{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 337796

معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی گفت: مصرف ماری‌جوآنا باعث کوچک شدن مغز می‌شود که معمولاً برگشت‌پذیر نخواهد بود و یا خیلی دیر باز می‌گردد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از میزان، محسن روشن‌پژوه با اشاره به اثرات تخریبی ماری‌جوآنا بر مغز انسان گفت: ماری‌جوآنا یک ماده اعتیادآور است که ریشه آن از گیاه شاهدانه می‌باشد، درواقع عامل اصلی که باعث ایجاد اثرات سوء می‌شود محتوای داخل شاهدانه است.

وی ادامه داد: معمولاً مردم بین ماری‌جوآنا، گراس و حشیش تفکیک قائل می‌شوند در صورتیکه همه این‌ها از خانواده شاهدانه هستند و فقط نوع فرآوری و نحوه مصرف آن‌ها با یکدیگر تفاوت دارد.

روشن‌پژوه بیان داشت: نکته مهمی که وجود دارد آن است که مصرف‌کنندگان فکر می‌کنند این مواد، اعتیادآور نیستند، در صورتیکه برعکس، این مواد در کوتاه‌مدت و بلندمدت تاثیر مستقیمی بر روی مغز و بدن می‌گذارند.

وی ادامه داد: اثرات کوتاه مدت این مواد بر روی مردمک چشم، ضربان قلب و فشار خون است و ممکن است فرد در اثر مصرف زیاد، دچار توهم و خندیدن بی‌مورد و خیره شدن شود، به طور کل فرد دارای رفتار‌های غیر عادی می‌شود.

معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی اضافه کرد: مصرف این مواد در میان مدت و بلند مدت ممکن است عوارض سنگین و غیر قابل بازگشت داشته باشند، اگر فردی این مواد را با الکل مصرف کند، بدنش دچار کمبود آب می‌شود و یا بر اثر توهم ممکن است خود را از بلندی به پایین پرت کند؛ زیرا قدرت اندازه‌گیری، از او سلب می‌شود.

روشن پژوه بیان داشت: بر اثر مصرف این مواد، روابط اجتماعی فرد دچار مشکل می‌شود، فرد مثل انسانی می‌شود که هیچ قابلیتی ندارد و از جامعه طرد می‌شود، همچنین مصرف این مواد، باعث کوچک شدن مغز می‌شود که معمولاً برگشت‌پذیر نخواهد بود و یا خیلی دیر باز می‌گردد.

وی بیان داشت: باید همه را هوشیار کرد که برای درمان مصرف‌کنندگان این مواد، دارویی وجود ندارد. مواد خانواده شاهدانه با تریاک و هرویین بسیار متفاوت هستند؛ اگر شخصی معتاد به تریاک و هرویین باشد معمولاً با روش‌های دارویی مثل متادون قابل درمان است، اما مصرف‌کنندگان ماری جوآنا یا حشیش و ... را فقط با روش‌های روانشناسی و روانشناختی می‌توان درمان کرد، آن هم در صورتیکه خود فرد تمایل و همکاری برای معالجه داشته باشد که کاری بس طولانی و زمان‌بر است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری