کد خبر 525686

یک کارشناس حوزه دولت الکترونیک در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین:

قطع یارانه و حقوق شهروندی شدنی است؟ / دور باطل اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی

یک کارشناس حوزه دولت الکترونیک گفت: خوداظهاری در سامانه املاک و اسکان کشور دور باطلی است که راه به جایی نخواهد برد.

اقتصاد آنلاینسیده زهرا محمودی؛ این روزها بحث مالیات بر خانه های خالی به موضوعی داغ تبدیل شده و اخبار مختلفی از آن به گوش می‌رسد؛ حدود یک ماه پیش نیز معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد همه افراد باید اطلاعات محل سکونت خود را در سامانه املاک و اسکان برای اخذ مالیات وارد کنند.

صحبت‌های معاون وزارت راه و شهرسازی واکنش‌های بسیار زیادی به دنبال داشت؛ بسیاری از مردم مخالف وارد کردن اطلاعات در این سامانه بودند و اعتقاد داشتند اطلاعات محل سکونت و املاک افراد در اختیار دستگاه‌های مختلف قرار دارد و چه دلیلی برای خوداظهاری است؟ بسیاری نیز به ضمانت اجرای این طرح که همان قطع یارانه و حقوق شهروندی بود، معترض بودند؛ از نظر این افراد این تصمیمات تنها به ضرر اقشار ضعیف جامعه خواهد بود.

حال مدتی است که خوداظهاری در سامانه املاک و اسکان کشور آغاز شده است؛ سامانه‌ای که به طور کامل بر مبنای خوداظهاری بوده و افراد با ورود به آن مجبورند علاوه بر ثبت اطلاعات املاک، حتی پایه‌ای‌ترین اطلاعات خود همچون اطلاعات محل تولد و ... را نیز در سامانه املاک و اسکان وارد کنند. اقتصاد آنلاین در این خصوص به گفت‌وگو با حسین میرزایی، کارشناس حوزه دولت الکترونیک پرداخته است. میرزایی در این گفت‌وگو به ایرادات سامانه املاک و اسکان کشور و راه‌هایی که برای اصلاح این ایرادات وجود دارد پرداخته است.

تعیین تکلیف املاک؛ رسالتی که به حاشیه رفته است

حسین میرزایی، کارشناس حوزه دولت الکترونیک در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین در رابطه با نواقص طرح مالیات بر خانه‌های خالی اظهار داشت: رسالت این سامانه تعیین تکلیف املاک کشور است؛ به عبارتی دقیق‌تر اگر 30میلیون خانه در کشور وجود داشته باشد باید بررسی کرد کدام خانه برای چه کسی است و در نهایت از 30میلیون واحد، خانه‌هایی که تعیین تکلیف نشدند، خانه خالی در نظر گرفته می‌شوند.

وی با تاکید بر اینکه اطلاعات املاک در اختیار ارگان‌هایی چون سازمان ثبت اسناد و املاک، اتحادیه املاک، سازمان اوقاف و امور خیریه، بنیاد مسکن، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و... است، ادامه داد: برای قدم اول، باید اطلاعات این دستگاه‌ها را تجمیع کرد تا بدانیم چه خانه‌هایی در کشور موجود است؛ بر این اساس حتی ملک فردی که در حال ساخت واحد بوده و پایان کار نگرفته است هم رصد خواهد شد؛ اما این کار انجام نشده و خود فرد باید اطلاعات املاکش را ثبت کند.

ساختار خانوار در سامانه املاک و اسکان رعایت نشده است

حسین میرزایی تصریح کرد: در قدم دوم مردم باید مبتنی بر اطلاعات هویتی و ساختار خانوار خود، اطلاعات محل سکونت اعضای خانوار را ارائه دهند و اگر یکی از اعضای خانوار در محل دیگری ساکن بود، دلیل آن هم اعلام شود. اما در این سامانه چنین اتفاقی نیافتاده و بسیاری برای هر یک از اعضای خانواده، محل سکونتی جدا اعلام می‌کنند تا مشمول قانون مالیات بر خانه‌های خالی نشوند؛ بنابراین ساختار خانوار هم در سامانه رعایت نشده است.

وی در ادامه توضیح داد: در قدم سوم نیز همه اطلاعات پایه مانند شناسه نوسازی شهرداری، کنتور آب، برق، گاز و... باید از توانیر، آب و فاضلات، شرکت ملی گاز و سازمان شهرداری‌ها استعلام شود که ما در سامانه املاک شاهد چنین چیزی نیستیم؛ مضاف بر این، مالیات بر اساس ارزش مسکن اخذ می‌شود و از این رو، ارزش مسکن در اینجا فاکتور مهمی است. در کلان شهرها ارزش مسکن در سامانه شهرداری‌ها برای اخذ عوارض مالیات، تجمیع  شده است و هیچ کس بهتر از شهرداری‌ها نمی‌تواند ارزش مسکن را تعیین کند؛ اما این موضوع هم از نادیده گرفته شده است.

اطلاعات غلط؛ بدون تکلیف!

میرزایی افزود: مساله بعدی موقعیت ملک است که کدپستی تعیین‌کننده موقعیت ملک محسوب می‌شود؛ یعنی با توجه به آنچه گفته شد، حدود 16سرویس وجود دارد که اطلاعات آن باید یا در سامانه می‌آمد و یا استعلام می‌شد؛ اما در عمل چنین اتفاقی نیافتاده و مردم لازم است تا همه اطلاعاتی که باید از دستگاه‌های مختلف اخذ می‌شد، ثبت کنند. در اینجا اگر اطلاعات درست ثبت نشود، راه مشخص کردن املاکی که وارد نشده باشد و یا اطلاعاتی که به غلط وارده شده است، چیست؟

این کارشناس حوزه دولت الکترونیک با اشاره بر اینکه ثبت احوال اکنون در 200هزار نقطه سرویس می‌دهد و وقتی شما کد ملی خود را می‌زنید، اطلاعات شما را استعلام می‌کند، یادآور شد: به رغم اینکه اطلاعات در اختیار سامانه املاک و اسکان قرار گرفته اما پیاده‌سازی نشده است و سامانه املاک و اسکان حتی به پایه‌ای ترین اطلاعات موجود که همان اطلاعات ثبت احوال است، وصل نیست.

خوداظهاری یا ناتوانی در توسعه سامانه؟

وی راه درست را اینگونه تشریح کرد: منطق کار باید اینگونه می‌بود که فرد با ورود به سامانه املاک و اسکان، اطلاعات خود را مشاهده و تنها آن‌ها را ویرایش، تایید و یا حذف نماید؛ اما در حال حاضر به دلیل ناکارآمدی و ناتوانی در توسعه سامانه ساده‌ترین اطلاعات هم در سیستم پیاده‌سازی نشده و گفته می‌شود اساس سیستم خوداظهاری است.

دور باطلِ بی‌پایان

میرزایی در ادامه خاطرنشان کرد: 30میلیون خانوار در کشور وجود دارد. با اجرای طرح به شکل کنونی، این 30میلیون خانوار باید اطلاعات خود را در سیستم وارد کنند؛ سپس اطلاعات چک شده و به افرادی که اطلاعات نادرست وارد کردند بگوییم اطلاعات را ویرایش کنند؛ سپس دوباره اطلاعات ویرایش‌شده را چک کنیم و این عمل چرخه معیوبی است که هیچ گاه پایان نخواهد یافت.

اشخاص حقوقی؛ پنهان از چشم سامانه املاک برای اخذ مالیات

حسین میرزایی یکی دیگر از ایرادات سامانه را اینگونه توصیف کرد: بخش عمده‌ خانه‌های خالی در اختیار بانک‌ها و... است؛ این سیستم برای اطلاعات خانوار است؛ پس تکلیف اشخاص حقوقی چه می‌شود؟ به بیانی دیگر فرد قادر است ملک خود را به نام شرکت کند و از مالیات برخانه‌های خالی مبرا شود؛ یعنی هرچند گفته شده بود که املاک حقوقی هم مشمول مالیات می‌شود اما ظرفیتی برای انجام آن وجود ندارد .

به گفته این کارشناس حوزه دولت الکترونیک، اگر برای سیستم گلوگاه ایجاد نشود، مردم ضمانت اجرایی برای وارد کردن اطلاعات به سیستم ندارند. برای مثال فرض کنید به قوه قضاییه رفته‌اید و می‌خواهید ملک خود را به وثیقه بگذارید، از شما کد ملک در سامانه املاک و اسکان خواسته می‌شود و شما ملک را در سامانه ثبت نکرده‌اید؛ در این صورت شما قادرید تا در همان لحظه بلافاصله اطلاعات ملک خود را ثبت کنید.

بدترین اجرا برای بهترین قانون

وی تصریح کرد: سامانه املاک و اسکان حداقل باید به بیش از 200هزار نقطه و صدها سرویس وصل شود. در غیر این صورت این طرح اجرایی نخواهد شد. طی سال‌های اخیر این سامانه، بدترین اجرای برای بهترین قانون بوده است. قانونی بهتر از این نداشتیم؛ اما با اجرای غلط و بد، اصل موضوع از بین رفته و اعتماد مردم سلب شده است.

قطع یارانه شدنی است؟

قطع یارانه‌ها و حقوق شهروندی به عنوان یکی از جرایم عدم ثبت اطلاعات در سامانه عنوان شده است؛ میرزایی در رابطه با این پرسش که آیا چنین چیزی شدنی است، پاسخ داد: لازمه قطع یارانه، مذاکره با سازمان هدفمندی یارانه‌هاست و در خصوص سایر حقوق شهروندی نیز باید با سایر سازمان‌ها هماهنگی صورت گیرد. در حال حاضر امکان فنی مشخص کردن مالکیت‌ها و محل سکونت نیست؛ این مجموعه باید به 200دستگاه چون بانک‌ها وب سرویس دهد؛ این ظرفیت برای سرویس دادن به 200هزار نقطه یا گفتن اینکه یارانه قطع شود وجود ندارد. زمانی می‌توان از ضمانت اجرایی مواردی چون قطع یارانه و حقوق شهروندی صحبت کرد که اطلاعات قابل اتکا باشد؛ اما امروز چنین نیست.

وی افزود: برای اجرای چنین جرایمی، سیستم باید به سرویس‌های یادشده وصل و خود اظهاری حذف شود. برای مثال باید از شورای عالی بانک‌ها مصوبه گرفته شود که خوداظهاری نشانی و کدپستی در کلیه بانک‌ها ممنوع و از این پس نشانی ثبت‌شده در سامانه ملی املاک و اسکان مبنا خواهد بود و یا در ناجا، سند ثبت خودرو نباید به فرد داده شود و باید برای آدرس ثبت‌شده در سامانه ارسال شود.

حسین میرزایی در پایان اظهار داشت: نباید با زور و فشار مردم را وادار به کاری کرد؛ برای مثال در وام کرونا 2.5میلیون سرپرست سیم‌کارتی به نام خود نداشتند و شرط گرفتن وام داشتن سیم کارت بود؛ ظرف یک ماه 1.7میلیون نفر سیم کارت را گفتند؛ در اینجا هم باید خوداظهاری نشانی و کدملی ممنوع شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۵۷ ۴

  کلا طرح غلطی است.
  باید خود اظهاری در اداره مالیات باشد. وزارت مسکن اساسا اجازه ندارد چنین تقاضایی کند.

 • ناشناس
  ۱۰۷ ۱

  یه جا خوندم. نوشته بود:

  قرار بود مسئولین اطلاعت اموال و داراییهاشونو در یک سامانه ای ثبت کنند که معلوم شه کی از کجا آورده...
  آخرش کار به اینجا رسید که در نهایت مردمو مجبور کردند اطلاعات دار و ندارشون ثبت کنن.

 • ناشناس
  ۷۳ ۰

  با سلام این کار سامانه املاک کاری غلط و لغوی است این یک دوم به مسائل خصوصی خانواده یا یارانه ربطی نداره که قطع کنند سوم کسانی هستند در خانه پدر و مادر خود زندگی میکنند وفوت کردند که چیزی به نامش نیست این کار باید سنجیدتر و عقلانیتر انجام شود نه فقط صرفا برای درآمد برای وزیر مسکن و شهرسازی باید متاسف بود

 • ناشناس
  ۲۵ ۲۳

  در کنار جریمه برای کسانیکه ثبت مینمایند میبایست تشویقاتی قرار داد

 • ناشناس
  ۴۱ ۱

  سامانه املاک کارتون خیلی غلط واشتباه است.شماهمه چی میدانید.دراملاکها ثبت شده است..یارانه ربطی ندارد.لطفا.قطع نکنید.کارتون غلط.است.شمامالیات بگیرید.چکارداری به یارانه

 • نادر
  ۸۵ ۲

  تا اونجایی که یادمه طبق قانون اساسی قرار بود مسئولین موظف بشوند لیست دلراییهاشونو به مردم که ولی نعمتشونن اعلام کنن که متاسفانه راه به جایی که نبرد که هیچ، بلکه در یک چرخش ۱۸۰ درجه ای حالا این مردمند که به جای مسئولین. باید جور آنها را بکشند.

 • ناشناس
  ۳۰ ۱

  چرایارانه معیشتی ماروحذف کردین

 • محمد
  ۵۰ ۰

  ما میخوایم بنویسیم صاحبخونه میگه ننویسید.چه کار باید بکنیم.چرا یارانه رو حذف میکنید.مردم هر روز یه جا مستاجرن هر روز خدا باید برن اطلاعات بدن.چیکار دارید به یارانه.میخواید پول نون خالی رو هم از مردم بگیرید

 • محمدرضا
  ۴۸ ۱

  چرا مابیچاره ها رو تو گرفتاری می‌گذارید خدا ازتون نگذره تواین شرایط کرونا میگید بیرون نیایید اما مارو مجبور میکنید بریم دفاتر پیشخوان ثبت نام کنیم ......‌.‌‌

 • عبدالعلی
  ۳۶ ۱

  سلام شاید پدری خانه داره ولی یارانه بچها ذکور نیز قطع میکنند آنها چه گناهی دارند

 • ترانه
  ۵۹ ۱

  حلال زاده به عربهامیگن، کاری ندارن طرف داراست یاندار، به همه نفری ماهانه بالای 35 میلیون تومن میدن، چه ده تاخونه داره، چه یه چادر، چون ثروت خدارو به تساوی بین خودشون تقسیم میکنن.حالاهی شمابه بهانه های مختلف یارانه 45 هزارتومنی روقطع کن./b>

 • سهراب
  ۳۱ ۱

  سلام ماکه مالک نیستیم وسرپرست خانواده هستیم وخانواده همسرمالک هست که درقبال مهریه ونفقه اجازه دادن توخونه ای 40 متری سکناکنیم چکاره هستیم نه مالک ونه اجاره نشین

 • ناشناس
  ۲۳ ۰

  برای اجرای باید مجوزهای لازم را از مجلس و مقامات اطلاعاتی گرفت خود سرانه عمل کردن که چاریکار نیست بهر حال طرح چندان جالبی نیست و ثبت املاک با دانستن کد ملی خیلی چیزها را می‌داند و این طرح کارشناسی لازمه راندارد

 • امین
  ۴۱ ۲

  خب دیگه چهره ی واقعی دولت رو ببینین . اینقدر پول پارو کردن و خوردن و بردن که مردم رو به چشم نوچه هاشون می بینن . اگه کاری که میگیم نکنین پول دو تا موز که ماهانه میگرفتین رو قطع میکنیم و دیگه ایرانی هم به حساب نمیاین یا بهتره بگیم مهاجر قاچاقی به حساب میاین.

 • ناشناس
  ۴۳ ۰

  مردم که هر چی دارن ازخودشونه شماهاکه معلوم نیست ازکجاآوردین بگین وشفاف سازی کنین ازاولم قرا همین بود که ورق برگشت که دیگه ثروت باد اورده تون ازیاد همه بره

 • ناشناس
  ۳۳ ۲

  یکی یک خونه داره ۳ میلیارد و
  یکی ۳ تا خونه داره ۲ میلیارد هم نمیشه
  شما اول خونه های خودشان را بگن وقیمت خونه ن تعداد خونه

 • ارش
  ۵۶ ۴

  ما نه رای میدیم
  نه شهروندی میخوام
  انگار ماهی ۵ میلیون میدن میخوان قطعش کنند
  ما دیگه ب لب مان رسیده

 • ناشناس
  ۳۲ ۰

  منی که از گرانی کرایه خانه از شرق تهران امدم توی بیابون پرند با ترس از سگهای ولگرد اینجا زندگی میکنم و خیلی ها مثل من چی دارم که خود اظهاری کنم این چه وضعی سر مردم درمیاید این خود اظهاری باید برای مدیران رئیس های شرکت‌های دولتی و خصوصی و غیر باشه نه فقط برای مردم عادی اول باید از بالاها شروع بشه بعد به ما مردم بدبخت برسه

 • ناشناس
  ۳۹ ۰

  مسئولینی که این طرح را جهت دست یاری به جیب مردم مطرح کردند ده ها املاک در کشورهای خارجی دارند .

 • ناشناس
  ۳۳ ۱

  نیم سانت دیوار این ور و اونور بشه شهرداری تخریب صادر می‌کنه ، تمام اطلاعات مسکن در ثبت املاک و مسکن وجود دارد ولی چیست ؟ دولت میخواهد با اقرار مستقیم افراد ،بدون واهمه جیب مردم را خالی کنه

 • ناشناس
  ۳۴ ۱

  این آمار خواستن املاک یک دزدی در روز روشن از جیب مردم است

 • امید
  ۱۱ ۱۶

  الان داخل هر خیابون برید آپاتمانهای 5 طبقه یابیشتر که اکثر خالی هستند این جماعت خدانشناس یقیمت خون پدرشون نرخ گزاشتن که کسی جرات نزدیک شدن نداره اگر خداییش میخاید کارکنید برای مسکن این ملت مظلوم بی‌مایه زودتر ممنون خداقوت

  • ناشناس
   ۹ ۱

   دولت هیچ وقت به فکر مردم نبوده

 • ناشناس
  ۲۶ ۱

  مطمئنا هر برنامه ریزی هم بشه تاوانش مال قشر آسیب پذیر جامعه هس و سرمایدار چیزی ازدست نمیده میخواستن یارانه یه مشت بیچاره رو قطع کنن که دنبال راه چاره میگشتن خدا بخیر کنه

 • ناشناس
  ۳۸ ۲

  باید شرمسار مردم باشید ولی ننگ برشما
  بااین وضع واوضاعی ک برای مردم درست کردید

 • ناشناس
  ۱۸ ۱

  شما را به خدا آیا من که یک متر زمین و مسکن ندارم حق شهروند را از من بگیری آیا با مسولین توان برخود را دارید هرچه چوبه بر سر ماست اگر راست میگوید

 • نازی
  ۱۹ ۰

  من همسرم فوت شده با دوتا بچه صاحب کارم در راه خدا برام خونه به اسم خودش اجاره کرده که من حتی برگه قرارداد شم ندیدم الان چی روثبت کنم حتما اگه ثبت نکنم یارانه یتیمامو قطع میکنن

 • ناشناس
  ۱۸ ۰

  دولت الکیه،نظام باید خانه بسازد،کارایجادکندوهکذا،بنظرخودتان این کار شدنی است

 • ناشناس
  ۲۳ ۰

  ندید متحدباشین

 • طاها
  ۱۱ ۰

  سلام چرا باید حتما کد ملی صاحبخانه باشد والا من مستاجرم تو قرارداد خانه اصلا کد ملی صاحبخانه را ننوشتن رفتم از صاحبخانه کد ملی را بگیرم گفت به هیچ وجه کد ملی را نمیدم حالا من چیکار کنم منی که مستاجرم و پولی ندارم و بدبختم مگه خدا زده تو سر مستاجرا که شما هم میگید باید حتما ثبت نام کنید اگر ثبت نام نکنید یارانه قطع میکنیم

 • ناشناس
  ۱۶ ۱

  این کار از اساس غلط است چون همه

  اش مردم رااتهدید و زور میگند از قدیم مالیات بر درآمد از کارگر ساده تا آن والا مقام همه این قانونهای مندل آورده چرت وپرت است که مردم اصلا"اهمیت نمی دهند

 • زهرا
  ۲۰ ۰

  اصلا این کار شدنی نیست ما درخانه پدر شوهرم زندگی میکنیم که دراساس این خانه ارث است وهر آن ممکنه فروخته شود یعنی ما نه مالکیم نه مستاجر چطور اطلاعاتمون ثبت کنیم

 • ناشناس
  ۱۲ ۰

  مگه نمیدونی نماینده ه و مسءولین استاد فراربه جلو هستن با این کارشون هم جیبشونو پر می کنن هم قانونو دور زدن .که البته شامل خودشونم نمیشه

 • میردهقان
  ۱۳ ۲

  سلام دولت و ادارهایی مالیاتی اگر میخوان غلطی بکنن اول برن سراغ کله گندها و غولهایی که دارن از این سرمایهایی مملکت میدوشن بعد برن سراغ چارتا بدبخت ببچاره تحدید به قطع یارانه کنن اول آخر همتون در ره بدبختهای فلاکت زده

  • ناشناس
   ۱ ۱

   خوب آب افتاده تو لانه مورچه‌ها .هم ارزون شدن دلار
   وسکه. هم مالیت املاک. وبعدش لغو تحریم ها
   چه بلاهایی سر بی دردها خواهد آمد.
   من بازنشسته مستاجر کیف میکنم.
   زیر زبونی نیترو گلیسرین همراه پول دارها حتما باشه

 • ناشناس
  ۱۷ ۱

  این طرح از پیش شکست خورده است، دولتی که همه چیز را از مردم میخاد ، حتی ساده ترین اطلاعات را ،باید به حالش گریست

 • علی
  ۱۳ ۱

  اون بنده خدایی که تو کپر زندگی میکنه کد پستی.یا انشعاب برق از کجا داره بیاره؟فقط یه حساب بانکی داره...که یارانه اشو بگیره. همونم قطع کنین

 • ناشناس
  ۹ ۴

  بگید صاحبان مسکن مهر چه جوری ثبت کنند سندی چیزی نداریم .

 • جمشید
  ۵ ۲

  باعرض سلام وخسته نباشی صاحب خانه نه کاملی نه شماره تلفن نامیده برای ثبت نام نیازه چطورثبت کنیم بدون کاملی وتلفن همراه من مستاجرم

 • هموطن
  ۱۵ ۲

  از چند سال پیش این طرح در مجلس شورای اسلامی مطرح شده بود که ابتدا سران ارشد لشگری وکشوری باید اموال خود را ثبت نمایند .
  اما این طرح با چرخش 360 درجه ای پیکان را بسوی ملت نشانه رفته اند.واقعآ جای تاسف و تعجب دارد.

 • ناشناس
  ۸ ۰

  کسی که خونش سه دانگ سه دانگ به نام مرد وزن هستش باید چطوری ثبت کنه

 • رضا
  ۱۳ ۱

  تمام این بازیها فقط بخاطره ردیابی مردمه همین و بس وگرنه املاک و مالیات بهانه هستش

 • نعمتی
  ۷ ۱

  توی این فرم اشاره نشده کسانی که پیش خانواده اشون زندگی میکنند بایدچکارکنن مثلاً پسرم پیش من زندگی میکنند نه مستأجران نه صاحبخانه تکلیف چیست

 • حسن
  ۸ ۲

  آخه چرا انقد ما به عقب مونده بودن اصرار داریم دیگه تولید انبوه خونه که انقد سخت نیست

 • بدبخت
  ۶ ۲

  سوالم این است بعداز۱۹خردادساماته مسدودخواهدشد؟؟ پس تکلیف املاک کسانی که بعدان اجاره میدن یامی کنند چیست سوال دوم .انانی که درخارج ملک دارندتکلیفشان چیست؟؟

 • ناشناس
  ۱۹ ۱

  و باز راهی برای خالی کردن جیب مردم اندیشیدن.
  تموم خونه ها چ قولنامه‌ای چ محضری چ سندی،در شهرداری ثبت میشه،فقط باید پول بدیم،دیگه کسی نیس بره تو بورس،دوباره فکری کردن واسه خالی کردن جیب مردم

 • کاظم منصوری
  ۱۰ ۱

  سلام شما بهتر از من میدانید قشر ضعیف که حتی یک خانه دارند ومستاجرند وفادار نیستن فرم را پر کنند یارانه شون قطع میشه ولی اونی که 5 تا خانه دارد یا بیشتر اصلا به یارانه احتیاجی نداره وفرم پر نمیکند پس کاری بکنید که خانه دار ها ضرر کنند نه بی خانه ها

  • سیدجلال آریاشکوه
   ۵ ۱

   یارانه بنزین و معیشتی من حذف شده بخاطر اینکه ما در خانواده ۶ نفره فعلی ۲ ماشین داریم از اول هم ۱ یا ۲ ماشین داشتیم چون فروش خودروهای فدیمی قولنامه ای بوده الان ۶ ماشین بنام خانواده من ثبت شده و یارانه معیشتی و یارانه بنزین ما قطع شده اعتراض دارم

 • مهرداد
  ۱۱ ۱

  چطور شد که این قانون یعنی خود اظهار دارایی و اموال مسئولین و مجلسی ها اعلام کنند ، ولی عملا رای نیاورد و باطل شد ،حالا چطور برای عموم مردم کلید خورده ؟والله این دیگه ..

 • ناشناس
  ۱۳ ۱

  اگر می خواهند هم یارانه را قطع وهم کارت ملی وشناسنامه را بهشون میدم خیلی دیگه شورش در اوردن اون با این یارانه

  • مهدی
   ۱ ۰

   بابااین چه‌ وضعش هرروزیک چیزی ازخودتون درمیاریداخرمی خواهیدبه یک بهانه ای یارانه روقطع کنیداوناکه چندتاخونه دارثبت نمی کنن خیالتون راحت، این چه‌ وضعش آه آه آه، هرچی بدبختی روسرماایرانیاس،

 • ناشناس
  ۸ ۲

  انگار چند میدن پول یه گونی برنج نمیشه که همش تهدید میکنید ۰ انگار از کیسه خلیفه میدن این همه سروت تو این مملکت انوقت ما باید در فقر وبدبختی زندکی کنیم خدا از سرتون نگذره برن خودتون ببینن چقدر مال واملاک دارین ما مردم بدبخت خاک سیاه نداریم

 • مهناز
  ۱۶ ۱

  ما باید از این کشور فرار کنیم تا شما بفهمید خسته شدیم

 • ناشناس
  ۱۹ ۲

  فقط میگم خاک بر سرتون

 • ناشناس
  ۱۳ ۱

  ااین طرح غلطی است فقط قشرضعیف جامعه اسیب میبینه وکسی که پنج تاخونه داره محتاج این ۴۵هزارتومان نیست وثبت نام نمیکنه ومیگه بزاریارانه قطع بشه

 • ناشناس
  ۱ ۰

  بری بگردی ببینید که چه کسی چه نوع خانه دارد ارزشش چقدر هست یکی اینکه نرم افزار تان اشغال بدرد نخورده ناقص هست

 • ناشناس
  ۱ ۰

  کاش این تهدیدات رو برای اختلاسگرا هم میگفتن .

 • Ahwazboy
  ۱ ۰

  مگه یارانه چقدره که سلاح تهدید شما شده؟ الان فلافل شده ۴۵ تومان.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اینا که الان رفتن تو سایت اعلام کردن چی دارن چی ندارن همونا هستن که تو مدرسه به خانم معلمشون میگفتن خانم امروز درس نمیپرسین یا خانم امروز امتحان داریم یک سری ادم خودشیرین و ترسو

 • ناشناس
  ۱ ۰

  قطع یارانه مستاجر یعنی طر ح مالیات بر سفره های خالی

 • داود
  ۱ ۱

  اگر این سامانه و اجبار کردن مردم قانون مصوب مجلس باشد حتما حتما مربوط به زمانی است که تصاویر نشون میده تو مجلس همه خوابیده و خُرُ پُف میکنند!!.

 • Sarii
  ۰ ۰

  بعدم یه ماه دیگه میخواین بگین بیاین رای بدین .آخه ما با ماهی 3 تمن چیکار کنیم

 • حسن
  ۰ ۰

  دار و ندار من یک ملک است که توسط پدر به بنده رسیده است . پدرم در آمد تا اطلاعات اولیه را وارد سیستم کنم ولیکن سئوالات مربوط به موقعیت ملک و دفترخانه و غیره به قدری پیچیده است که کسی را که اطلاعی از ساختار سند ملکیت ندارد به زحمت می اندازد . و بنده بعد از دو ساعت کلنجار رفتن آخر از ادامه ثبت نام منصرف شدم .

 • ناشناس
  ۰ ۱

  شوهرم فوت کرده وقبل ازفوتش تنها خانه مسکونی که ۳۲ سال دران زندگی میکردیم با دوفرزند پسررا فروخت وبا هزار قرض وام تبدیل به ۳ واحد آپارتمانی کرد که چند سال ساخت استدلالات هریک از پسرها دریک واحد زندگی میکنند ومن عبدالواحد دیگر با توجه به انحصار ورثه که انجام دادیم واما تقسیم ترکه نکرده ایم و هنوز آپارتمانها به اسم همسرم است تکلیف ما چیست؟ وچگونه باید خود اظهاری کنیم

 • آهو
  ۳ ۰

  الان همسر من خونه نداره تو خونه من ک ارثیه ی پدرم هست داره زندگی میکنه ، چی رو باید ثبت کنه ، چون اون سر پرست خانوادس من ک سر پرست نیستم ک اطلاعات خونمو بدم،

 • نعمت
  ۳ ۰

  اکثر قریب به اتفاق کسانی که میشناسم اعتقاد دارند داستان برای خانه های خالی نیست بلکه دولت میخواهد به نوعی از این اطلاعات کسب درآمد و صد البته استحکام اقتدار کند

 • ناشناس
  ۰ ۰

  همسرم فوت کرده و۳واحد اپارتمان ماترک اوبوده که انحصار ورثه شده ولی تقسیم ترکه نشده ودردوواحد دو فرزندم با زن وبچه زندگی میکنند ومن هم درواحد سوم هنوز سندها باسم همسرم است ما چگونه خود اظهاری مالیاتی کنیم

 • احسان
  ۲ ۰

  ما که هیچ ملکی رو ثبت نکردیم چون حوصله اینکارارو نداریم.چطور وقتی یارانه یا هر چیز دیگه میدین میدونید کی دستش به دهنش میرسع که نمیرسه الانم خودتون استعلام بگیرید مردم حوصله مسخره بازی های شمارو ندارن.اگه به فکر مردم هستید خودتونم اون ویلا هاتونو ثبت کنید تا قیمت مسکن با مخ بزنه زمین.اون ویلا خوشگلاتون که اگه بخواید منصفانه رفتار کنید باید بابت هر کدوم چند صد میلیونی مالیات بدید

 • ناشناس
  ۱ ۰

  جالبه که این نجومی بخورها و ...و مفت خورها هیچ وقت هیچ سامانه ای محیا نخواهدشد جهت شناسائی ..افتادن جون عوام ..

 • ناشناس
  ۲ ۰

  هر کس حتی اجاره نشین ها هم اطلاعاتی بدهند ،شریک جرم در غارت جیب مردم هستند.

 • ناشناس
  ۱ ۰

  یک طرح ملی نبایداینقدرآبکی اجرابشه بااین همه جای اشکال که البته منظور مجری طرح،گذاشتن راه درروبرای شکست خوردن پروژه میباشد

 • ناشناس
  ۴ ۰

  ازجون مردم چی مونده دیگه؟بسه خجالت بکشین چندتا بچه بیکار کنار سفره پدرو مادر ومدرک تحصیلی عالی با رتبه بالا حالا واسشون چکار کردین ؟دنبال چی هستین؟

 • مهلا
  ۱ ۰

  تمام پولدارای فامیل ما یارانه میگیرن این مملکت درو پیکر نداره

 • ناشناس
  ۱ ۰

  تور خدا یکی کار منو حل بکنه ۸ساله یارانه منو زنو بچهامو بدونه هیچ دلیلی نمیدن حلال تون نمیکنم

 • علی تبریزی
  ۱ ۰

  سلام بنده اجاره هستم تو روستای اطراف تبریز ادرس کد پستیم هم خونه ی پدرم رودادم چون اجاره هستم نمیتونم هر سال یک ادرس رو به سازمان ثبت اهوال ارائه بدم تقصیر من چیست با ۴ تا بچه الان هم صاحب خونه میگه به تو ربطی نداره هر وقت خاستی ثبت کنی خونرو تخلیه کن اگه شما خونه میدین من تخلیه کنم خداییش فکر کردین عاقلانه رفتار کنین مردم رو اذیت نکنین

 • موسی
  ۱ ۰

  واقعا شرم داره این کارها ..نیم کیلو پول موز میدید انو هم قطع کنید ..واقعا خاک برسرمان که ایرانی هستیم

 • وجیهه کامرانی مشهدی
  ۱ ۰

  منم اعتراض دارم والله مگر خونه های ما تو دارایی ثبت نشده هر رور یک قانون طرح میشه من دو روز طول کشید خونه مو ن ثبت کردم تا شماره دفترخونه رو میخوان یک چیزها نوشتن پدرمردم در اوردن

 • ناشناس
  ۲ ۰

  یارانه من ۴۵ تومنه که اونم ماهی۳۵ تومنش میره قسط وام یک ملیونی کرونا میمونه ۱۰ تومن که اونم مال خودتون فکر کنم مسولین بیشتر از من بهش احتیاج دارن اخه زندگی تویه اروپا وامریکا خرج داره به قول اقای غرضی ۵هزار بچه مسول در امریکا زندگی میکنه دیگه شرمنده که دستم بیشتر از ۱۰ تومن نمیرسه کمک کنم تا بتونین راحتتر تویه امریکا زندگی کنین

 • ناشناس
  ۱ ۰

  مگر۹درصد مالیات برایتان کافی نیست .فکر نکنید مردم نمیدانند بعنوان مثال یک اتومبیل دویست قطعه دارد هرسازنده ای برای هر قطعه ۹ درصد اضافه کرده وشرکت خودرو ساز هم به اضافه اینها به کل اتومبیل ۹ درصد اضافه میکند شما الان برای این اتومبیل دویست مرتبه ۹درصد مالیات اضافه کرده اید

 • پارسا
  ۱ ۰

  اول مدیران وانهاییکه که بیش ازیکواحددارندخوداظهاری نموده وخانه های خالی که دراختیاردللان وبانکهاست مشخص شودکلیه کارمندان دارای یکواخداپارتمان هستندکه هنوزاقساطشان تمام نشده است

 • Saleh
  ۱ ۰

  دولت فقط میخواهد از گرونی خونه نهایت استفاده رو ببره میگه خونه ای که ده برابر شده باید سهم ما باید محفوظ باه در صورتی که مسبب گرونی خونه بانکها هستند باید از بانکها مالیات بگیرند زورشون به اونا نمیرسه یقه مردم رو میگیرن مگه ما کارمندشون هستیم که به ما امر ونهی میکنند اگه راست میگن یه خط موبایل با یه لب تاب و اینترنت آزاد به اضافه دوره فشرده برای ما بزارند تا ما اطلاعات املاک را ور اختیار شان قرار دهیم سند خونه رو بردم شهرداری بردم دارایی بردم اداره مالیات بلد نبودند کد یکتا چی وکجاست بالاخره یه کافی نتی گفت چی هست
  برای مردم خط ونشان میکشن خجالت هم خوب چیزی هست

 • علی
  ۲ ۰

  دیگه دارید پاتونو از گلیمتون بیشتر دراز میکنید.

 • ناشناس
  ۰ ۷

  نمیدونم چرا مردم از این طرح واهمه دارن، شاید اطلاع رسانی درست انجام نشده ومردمو برای این طرح آماده نکردن،یه عده هم برای منافع شخصیشون پیاز داغ اینجور مسائل را زیاد میکنن وافراد بی اطلاع مخصوصا مردم طبقه ضعیف را به میدان اعتراضات میفرستن وخودشان از دور نظاره گر میشن،

 • ناشناس
  ۳ ۱

  سلام بجای اینکار بگن هرکس خانه خالی داره بده اجاره ما به او تسهیلات می دهیم یا جایزه در نظر بگیرند اینجوری بهتر است و هیچکس فضولی تو مالش را دوست ندارد تازه دولت چه گلی سر مردم ریخته که حالا هرطریقی بتونه دمار مردم را در میاره.

 • ناشناس
  ۴ ۱

  چرانان مردم راحدف گرفته اید والله خطا هست این کار

 • نرگس نا ده نژاد
  ۱ ۰

  باسلام قطع یارانه ها برای مستجرها نباید صورت بگیرد مگه یک حقوق یک مستمری چقدراست یارانه ها کمک خرج مامستمری بگیرهاست لطفا قطع نکنید مستجرتاکی زجر بکشد؟

 • علی
  ۱ ۰

  سلام مملکت ما مثل گلستان هست این همه ثروت منابع طبیعی دائمی داریم نمیدونم چرا این همه مردم فقیر بدبخت داریم که بخاطر یه لقمه نون حلال برای خوانوادش باید تا کمر تو سطل اشغال بره فقط بایدواگذار کرد به خدای مهربان

 • ناشناس
  ۳ ۰

  تابه حالا غیر تهدید از مسئولان چیزی دیده اید

 • ناشناس
  ۲ ۰

  این طرح فقط برای مسئولین هست که بدونید اموال وماشینها وخونه های هزار متری و ویلاهای انچنانی را از کجا بدست اوردند نه مردم بدبختی که نون شب ندارنند اول فکر کنید بعد درست تصمیم بگیرید

 • ناسناس
  ۳ ۰

  سلام اول مسعولین رد بالا ثبت نام کنن تا ما مردم هم ثبت کنم

 • ناشناس
  ۱ ۰

  بی دژبانها شما دیگه کی هستید

 • حسن
  ۱ ۰

  واقعا برای کل مردم ایران متاسفم اگه این چند ریال یارانه حق ملت نیست چرا میدید اگه حقشونه چرا هر دفعه یه بامبول درمیارید خاک تو سر ما که کارمون به جایی رسیده که با 45000 تومان تهدید میشیم

 • ناشناس
  ۱ ۰

  قطعا شما بفکر رفاه و آسایش مردم نیستید فقط دنبال این هستید که مال مردم را از دستشان بیرون بکشید و باعث فراری دادن سرمایه دار از کشور هستید همین کار شما باعث شده که مردم در ترکیه و امارات هزاران خانه بخرند سرمایه‌ها را از کشور خارج کنند نه سیاست دارید ونه علم اقتصاد فقط زور گفتن و فشار هیچ برنامه ای ندارید

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام من خونه وقفی دارم الان من مالکم یا مستاجر هر دو سال اجاره تمدید میکنم

 • ناشناس
  ۱ ۰

  الان هم ما حق شهروندی نداریم اون رایانه هم رو قطع کنند دیگه چرا دونبال بهانه هستن بگین چون زیاد نفس کشیدین یا زیاد از یارانه استفاده کردین قطع میشه
  شما می خواهین دارای مردم رو به سنجید بعد دو برابر از مردم بگیرید هر 100 هزارتومان خرید 30 هزار تومان هین علا ما داریم مالیات می دهیم اون 45 هزار تومان هم نباشه

 • اسماعیل
  ۱ ۰

  اصل کار، خوب است.ولی درست اجرا شدن، و مابقی کار که با دولت است، به نظر می‌رسد که خوب اجرا نشود. و باز هم قشر آسیب پذیر، متضرر اصلی قضیه، شوند.چرا که تجربه این را نشان داده است

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام واقعیت این است که این طرح مشکل دارد بندی ۸سال پیش اپارتمان ۴۴ متری درجنوب شهر را فروختم یکی چند متربزگتر خریدم امدم در سایت مشخصات منزل مسکونی خودرای
  ثبت نمایم آخر کار از طریق سایت مذکور عنوان شد اول تکلیف خانه خالی خودرا روشن نماید درموقع ثبت مشخصات خانه قبلی سایت اعلام داشته شش دانگ آنرا نمی توانید بفروشید چون دو دانگ مال شماست به کجا مراجعه نماییم

 • ناشناس
  ۳ ۰

  رای به دولتی میدیم که به دنبال پیدا کردن روشی برای خالی کردن جیب خودمون تحت عنوان مالیات باشه.

 • Omid
  ۰ ۱

  نخیر دور اجرای باطل برای کسانیه که دهزارتا بیست هزار واحد مسکونی خالی دارن وقتی ارزه زیاد بشه خونه خالیها یا مالیات بدن یا بدن به اجاره هم اجارها کم میشه مردم اسوده تر میشن و هم مالیات از پولدارها گرفته میشه خونه میخرن میزارن کنار گرون که شد نه خمس میدن نه مالیات بعد دوبرابر مافقراباید بهریمش یا اجاره کنیم

 • اکبر
  ۱ ۰

  اطلاعات‌همه‌رادارند‌واین‌اقدام‌یک‌دورباطل‌است

 • ناشناس
  ۱ ۰

  خودتون میدونید توانایی خدمت به مردم را ندارید با این مشگل ایجاد کردن برای مردم دنبال اثبات چی هستید

 • ناشناس
  ۱ ۰

  طرح بسیار مزخرفی است ، که تمام اطلاعات فرد ، از مشخصات گرفته تا تعداد فرزند و همسر را در بر میگیرد . اگه میخواستید این کار رو بکنید ، می گفتید یک عکس از تصویر سند یا قولنامه به سایتتان مردم ارسال نمایند ، نه اینکه جزییات زندگیشان را هم بیان اعلام نمایند . از ریاست قوه قضاییه خواستاریم با کسی که این طرح را بیان نموده به شدت برخورد نماید .

 • ناصر
  ۱ ۰

  این چه طرحی است اول باید مسئولان و وزراو نمایندگان مجالس ومدیران ارشد نظام وغیره بایست اموال ومسکن خود را شفاف سازی کنند اما ورق برگشت این بار مردم بدبخت ومحتاج گرفتار کرونا بایستی کار آقایان را انجام دهند دولت کریمه نیز پا را روی گلوی مردم گذاشته و این حقوق نا چیز شهروند ی را گرو گرفته علی برکت الله

 • کارگر
  ۲ ۱

  صاحبخونه ها اجازه نمیدن ما بریم ثبت نام کنیم خدا از همتون نگذره ما رو تو چ گودالی انداختید شما خودتون رو ب خریت میزنید همه چی رو میفهمید منتها پول کم‌اوردید نردم رو میخاید غارت کنید هزینه ثبت نام هم ک کلی میگیرن

 • ناشناس
  ۴ ۰

  فقط به ضرر اقشار آسیب پذیرهست آخر این چه کاری هست سر این ملت میاری هر چه سریعتر باید لغو شود

 • یوسف
  ۱ ۲

  سلام. من مستاجر هستم و هیچ خانه ای ندارم تو سایت رفتم و مشخصات خودم را نوشتم تا جایی که باید مشخصات صاحب خانه را بنویسم پیش رفتم که به صاحب خانه زنگ زدم‌برای کد ملی گفت حق نداری این کار را بکنی در ضمن کل آپارتمان که ده 10 واحد هست مال خودشه . به من مشخصات نداد و من ماندم بلاتکلیف

 • ناشناس
  ۵ ۰

  بابا میخواهید یارانه ها رو قطع کنید قطع کنید چرا دنبال بهونه میگیردید

 • بدبخت
  ۳ ۰

  باز جیب کدومتون خالی شده که میخواین با این روش از مردم بدبخت و بیچاره پول بگیرید

 • رضا
  ۲ ۰

  دریک جمله خلاصه تمام این تصمیات برای قطع رایانه و دریافت مالیات از مردم است و ادامه موضوع این طرح کلا بهانه است و واقعا متاسفم برای مسولین محترم

 • حافظ
  ۱ ۰

  به بسم الله را مسولین بگويند 90درصدمردم چیزی واسه مخفی کردن ندارند واوضاع مشخصی دارند به لطف وجود تحریم و توهم جنگ، مسولین راست وحسینی رو کنند چی داشته اند وچی دارند بعد از تحریم ها، از هر ارگان دولتی می‌شه مثل اداره آب وضعیت خانه ها واملاک را چک کرد تا نهادها بانکی ورود نکنند ورو نکنند اوضاع همینه

 • امیر
  ۰ ۱

  طرح بسیار خوبیه اینایی هم که مخالفت میکنن میدونن به ضررشون میشه ممنون از این طرح

 • حیدر
  ۲ ۰

  این یارانه اخرش کار دستتون میده
  چون شده . تهدید برای مردم
  از ما گفتن

 • محسن
  ۲ ۰

  اصلا خونه‌ای که شخص خریده با کلی وام که بتونه ازدواج کنه حالا داده اجاره که بتونه قسط خونه رو بده برای چی باید مالیات بده ضمن اینکه قبلا مالیات اون پول هایی که به عنوان مثال حقوق بگیر بوده کسر شده و از پس اندازش تونسته یه خونه بگیره

 • قلی
  ۱ ۰

  باسلام این طرح در ظاهر خوب است ولی در باطن بسیار بد وخیانت است چون مسایل امنبتی در نظرگرفته نشده بیگانگان و هکرهای دشمن به راحتی میتوانند محل سکونت افراد مهم جامعه و استقرار انها را رصد و دست به اقدامات ضد امنیتی از قبیل ترور و جذب و تهدید افراد حقیقی و حقوقی نمایند همانگونه که بهترین دانشمندان و افراد خوب و نظامیان جامعه را با درز اطلاعات و نفوذ به بانک اطلاعاتی ترور یا تطمیع کردند.

 • M
  ۰ ۲

  کار بسیار خوبیست شما هم همونایی هستین که چندین ملک دارین دارین میسوزین.از یه جایی باید شروع میشد که خانه مصرفی بشه که خدا را شکر داره میشه.شما هم بفروشین کمتر بسوزین خودتون وهمین نفری که این چرندیات گفته.

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام
  سامانه که طراحی کردن مشکل داره پشتیبان هم اصلا به سوالات و مشکلات ثبت جواب نمیده خودشون بلد نیستن یه سامانه طراحی کنن بعد میگن اگه اطلاعات درست را وارد نکنید جریمه میشید

 • بلاش آبادی
  ۱ ۰

  من سرایدار هستم باید چیکار کنم

 • جعفر
  ۱ ۰

  به همین خیال باشید دولت عوض شد این قانون منحوس هر حذفه

 • احمق زماته
  ۱ ۰

  کسی که تعداد زیاد خانه داشته باشد مشکل یارانه دارد اخه
  هدف قطع یارانه افراد فقیر است مومنت

 • ی بنده خدا
  ۲ ۰

  من پنج ساله خونه بابام نشستم چون نه پول پیش دارم نه میتونم اجاره بدم تکلیف من چی اگه خواستم ثبت نام کنم بنویسم چی.شوهر من به دلیل مشکل ضمانت که برای کسی کرد دیگه افتادیم تو بدبختی ما تکالیف مون چی بریم تو سامانه بنویسیم چی آیا قبول میکنن

 • کوروش
  ۰ ۲

  منی که مستاجرم و مالیات میدم با صاحب خانه ای که یک دربند مغازه و 6 واحد اپارتمان بالای خونش ساخته و مستاجر داره و هم خودش وهمسرش حقوق بگیرن و ریالی مالیات نمیدن با من چه فرقی دارن هفت ساله که دارن کرایه میگیرن و ریالی مالیات ندادن و اضهار نامه مالیاتی این اشخاص خود مستاجر ها هستند

 • حقایق
  ۲ ۰

  ایرانی ها حدود ۷۰۰۰ خانه در ترکیه خریدند. مالیات بر خانه خالی مردم را به سمت خرید خانه در ترکیه هدایت می‌کند و این یعنی فرار سرمایه از ایران و ساخته و خرید نشدن خانه در ایران و ایجاد نشدن اشتغال !!!!!

 • ناشناس
  ۱ ۰

  یعنی چی،میخواید بگید شما از هیچی اطلاع ندارید ،دست بردارید تورو خدا،شما که جیک و پیک همه رو میدونید این دیگه چه جورشه،دست بردارید بابا دیگه بسه

 • چو ایران نباشد تن من مباد
  ۱ ۰

  ما همه ایرانی هستیم از هراران سال پیش خون ایرانی در رگمون هست. شما کی هستید که بخواید به ما حق شهروندی بدهید یا حق شهروندی رو از ما بگیرید. مگه داریم میریم کانادا که به قطع حق شهروندی تهدیدمون می کنید . بیاید شناسنامه هامون رو استعلام کنیم ببینیم خودتان اصالت ایرانی دارید یا نه؟؟ چون فقط یک غیر ایرانی می تونه همچین غلطی کنه