کد خبر 378178

غذاهای پرپروتئین و کم‌ کربوهیدرات را بشناسید

غذاهای پرپروتئین و کم‌کربوهیدرات شهرت زیادی دارند که علت خوبی هم دارد. خوردن غذاهای پُرپروتئین و کم کربوهیدرات برای افرادی که واقعا نیاز دارند مدت بیشتری احساس سیری کنند بسیار مفید است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، اساسا غذاهای پرپروتئین به زمان بیشتری برای گوارش نیاز دارند. بنابراین مصرف بیشتر غذاهای پروتئین‌دار، احساس سیری را افزایش داده و بدین ترتیب می‌تواند به کاهش وزن کمک کند زیرا شما با خوردن مقدار کمتری غذا، بیشتر احساس سیری می‌کنید.همچنین با خوردن کربوهیدرات‌های کمتر، بدن شما یاد می‌گیرد که برای تامین سوخت بیشتر سراغ چربی‌هایتان برود، اما مصرف کربوهیدرات زیرا می‌تواند بدن را وادار به ذخیره‌ آ‌نا کند.پژوهش‌ها نشان داده‌اند یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات می‌تواند مصرف انرژی روزانه (کالری‌سوزی) را افزایش بدهد. ضمنا مطالعات تایید کرده‌اند که خوردن غذاهای گیاهی با پروتئین بالا می‌تواند احساس سیری را بیشتر کرده و به کاهش وزن منجر شود. اما دو نکته‌ای که در مورد غذاهای پرپروتئین مطرح است این است که باید مراقب چربی‌های اشباع باشید زیرا مصرف زیاد آن برای سلامت قلب مضر است و نکته‌ دیگر اینکه افرادی که دچار بیماری کلیوی هستند باید از چنین رژیم‌های غذایی پرهیز نمایند.اگر کربوهیدراتی در رژیم غذایی‌تان نباشد ممکن است به سمت چیزهایی مانند پاستا و سیب‌زمینی گرایش پیدا کنید. بنابراین اگر رژیم کم کربوهیدراتی را شروع کردید و نتیجه هم گرفتید اما با احساس گرسنگی یا اشتهای بیشتر درگیر بودید پس این رژیم غذایی برای شما مناسب نیست. به عبارتی دیگر باید برنامه غذایی شما مناسب با نیازها و شرایط خودتان باشد.

تخم‌مرغ

تخم‌مرغ نه تنها برای بیشتر افراد یک صبحانه‌ محبوب است، بلکه تخم‌مرغ پخته در بیشتر سالادها یا به‌عنوان یک اسنک بسیار عالی است. یک عدد تخم‌مرغ پخته بزرگ یک واحد حساب می‌شود و 6 گرم پروتئین و کمتر از یک گرم کربوهیدرات دارد.

سینه مرغ

سینه مرغ خیلی خوب سیرتان می‌کند چون پراز پروتئین است. از روش‌های سالم‌تر پخت و پز استفاده کنید (آب‌پز یا گریل شده) و مرغ را سرخ نکنید. 85 گرم سینه مرغ یک واحد حساب می‌شود و 20 گرم پروتئین و صفر گرم کربوهیدرات دارد.

گوشت بوقلمون

بوقلمون نیز جزو ماکیان است که پروتئین زیادی دارد. بوقلمون می‌تواند گوشت بدون چربی سالمی باشد که جای گوشت قرمز را بگیرد. ضمنا به روش‌های متنوعی می‌توانید از گوشت بوقلمون در غذاهایتان استفاده کنید. 85 گرم بوقلمون 23 گرم پروتئین و صفر گرم کربوهیدرات دارد.

گوشت گوساله کم چرب

از گوشت گوساله کم چرب استفاده کنید. گوشت گوساله کم چرب چربی اشباع بسیار کمی دارد؛ اما پروتئین آن بالاست. 85 گرم گوشت گوساله 30 گرم پروتئین و صفر گرم کربوهیدرات دارد.

کنسرو ماهی تن

کنسرو ماهی تن منبع سالمی از پروتئین است و ضمنا نیازی هم به پختن ندارد. 85 گرم ماهی تن کنسروی 20 گرم پروتئین و صفر گرم کربوهیدرات دارد.

بادام‌زمینی

بادام‌زمینی را می‌توانید همراه با ترکیبات دیگر یا به تنهایی مصرف کنید. البته بهتر است نوع بدون نمک آن را انتخاب کنید. در مورد کره بادام‌زمینی هم به‌دنبال نوع بدون قند و نمک و چربی افزوده باشید. یک‌چهارم فنجان بادام‌زمینی 9 گرم پروتئین و 6 گرم کربوهیدرات دارد.

بروکلی

اگر به دنبال سبزیجاتی هستید که نسبت به بقیه مقداری پروتئین بیشتر داشته باشند، بروکلی انتخاب خوبی است.هر چند بروکلی کربوهیدرات زیادی دارد؛ اما بدون نشاسته است، پس بروکلی را نیز به‌عنوان یک سبزی پرپروتئین در برنامه غذایی‌تان بگنجانید. هر یک فنجان کلم‌بروکلی 3 گرم پروتئین و 6 گرم کربوهیدرات دارد.

ماهی سالمون

همیشه انتخاب‌های خوشمزه‌ غذایی پروتئین بالایی ندارند؛ اما سالمون استثناست! 115 گرم فیله‌ ماهی سالمون 26 گرم پروتئین و صفر گرم کربوهیدرات دارد. هر هفته 225 تا 340 گرم از محصولات دریایی را وارد برنامه‌ غذایی‌تان کنید تا امگا 3 مورد نیاز بدنتان را تامین کنید.

تخمه آفتابگردان

تخمه آفتابگردان سرشار از مواد مغذی است.این تخمه راهی مناسب برای دریافت مواد غذایی پر پروتئین و کم‌کربوهیدرات محسوب می‌شود. مصرف یک قاشق غذاخوری از آن برای میان وعده مناسب است. می‌توانید آنها را روی سالادتان بپاشید یا به‌صورت پودر شده درون سس خانگی‌تان بریزید. یک‌چهارم فنجان تخمه آفتابگردان 7 گرم کربوهیدرات و 6 گرم پروتئین دارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر