کد خبر 342238

گزارش میدانی اقتصادآنلاین از بازار معاملات پایتخت؛

پیش‌بینی مشاوران املاک از آینده مسکن

در حالی که به پایان سال ۹۷ نزدیک می‌شویم مشاوران املاک سطح شهر سالی که گذشت را برای بازار مسکن بسیار بد و باورنکردنی ارزیابی می‌کنند و می‌گویند به هیچ عنوان انتظار این حجم از افزایش قیمت و رکود را در بازار نداشتند.

اقتصادآنلاین - صبا نوبری؛ از ابتدای سال 97 و با افزایش غیرمنتظره نرخ ارز و بازگشت تحریم‌ها قیمت مسکن مانند تمامی بازارهایی که از افزایش قیمت دلار دستخوش تغییر شدند، بالاتر رفت.

این افزایش قیمت اما زمانی باعث نگرانی بیشتر شد که با موج جدیدی از رکود همراه شد و این شرایطی شبیه به رکود تورمی را به وجود آورد که البته برخی از کارشناسان و فعالان بازار مسکن سعی می‌کردند بروز این پدیده در بازار را انکار کنند.

این افزایش قیمت تا جایی ادامه یافت که در دی ماه امسال متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در تهران با رسیدن به 9میلیون 631هزارتومان افزایش 90 درصدی را تجربه کرد و با شروع نیمه دوم سال مشاوران املاک ادعا می‌کردند که مهرماه حتی یک معامله هم نداشته‌اند.

ادعایی که رییس اتحادیه مشاوران املاک در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین آن را رد کرد و گفت: انکار نمی‌کنیم که تعداد معاملات کمتر شده است اما ممکن است یک بنگاه در یک هفته هیچ معامله‌ای نکند اما بنگاه دیگری در همان هفته چند قرارداد امضا کند، ولی وقتی با آن بنگاهدار صحبت می‌کنیم به‌گونه‌ای صحبت می‌کند که انگار هیچ معامله‌ای در بازار صورت نمی‌گیرد.

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال 97 به سراغ مشاوران املاک سطح شهر رفتیم تا نظرشان را درباره سالی که گذشت بپرسیم و پیش‌بینی آن‌ها را از سال 98 بدانیم.

یک مشاور املاک در منطقه جیحون با بیان اینکه بازار در سالی که گذشت حدود 200درصد افزایش قیمت را تجربه کرد، افزود: تجربه نشان داده است که وقتی قیمت مسکن به یک سقفی می‌رسد باید متوقف شود که در منطقه ما این سقف قیمتی حدود 6میلیون تومان است، اما این اتفاق نیفتاد.

وی ادامه داد: در بازار فروشنده‌ای وجود ندارد زیرا اکثر مالکان امیدوارند که قیمت‌ها در سال آینده افزایش پیدا کند پس ترجیح می‌دهند صبر کرده و دست به معامله نزنند.

این مشاور املاک افزایش قیمت‌ها را دلیل افزایش ساخت و ساز مسکن عنوان کرد و گفت: پیش بینی می‌کنیم با افزایش مبلغ وام مسکن قیمت آن هم در سال آینده افزایش پیدا کند اما امیدواریم که این افزایش اتفاق نیفتد زیرا بازار دیگر ظرفیتی ندارد.

دلار عامل اصلی ناآرامی های بازار مسکن

مشاور املاک دیگری در محدوده خیابان فرشته اتفاقاتی که در سال 97 در بازار مسکن افتاد را باورنکردنی دانست و ادامه داد: ما اصلا انتظار نداشتیم که قیمت مسکن تا این اندازه بالا برود. تنها دلیل این افزایش قیمت هم نوسانات دلار بود.

وی با بیان اینکه قیمت هر متر مربع ملک در این منطقه به محدوده 55تا 85میلیون رسیده است، گفت: حتی در غرب تهران که مسکن بیشترین رشد را داشته است قیمت از 10میلیون به حدود 30میلیون رسیده است.

این مشاور املاک وضعیت بازار اجاره را هم راکد خواند و گفت: اسفندماه فصل جابه جایی نیست و باید صبر کرد و دید که وضعیت بازار در اردیبهشت 98 چگونه خواهد بود.

مشاور املاک دیگری در منطقه ستارخان با اشاره به اینکه پیش‌بینی میشد در سال 97 بازار مسکن تورمی 20تا30درصدی را تجربه کند، تاکید کرد: هیچ کسی انتظار این تورم 200درصدی را نداشت و دلیل اصلی آن گرانی دلار و بازگشت تحریم‌ها بود.

وی دلیل اصلی گرانی بازار مسکن را اقدامات نادرست خود مردم دانست و گفت: علاوه بر این موضوع تحریم و گرانی دلار هم افزایش قیمت ها را تشدید کرد و تا زمانی که تحریم‌ها برقرار باشد و قیمت دلار پایین نیاید نمی‌توانیم انتظار کاهش قیمت مسکن را داشته باشیم.

این مشاور املاک درباره تعیین قیمت اجاره‌بها گفت: وقتی به مالک‌ها می‌گوییم که باید مبلغ اجاره را حدود 10 درصد قیمت ملک تعیین کنند می‌خندند و اهمیتی نمی‌دهند بلکه اجاره را چیزی حدود 40درصد ارزش ملک تعیین می‌کنند.

بازار کشش افزایش قیمت بیشتر را ندارد

یک مشاوراملاک دیگر که در محدوده تهرانپارس فعالیت می‌کند این‌طور پیش‌بینی می‌کند که بازار مسکن کشش افزایش قیمت به اندازه ماه‌های گذشته را ندارد اما در ماه‌های پایانی سال معمولا بازار دچار رکود می‌شود.

وی در خصوص افزایش سقف تسهیلات مسکن و تاثیرش در بازار گفت: من فکر نمی‌کنم این کار تاثیر چندانی در بازار داشته باشد چون درست است که مبلغ وام بیشتر شده است اما از طرفی بازپرداخت آن برای مردم سخت تر خواهد بود و علاوه بر آن قیمت مسکن آنقدر زیاد شده است که حتی وام 500میلیونی هم پاسخگوی خرید یک خانه معمولی و مناسب نخواهد بود و حتی به دنبال افزایش مبلغ وام ممکن است خانه گران تر هم بشود!

مشاور املاک دیگری در حوالی منطقه استادمعین خاطرنشان کرد: درست است که در ماه‌های آخر سال تعداد معاملات کمتر می‌شود اما این موضوع مختص بازار اجاره است و ربطی خرید و فروش املاک ندارد. برای رونق بازار رهن و اجاره خانه باید منتظر بود و دید که در ماه‌های اردیبهشت و خرداد سال آینده چه اتفاقی می‌افتد اما بازار خرید و فروش خیلی وقت است دچار رکود شده است و در سالی که گذشت وضعیت معاملات واقعا خراب بود.

وی با بیان اینکه در بازار مشتری وجود دارد، افزود: برای خانه‌ها مشتری وجود دارد ولی مالکان املاک خود را نمی‌فروشند زیرا امیدوارند در سال آینده قیمت‌ها بالاتر برود و در واقع از معامله می‌ترسند.

دولت باید در بازار مسکن دخالت کند؟

مشاوران املاک به بروز تغییرات مثبت چشمگیری در این بازار امیدوار نیستند و کاهش قیمت‌ها و بازگشت رونق در بازار را در گرو کاهش قیمت ارز، رفع تحریم‌ها و حمایت دولت نه به صورت پرداخت تسهیلات خرید مسکن، بلکه فراهم کردن شرایط ساخت و ساز و تشویق افراد به تولید مسکن می‌دانند. باید دید آیا دولت درسال آینده به جز پرداخت وام 300میلیون تومانی و وعده به پایان رساندن پروژه مسکن مهر برنامه دیگری برای بهبود وضعیت بازار مسکن کشور دارد یا خیر؟

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • opectotal
  ۱۴ ۱

  با سلام به نظرم هیچ تحریمی اینقدر تاثیر نمی توانست بر بازار بگذارد که یک عده سود جو با برنامه ریزی دقیق وبه دنبال ان مردم ناآگاه که با گران شدن هیچ سرمایه ای به سرمایشون اضافه نمی شودبلکه فقط مبلغ اسمی افزون گشته کردندویک عده که واقعا چشم به آینده دوخته بودند خوابشون سراب شد.تشکر

 • Parsi
  ۱۴ ۱۵

  قیمت مسکن همچنان جای رشد دارد...

 • مجید آذری
  ۹ ۶

  بسیاری از سرمایه های راکد بانکها بصورت املاک و مستغلات بود و توجیح اقتصادی برای نگه داشتن نبود و در ضمن ضرر های بانکها بسیاری از آنها را به بنگاههای ضرر رسان دولتی و خصوصی مبدل کرده بود.
  با رشد قیمتهای مسکن , بسیاری از املاک بانکها تبدیل به احسن شده و ضررهایشان را پوشش داد.
  اگر دقت کنید بانکها در نیمه دوم سال 97 مزایدات و واگذاری املاک بیشتری داشتند/ اطمینان داشته باشید رشد متوقف و وارد رکود تورمی میشویم و از نیمه سال 98 افول قیمتها را خواهیم داشت.
  البته همه اینها با قیمتهای ارز و تحریمها و فشارهای خارج قابل تغییر میباشد

 • ناشناس
  ۱ ۲

  هه هه هه!

 • ناشناس
  ۱۲ ۸

  مسکن سالهاست از دسترس مردم خارج شده و مرده این معاملات قلابی و قیمتهای قلابی و نجومی کار پزشکان و دلالان و قشرهای پردرامد هست تنها راه چاره مالیات بر عایدی

 • محمدی
  ۶ ۵

  قانونی تصویب کنید که هر فرد و افراد تحت تکفلش ، فقط یک مسکن داشته باشد و مازاد آنرا در یک فرصت یک ماهه به سازمان مسکن و شهر سازی ، وکالتی از سوی مالک املاک مازاد بر یک واحد مسکونی خود ، داده شود تا آنرا به قیمت کارشناسی ، به صورت قرارداد اجاره به شرط تملیک فروخته و مبلغ آنرا پس از کسر ۱۰٪ مالیات فروش ، به مالک آن مسترد شود ، قطعا" با تصویب فوری و اجرای این قانون ، املاک احتکار شده ، به سرعت برای فروش ، وارد بازار شده و کاهش شدید قیمت مسکن و واقعی شدن قیمت را شاهد خواهیم شد ، برای فروش واحدهای نوساز نیز ، مدت شش ماه به سازنده ، فرصت فروش داده شود و پس از آن به مسکن و شهر سازی منتقل و اجرای قانون اجاره به شرط تملیک شود و فروش مسکن ، فقط به خریداران فاقد خانه ، صورت پذیرد ، ممنون .

 • ناشناس
  ۶ ۲

  لعنت بر دلالان

 • سینا
  ۱ ۳

  سلام.چراخودمان داریم گول میزنیم!؟همه این گرانی ها که دولت نام آن را تورم میگذارد!بدست خود دولتی ها وعوامل درونی آنها اتفاق افتاده است وبیشتر اگربخواهیم ریشه یابی کنیم به واژه "سیاست" درونی میرسیم وبس.!!مطلب بعدی اینکه من یک متخصص عمرانی هستم،درکشورایران اولا نسبت به جمعیت تعداد مسکن اگرسه برابرنباشد دوبرابرهست.ثانیاکدام ازمصالح ساختمانی ازخارج وارد میشود این به این معنی است که همانطور که قیمت گوجه فرنگی و ....چندبرابرمیشودمسکن هم همانطور گران میشود.خلاصه کلام، دولت وهمدستانش مقصر اصلی هستند.وبه درودیوارمی زنند که ملت راناراضی نگه دارند!!!چرا؟خدامیداند.ولی ملت ایران هوشیارترازآنندکه گروهی به نام یک قشرخاص بخواهند فرمان رابدست گیرند.ماملت ایران بپاس خون شهدا تانفس داریم پشتیبان نظام ورهبری هستیم.ولی متاسفانه هرچندازنظراقتصادی دارند به ملت فشار میاورندوهرروزیک قولی میدهند،بایدصبرراپیشه کردوپس ازآن هوشیارانه گوش جان به فرمایشات رهبری بدهیم و به قول ما ایرانی ها دیگر از آن "سوراخ گزیده نشویم"!!!.این حکایت سری دراز دارد. والسلام.

 • ناشناس
  ۲ ۲

  طرح مسکن مهر بهترین گزینه برای ارزان شدن مسکن بود که بدلیل تعطیلی آن تورم شدید در بازار مسکن ایجاد شد
  دست های پنهان در دولت عامل این کار بود
  حال پیداکنید پرتقال فروش را!!

 • ناشناس
  ۰ ۳

  کاهش سود بانکی وشیفت نقدینگی بطرف مسکن یکی از عوامل گرانی مسکن وتعطیل کردن مسکن مهر دلیل دیگر گرانی مسکن بود

 • محمد
  ۴ ۳

  آهن کیلویی ۶ هزار تومان و دستمزد ساخت و حمل و نصب ۲۵۰۰ تومان و بگیر برو جلو
  هنوز ملک به نسبت افزایش قیمت مصالح حتی دولتی و ارز و خواب سرمایه وووو رشد نکرده است
  خیلی از سازندگان پولشان را در بازار سکه و ارز و خودرو و مواد پتروشیمی خواهند برد و ساخت و ساز بسیار کم خواهد شد

  • ناشناس
   ۰ ۰

   آهن ومصالح گرون شده چرا زمین ها رو گرون کردن؟

 • واقعیت
  ۰ ۰

  با سلام بعضی ها بر عکس فکر میکنن اما مطمئن باشید اگه تحریم ها باشه و دلار بالاتر بره معنیش اینه که امنیت مکانی و شغلی کم شده و وقتی امنیت مکانی کم باشه بالارفتن قیمت ملک معنای نداره چون اولا کسی که می‌خواهد بساز بفروش انجام بده امنیت شغلی نداره پس صبر میکنه و کسی که می‌خواهد دلار و طلا بخره عجله میکنه تا گرانتر نشده پس به لحاظ منطقی گران شدن ملک فقط فقط به علت پایین آمدن ارزش پول و مطمئن باشید اگر به همین منوال باشه و معامله صورت نگیره و دولت محترم هی پول تزریق نکنه و بازار کار هم گره خورده و به این راحتی باز نشه مطمئن باشید در سال 98 حباب قیمت مسکن میشکنه چون آروم آروم سر رسید بدهی ها و غده های سرطانی اقتصاد سر باز میکنه و خیلی ها مجبورن املاک شون زیر قیمت باز بفروشن و حباب مسکن میشکنه، اما اگه توافقی بشه و بازار کار رونق پیدا کنه منتظر قیمت ها کاذب تر مسکن باشید

 • بهروز
  ۴ ۰

  گاهی نظرات برخی از کارشناس نماها و خوانندگان مطالب رو که میخونم‌ بیشتر متوجه میشم که با این طرز فکر همیشه بازنده هستم و خواهم بود...صدها بار توسط اقتصاددانها گفته شده که سرمایه گذار مثل یک کبوتر لب بوم هست و با اندک ترس از لب بوم میپره و میره جایی که امنیت داشته باشه...پارسال همین موقع میخواستم آپارتمان بخرم...اینقدر گفتن نخر پایین میاد که نخریدم و الان باید با پولش ماشین بخرم برم تاپسی کار کنم...اما در عوض برادرم هر چی داشت فروخت رفت اونور مرز ملک خرید و داره کار میکنه...پولش رو اگه بخواد به ریال تبدیل کنه ۳ برابر میشه و حقوقش رو هم اگه بفرسته ۱۸ برابر اینجا ارزش پیدا میکته...اونم گفت اینجا اگه بفهمن سرمایه‌دار شدی فورا تو کلک هستن که قانون تصویب کنن که پوستت رو بکندن...بخدا راست گفت...من اشتباه کردم که وایسادم...حالا باز بگین واسه سازنده‌ها سخت بگیرین...
  خب اون اگه نسازه که قیمتها بیشتر میشه..سازنده پول داره میره تو کار دلالی نه سازندگی...تا کی اینقدر نظرات خام میدین؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مردم باید خودشون به همدیگه رحم کنن از این که گرون بشه خوشحال نباشید زمین ک تحریم نشده