کد خبر 515626

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران مطرح کرد؛

تخریب ۵۰۰هزار خانه با یک زلزله شدید در تهران

احمد خرم با بیان اینکه زلزله ۶.۵ ریشتری منجر به تخریب کامل ۵۰۰ هزار واحد مسکونی می شود گفت: موضوع ارتقای کیفیت سازه ها، افزایش دستمزد مهندسان و مبارزه با امضافروشی باید در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، احمد خرم، اظهار کرد: در صورت وقوع زمین لرزه ۶.۵ ریشتری یا بالاتر در تهران ۵۰۰ هزار واحد مسکونی تخریب ۱۰۰ درصد می شود و بیش از ۱.۵ میلیون تلفات جانی خواهیم داشت. بنابراین باید موضوع کیفیت سازه ها را جدی بگیریم و حتما از مجری ذی صلاح استفاده کنیم.

وی افزود: از طرف دیگر باید با مساله امضافروشی برخورد شود. تعداد کسانی که در سازمان نظام مهندسی اقدام به امضافروشی و نظارتهای صوری می کنند حدود پنج درصد است. ما معتقدیم باید به شدت جلوی این کار گرفته شود. درصددیم از سال ۱۴۰۰ در یک برنامه دو ساله به طور جدی با موضوع امضافروشی برخورد کنیم. از وزیر راه و شهرسازی می خواهیم پروانه اشتغال به کار کسانی که تخلف می کنند را باطل کند. در حال حاضر مجازات خیلی سبک تر از تخلف است و این عدم تناسب باعث می شود تخلف روز به روز بیشتر شود.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان با بیان اینکه دستمزد خدمات مهندسی بسیار پایین است تاکید کرد: عمر مفید ساختمانها در ایران از حدود ۵۰ سال قبل ۲۵ سال بوده و تغییر نکرده است. علت این است که به خدمات مهندسی اهمیت نمی دهیم. تعرفه خدمات مهندسی ۰.۵ درصد هزینه ساخت است، آیا ارزش ندارد که ما برای ارتقای کیفیت، این رقم را به دو درصد برسانیم.

به گفته خرم، تعرفه های کنونی برای ناظر صرف نمی کند. ما نیاز به اصلاح ساختار و اصلاح برخورد با متخلف داریم که قطعا اگر این دو اقدام انجام شود می توانیم عمر مفید ساختمان‌ها را به ۶۰ تا ۷۰ سال برسانیم.

وی با اشاره به میانگین ۲۸ میلیون تومان قیمت مسکن در شهر تهران گفت: متوسط قیمت ساخت شش میلیون تومان و میانگین فروش بالای ۲۸ میلیون تومان است. بنابراین سود اصلی به جیب سرمایه گذاران و واسطه های ملکی می رود و سهم مهندسان در این فرآیند ناچیز است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان با بیان اینکه حداقل هزینه ساخت مسکن در روستاها متری ۳.۵ میلیون تومان است گفت: در ابلاغیه ای که به سازمان استانها اعلام کردیم کف هزینه را متری ۲.۳ میلیون تومان در نظر گرفتیم که نیم درصد به خدمات مهندسی اختصاص می یابد. در واقع  تلاش کردیم تا فشار اقتصادی به کارفرماها وارد نکنیم؛ این در حالی است که در دنیا دستمزد مهندسان بین پنج تا هشت درصد هزینه ساخت است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱ ۱

  امکانات درمانی،اشتغال و..... در تهران است پس هر روز جمعیت این ابر شهر زیاد و زیادتر خواهد شد.

 • سونیا پناهی
  ۱ ۰

  این سیستم دیدی گفتیم دیدی گفتیمه هاااااا

 • ناشناس
  ۳ ۰

  خدا بداد برسه

 • ظریف
  ۱ ۰

  شما مجوز به راحتی در اختیار مردم قرار بدهید طی یک سال همه دست بکارمی می‌شوند جلو خطر بزرگ گرفته می شود

 • ناشناس
  ۳ ۰

  شهرداری انقدر از مردم پول( باج) برای ساخت و ساز میگیره کسی رغبت نمیکنه خونه قدیمیشو دست بزنه

 • الهیار
  ۱ ۰

  آقای خرم شماها و امثال شما تا الان کجا بودین نکنه از کشوری دیگه اومدین حرف زدن را همه بلدن پای کار و عمل برسه همهگیتون میگین ما گفتیم کسی حرف ما را گوش نکرد مگه شما مسئول نیستن یا شما مسئولین فقط مسئول حرف زدن و شعار دادن هستین

 • امیر
  ۰ ۰

  آقای رییس سازمان مهندسی ساختمان چرا به توصیه های کاربردی و مفید ایشان عمل نمیکنید؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  فقط بلدین استرس به مردم بدین. چشم از فردا خودمون مهندسم میشیم شماها راحت باشین بخابین

 • علی
  ۰ ۰

  به نظر من مدیران بی کفایت در سازمان مهندسی و نظارت و شهرداری که باید بر کار هم نظارت کافی داشته باشن در ابهام کامل به کار خود ادامه میدهند هیچ گونه چهارچوب مشخصی ندارند همه تخلفات با یک امظاء ختم به خیر میشود آیا به نظر شما نظارت مدیر کل ضعف ندارد ؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  انشاا.. 5-6میلیون می‌میرند ومیرن بهشت. الهی امین

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چنین نیست وقتی خداوند مهربان قومی را نفرین کند چنین می شود تهران به حدی قنات دارد که زلزله را رد می کند باهم مهربان باشد تا مثل قوم فرعون نابود نشوید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  با سلام درست مزد سازمان نظام مهندسی پایین خیلی هم بالاهست برای یک ساختمان هم کف ویک پیلوت 15میلیون تومان دریافت میکنن کل بی‌کفایتی از ناضرین ساختمان هست اگر نظارت درست باشد عمر ساختمان در ایران به 200سال می‌رسد