دارند، خودداری کند زیرا نوزاد به بوی بدن مادر عادت می‌کند و هر تغییری می‌تواند او را آشفته کند.

راهکارهایمقابلهبااعتصابنوزاد درشیرخوردن

اصل اول: ایجاد آرامش

یکی از اصول اساسی در مواجهه با چنین مشکلاتی، داشتن صبر و حوصله تا زمان حل مشکل است؛ کودک خود را با آرامش در آغوش بگیرید، برای او لالایی بخوانید، او را به‌زور وادار به شیر خوردن نکنید و سینه خود را در اختیار او بگذارید تا هر وقت که احساس گرسنگی کرد به شیر خوردن مشغول شود؛ باقی‌مانده شیر خود را با پمپ یا دست بدوشید تا تولید شیر در بدن شما استمرار داشته باشد.

اصل دوم: توجه به زمان‌های طلایی برای شیردهی

شیر دوشیده‌شده را با قاشق چای‌خوری، قطره‌چکان یا فنجان (بسته به سن کودک) به شیرخوار بدهید؛ به نشانه‌های زودرس گرسنگی در شیرخوار خود توجه کرده و سینه خود را در آن زمان‌ها در اختیار او قرار دهید؛ بسیاری از نوزادانی که در حین بیداری، سینه را پس می‌زنند، وقتی خواب‌آلود هستند آن را می‌پذیرند بنابراین سعی کنید زمانی که کودک شما خواب‌آلود است، شیردهی را شروع کنید.

اصل سوم: حذف عوامل مزاحم

وضعیت و روش شیردهی خود را چند بار تغییر دهید؛ کودک شما ممکن است در یک وضعیت راحت‌تر از دیگری باشد و کم‌کم شروع به شیر خوردن کند؛ سروصدای مزاحم و عوامل برهم‌زننده تمرکز را هنگام شیر دادن محدود کنید؛ اعتصاب نوزاد در شیر خوردن به‌ندرت باعث از شیر گرفتن کودک می‌شود؛ بنابراین با مهربانی زیاد و با صرف وقت، شیرخوار، مجدداً سینه را خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر