کد خبر 330749

توصیه برای بهبود کمردرد

یک متخصص ارتوپدی، گفت: در سال های گذشته پزشکان برای درمان کمردرد استراحت طولانی مدت تجویز می کردند اما در حال حاضر می گویند ۳ تا ۵ روز استراحت درد کمر را کاهش می دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، مسعود شایسته آذر اظهار داشت: درمانی کوتاه مدت درد را ساکت می کند ولی برای جلوگیری از عود مجدد این بیماری نیاز به بازتوانی چند ماهه است که باید انجام گیرد.

وی افزود: بعد از استراحت، برنامه های بازتوانی برای تقویت عضلات ستون مهره ای کمری به منظور برداشتن فشار از روی ستون مهره و همچنین روش هایی که موجب تغییراتی در سبک زندگی می شود، در دستور کار این افراد قرار گیرد.

شایسته آذر افزود: اگر قرار است از بروز و شیوع کمردرد کاسته شود، باید برنامه هایی برای جامعه تدوین شود تا افراد از دهه دوم زندگی تمریناتی را برای تقویت عضلات اطراف ستون مهره در کنار کارهای روز مره زندگی، انجام دهند.

این متخصص ارتوپدی بیان داشت: شنا کردن و انجام نرمش های مخصوص تقویت کننده عضلات از جمله کارهای است که می تواند باعث تقویت عضلات شود تا افراد به راحتی دچار دردهای کمر یا ضایعات ستون مهره ای نشوند.

وی افزود: مهم ترین کار بازتوانی این است که قدرت عضلات اطراف ستون مهره ای را افزایش می دهد تا فشارهای کاری روزمره و به دیسک و مهره ها فشار کمتری وارد کند.

شایسته آذر با اشاره به اینکه کمردرد بیماری شایعی است، افزود: هیچ آدمی در دنیا پیدا نمی شود که حداقل یکبار در عمر خود کمردرد را تجربه نکرده باشد. عضلاتی که قدرت کافی ندارند، بعد از یک فعالیت بیش از حد انتظار، ممکن است برای مدتی دچار دردهای عضلانی و اسکلتی شوید.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران اظهار داشت: این مورد با چند روز استراحت و گرم نگه داشتن و مصرف دارو معمولا بهبود پیدا می کند.

وی افزود: گاهی اوقات آسیب از این حد فراتر می رود و  دیسک های بین مهره ای نمی توانند فشار به بدن را تحمل کنند، که در اینصورت، آسیب به دیسک به مهره ای وارد می شود.

شایسته آذر افزود: درصد کمی از این افراد که به درمان های دارویی و تغییر روش زندگی جواب ندهند ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه علل کمر درد در سنین بالاتر، می تواند آرتروز ستون مهره ای باشد ، گفت: لغزندگی مهره ها و می تواند براثر تنگی کانال نخایی باشد که بیمار باید با وسایل تصویربرداری موجود، بررسیی شود تا تشخیص مناسب داده و برحسب مورد، درمان مناسب پیشنهاد شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر