کد خبر 435778

معاون وزیر راه و شهرسازی درگفت و گو با اقتصاد آنلاین:

سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور احیا می‌شود/ رونمایی از سامانه هوشمند برای شناسایی خانه‌های خالی

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: «سامانه جامع املاک و اسکان» یک سامانه با ارزش و قوی است که به صورت هوشمند می‌تواند آمار مربوط به خانه های خالی را معرفی کند، با آمار و اطلاعات بدست آمده در حوزه برنامه‌ریزی و اجرا به موفقیت های بزرگی دست پیدا خواهیم کرد.

اقتصادآنلاین - محبوبه قرمزچشمه؛ «سامانه جامع املاک و اسکان» و «سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور» متفاوت هستند اما وجه اشتراک آن‌ها اجرایی نشدن است. سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور از سال 97  با کد معاملاتی و ثبت تمامی معاملات اجرایی شد اما بعد از یک سال و سه ماه از اجرایی شدن آن، الزام ثبت معاملات در این سامانه اختیاری شد و عملا کارایی خود را از دست داد. نزدیک به 9 ماه است که اطلاعات درست و دقیقی در مورد تعداد معاملات مسکن وجود ندارد. عملیاتی شدن دوباره سامانه ثبت املاک و مستغلات معاملات مسکن به عنوان بهترین مرجع برای بررسی بخش مسکن هنوز در هاله‌ای از ابهام است. سامانه جامع املاک و اسکان نیز با اهداف مختلفی از جمله شناسایی هوشمند خانه‌های خالی رونمایی شد اما هنوز اجرایی نشده است.

محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در گفت و گو با اقتصاد آنلاین اظهار کرد: از سال 87  معاملات املاک و مستغلات انجام شده در هر بخش از ایران می‌بایست در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت می‌شد.معاملات با یک کد رهگیری به راحتی در این سامانه ثبت و به شکل شفاف میزان معاملات، قیمت و سایر اطلاعات رسانه‌ای می‌شد. 

وی با بیان این‌که از این آمار و اطلاعات سامانه ثبت معاملات مسکن برای تصمیم گیری‌ها استفاده می‌کردیم، گفت: این سامانه منبع بسیار مهمی برای بررسی تعداد معاملات انجام شده، شمار متقاضیان مسکن، تصمیمات و تحلیل‌های مسکنی بود. در  نیمه دوم سال 98  ثبت معاملات در این سامانه اختیاری شد و آماری که به شکل دقیق منتشر می‌شد، خصوصیت جامعیت خود را از دست داد. 

محمود زاده در پاسخ به این پرسش که چرا الزام به ثبت معاملات املاک و مستغلات در این سامانه برداشته شد، خاطرنشان کرد: اجرای این سامانه در دیوان عدالت اداری ابطال شد و با توجه به نقشی که این سامانه در برنامه ریزی و سامان‌دهی بازار دارد، احیا و اجرایی شدن دوباره آن را به شکل لایحه تقاضا کردیم. بعد از تصویب، این سامانه احیا و به شکل قانون، لازم الاجرا خواهد شد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا «سامانه جامع املاک و اسکان» قرار است جایگزین «سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور» شود، بیان کرد: سامانه جامع املاک اسکان با سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور  متفاوت است، و کارایی متفاوتی دارد. «سامانه جامع املاک و اسکان» یک سامانه با ارزش و قوی است که به صورت هوشمند می‌تواند آمار مربوط به خانه های خالی را مشخص و معرفی ‌کند، اما قرار نیست جایگزین سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور شود.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: در بهمن ماه 98 «سامانه جامع املاک و اسکان» رونمایی شد. جلسات مختلفی بعد از این رونمایی برگزار شد و بر اساس قانون، در این سامانه واحدهای خالی شناسایی می‌شود و اطلاعات آن در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار می‌گیرد. مباحث قانونی مربوط به این سامانه تمام شده است و سامانه در حال بارگذاری اطلاعات است. اجرای کامل این سامانه  نیاز به اطلاعاتی دارد که در حال دریافت است و بعد از تکمیل اطلاعات قابلیت بهره برداری می یابد.

وی در پاسخ به این پرسش که تکمیل اطلاعات چه زمانی پایان می‌یابد، گفت: برای تکمیل اطلاعات باید دستگاه‌های مختلفی همچون سازمان آب، شرکت برق، مخابرات، شهرداری‌ها، مرکز آمار همراهی کنند. بخشی از این هماهنگی‌ها برای تکمیل اطلاعات انجام شده است و بخشی نیز برای صحت سنجی در حال تکمیل است. امیدواریم که این سامانه در کمترین زمان و به زودی اجرایی شود چرا که با آمار و اطلاعات بدست آمده، در حوزه  برنامه ریزی و اجرا به موفقیت های بزرگی دست پیدا خواهیم کرد.

گفتنی است: سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور به آدرس http://www.iranamlaak.ir با هدف شفاف‌سازی اطلاعات معاملات املاک و مستغلات کشور و در راستای ساماندهی امور مسکن، به‌صورت یکپارچه‌ با سایر سیستم‌های این حوزه طراحی و پیاده‌سازی شد. این سیستم در مرحله اول به‌صورت پایلوت در منطقه شمیرانات در آذرماه سال ۱۳۸۷ به بهره‌برداری رسید و سپس به شکل جامع اجرایی شد.

ارسال نظر

  • سید
    ۰ ۰

    اگر اجرا بشه خیلی خوبه باز میشه گفت یک روزنه امیدی برای خانه دار شدن ویا مستاجرین هست اما نمی دانیم چرا از سال 94 این قانون اجرا نشد حتما مافیا مسکن این اجازه را نداده

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری