کد خبر 242824

شش ترفند برای داشتن خواب شبانه راحت

اگر مشکل خواب دارید، تنها نیستید. بسیاری از مردم دنیا-از هر سه نفر، یک نفر- به بی‌خوابی مبتلا هستند. بی‌خوابی، فرد را گرفتار بیماری‌های قلبی و افسردگی کرده و خطر مرگ زودهنگام را افزایش می‌دهد. همچنین او را به عدم تمرکز مبتلا می‌کند.

به گزارش دیلی‌میل، روانشناسان بسیاری، ترفندهای مختلفی برای داشتن خواب منظم ارائه داده‌اند و اخیرا روانشناسی از دانشگاه ملبورن کانادا، در این زمینه، راهنمایی‌هایی ارائه داده است. بنابه گفته جوآنا والوسک از دانشگاه ملبورن کانادا، روش‌های زیر به شما برای داشتن خواب منظم شبانه کمک می‌کند:

۱- مدیتیشن

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از طبنا، گاهی اوقات افکار نگران‌کننده ما را در شب بیدار نگه داشته و باعث می‌شوند هورمون اضطراب کورتیزول در بدن‌مان افزایش یافته و نگرانی‌مان بیش از پیش افزایش یابد. بنابراین پیش از خواب مدیتیشن انجام داده و با تنفس‌های عمیق و آرام کردن ماهیچه‌های بدن، اضطراب را از خود دور کنید.

۲- زمان خواب

خوابیدن در یک زمان خاص، به شما کمک می‌کند که سریع به خواب روید. بدن، خود را با ساعت خواب منظم‌تان تنظیم می‌کند و باعث می‌شود زود به خواب روید.

۳- نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های ممنوع

نوشیدنی‌های کافئین‌دار و همچنین الکلی و یا خوردن غذا، پیش از خواب، مغز را تحریک و فعال نگه می‌دارد. بنابراین برای داشتن خوابی راحت، از نوشیدن این نوع نوشیدنی‌ها و غذا خوردن پرهیز کنید.

نور صفحه نمایش وسایل دیجیتالی، ترشح ملاتونین- هورمون خواب- را سرکوب کرده و باعث می‌شود به راحتی به خواب نرویم. بنابراین هرگز این ابزارها را به تختخواب خود نبرید.

۵- تاریک کردن محیط خواب

محیط خواب را بهتر است تا جایی که می‌توانید تاریک کنید. استفاده از چراغ شب خواب هم گزینه خوبی است. بدین‌ترتیب ساعت بیولوژیکی بدن، بدن را برای رفتن به خوابی راحت آماده می‌کند. 

۶- دوری از ساعت رومیزی

دور گذاشتن ساعت رومیزی کمک می‌کند که موقع خواب به شمارش دقیقه‌ها مشغول نشوید. معمولا گذر دقایق موجب اضطراب و نگرانی می‌شوند. 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

عناوین بیشتر