کد خبر 270554

ارتباط اضطراب و شکستگی استخوان

مطالعات محققان ایتالیایی نشان می دهد سطوح اضطراب با افزایش خطر شکستگی استخوان در زنان یائسه مرتبط است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، این مطالعه نشان می دهد علاوه بر پوکی استخوان و شکستگی استخوان ها، اختلالات دستگاه گوارشی و بیماری های قلبی نیز در زنان مسن مضطرب بیشتر دیده می شود. 
بر اساس گزارش بنیاد بین المللی پوکی استخوان، از هر سه زن بالای 50 سال، یک نفر شکستگی ناشی از پوکی استخوان را تجربه می کند. از طرفی این آمار نشان می دهد بستری شدن زنان بالای 45 در بیمارستان به دلیل مشکلات ناشی از پوکی استخوان، بیشتر از دیابت، سکته قلبی (انفارکتوس میوکارد) و سرطان سینه است. 
مطالعات قبلی نشان داد افراد مبتلا به اختلال اضطراب، 1.79 برابر بیشتر از افرادی که مضطرب نیستند، در معرض ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند. این مطالعه نشان داد اضطراب با تراکم مواد معدنی استخوان ها رابطه مستقیم دارد.
مطالعه جدید با بررسی 192 زن با میانگین سنی 67.5 سال به مدت 10 سال نشان می دهد اضطراب زنان را مستعد پوکی استخوان و شکستگی ناشی از آن می کند. در این بررسی 14 پارامتر از قبیل تنش، ترس، کیفیت خواب، افسردگی، توان حافظه، ‌احساس بی قراری و فعالیت فیزیکی که همگی با سطح اضطراب مرتبطند، مورد بررسی قرار گرفت.
محققان دریافتند سطح اضطراب با سن،‌ سن یائسگی و علایم افسردگی ارتباط مستقیم دارد. این مطالعه نشان می دهد زنان مبتلا به اختلال اضطراب تراکم استخوان پایین تری دارند و بیشتر در معرض پوکی استخوان قرار می گیرند.
روان درمانی، تبعیت از رژیم غذایی صحیح و فعالیت مرتب فیزیکی در کاهش علایم اضطراب و پوکی استخوان موثر است.نتایج این مطالعه در نشریه Menopause منتشر شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر