کد خبر 324320

همه مشکلات ستون فقرات

با افزایش سن، دیسک‌ها خشک می‌شوند. فشار بیش از حد به کمر می‌تواند به پارگی یا شکستگی یک دیسک(فتق دیسک) منجر شود. در این شرایط ممکن است با احساس سوزش در دست‌ها و پاهای خود مواجه شوید. اگر ورزش و داروهای مسکن موثر نباشند، انجام عمل جراحی برای ترمیم دیسک ضروری است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، آسیب نخاعی را می‌توان تقریبا شبیه به جدایی مغز از بدن در نظر گرفت.زمانی که فضای بین مهره‌ها تنگ می‌شود، اعصابی که از ستون فقرات عبور می‌کنند تحت فشار قرار گرفته یا تحریک می‌شوند. این شرایط می‌تواند در گردن یا کمر رخ دهد که مورد دوم شایع‌تر است.ستون فقرات حاوی اعصابی است که به مغز اجازه می‌دهند تا حرکات، عملکرد و سلامت ما را حفظ کند. زمانی که این ارتباط قطع می‌شود، همانند خاموش کردن سوئیچی است که عملکردی کلیدی را کنترل می‌کند.بیشتر ما توجه چندانی به سلامت ستون فقرات نداریم، اما این شرایط باید تغییر کند. در ادامه با برخی از مشکلات شایع ستون فقرات بیشتر آشنا می‌شوید.

بیرون‌زدگی دیسک

بدون محافظی بالش مانند به نام دیسک که بین هر یک از مهره‌های ما قرار می‌گیرد، استخوان‌های ستون فقرات به‌طور مداوم روی یکدیگر ساییده می‌شوند. با افزایش سن، دیسک‌ها خشک می‌شوند. فشار بیش از حد به کمر می‌تواند به پارگی یا شکستگی یک دیسک(فتق دیسک) منجر شود. در این شرایط ممکن است با احساس سوزش در دست‌ها و پاهای خود مواجه شوید. اگر ورزش و داروهای مسکن موثر نباشند، انجام عمل جراحی برای ترمیم دیسک ضروری است.

اسپوندیلوز گردن‌

این شرایط اغلب در نتیجه یک تغییر مفصلی در گردن، از جمله زوائد استخوانی (رشد اضافه استخوان)، رخ می‌دهد که افزایش سن در آن نقش دارد. سیگار کشیدن، عدم فعالیت و فشار مکرر روی گردن همگی از جمله عوامل خطرآفرین برای اسپوندیلوز گردن‌ محسوب می‌شوند. درد در اطراف شانه‌ها و سفتی گردن از نخستین نشانه‌های این شرایط هستند.اگر به ناگاه با احساس سوزن سوزن شدن یا بی‌حسی در دست‌های خود مواجه شده‌اید باید برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید. پزشک احتمال ابتلا به شرایط دیگر مانند فیبرومیالژیا را پیش از انتخاب روش درمان مناسب برای شما که به طور معمول شامل فیزوتراپی و آرام بخش‌های ماهیچه می‌شوند را بررسی می‌کند.

تنگی مجرای نخاعی

زمانی که فضای بین مهره‌ها تنگ می‌شود، اعصابی که از ستون فقرات عبور می‌کنند تحت فشار قرار گرفته یا تحریک می‌شوند. این شرایط می‌تواند در گردن یا کمر رخ دهد که مورد دوم شایع‌تر است. تنگی مجرای نخاعی می‌تواند به واسطه یک دیسک بیرون‌زده، ضخیم‌شدن رباط‌ها در ستون فقرات، زوائد استخوانی یا تومورها شکل بگیرد. ضعف یا احساس سوزن سوزن شدن در پاها، درد یا گرفتگی ماهیچه در پاها هنگام راه رفتن و کمر درد می‌توانند از علائم هشدار دهنده تنگی مجرای نخاعی باشند.

گرد پشتی

گرد پشتی یا کایفوزیس شامل خمیده‌شدن بیش از حد پشت به سمت جلو می‌شود که می‌تواند در هر سنی رخ دهد، اما بیشتر در زنان مسن دیده می‌شود. گرد پشتی اغلب به واسطه ضعف در استخوان‌های ستون فقرات شکل می‌گیرد که می‌تواند در هر سنی رخ دهد. این ضعف موجب فشردگی و ترک خوردن استخوان‌ها می‌شود. در شرایط شدید، گرد پشتی نه تنها می‌تواند دردناک باشد، بلکه بدن را از شکل می‌اندازد. افزون بر این، گردپشتی شدید می‌تواند موجب مشکلات تنفسی و گوارشی شود.

استئوآرتریت(آرتروز)

استئوآرتریت شرایطی بسیار شایع است. زمانی که غضروف در ستون فقرات فرسوده می‌شود، مهره‌ها روی یکدیگر ساییده می‌شوند و احساس درد و سفتی در پشت شکل می‌گیرد. در شرایطی که استئوآرتریت برگشت‌پذیر نیست، می‌توان آن را با استفاده از داروهای مسکن، تراپی و ورزش تسکین داد.

مراقبت از ستون فقرات

شاید یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید برای پیشگیری از مشکلات ستون فقرات انجام دهید پرهیز از آسیب‌دیدگی این بخش است. البته حرف‌زدن آسان‌تر از عمل کردن است. فعالیت‌های روزانه مانند نشستن زیاد، حرکات تکراری و بلند کردن وزنه زیاد می‌توانند پیش از آنکه متوجه شوید به ستون فقرات شما آسیب برسانند. این موارد تنها چند دلیل هستند که به اهمیت حفظ قدرت و انعطاف پذیری ستون فقرات اشاره دارند.یکی از بهترین گزینه‌هایی که برای تقویت ستون فقرات می‌توانید مد نظر قرار دهید انجام یوگاست. یوگا یکی از روش‌های باستانی است که می‌تواند به پشتیبانی و تقویت ستون فقرات، پشت، مفاصل، و بهره‌مندی از بدنی انعطاف‌پذیر کمک کند. حرکات یوگا به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند تا بدن در وضعی سالم قرار بگیرد تا نه تنها قدرت آن افزایش یابد، بلکه انعطاف پذیری خود را نیز بهبود ببخشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر