کد خبر 510614

رشد ۶۷درصدی تولید خودروهای تجاری

بررسی آمارهای منتشره توسط وزارت صمت نشان می‌دهد تولید سنگین طی ۱۱ ماه گذشته در قیاس با بازه زمانی پارسال از رشد بیش از ۶۷ درصدی برخوردار شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، آن طور که گزارش وزارت صمت نشان می‌دهد تا پایان دومین ماه از فصل زمستان سال‌جاری در مجموع ۶ هزار و ۹۶۷ دستگاه انواع مینی‌بوس، میدل‌باس، اتوبوس، کامیونت، کامیون و کشنده در خطوط تولید تجاری‌سازان تولید شده است.سهم دو شرکت بزرگ تجاری‌ساز کشور یعنی ایران خودرو دیزل و سایپا دیزل از این تعداد تولید ۳‌هزار و ۲۹۵ دستگاه است؛ بنابراین دو تجاری‌ساز بزرگ کشور بیش از ۴۷ درصد محصولات تجاری را تا پایان بهمن در خطوط تولید خود نهایی کرده‌اند. الباقی محصولات تجاری تولید شده در شرکت‌های تجاری‌ساز خصوصی تکمیل شده‌اند. بر این اساس ایران خودرو دیزل تا پایان بهمن‌ماه سال‌جاری توانسته تولید ۲۳۱ دستگاه انواع مینی‌بوس، میدل‌باس و اتوبوس را نهایی کنند. تولید محصولات یاد شده در این شرکت تجاری‌ساز به نسبت مدت مشابه سال گذشته بیش از ۴۲ درصد رشد داشته است. تولید دیگر محصولات تجاری سنگین مانند کامیونت، کامیون و کشنده نیز در ایران خودرو دیزل با رشد بیش از ۱۳۱ درصدی همراه بوده است. ایران خودرو دیزلی‌ها توانسته‌اند تا پایان بهمن امسال تولید ۲هزار و ۵۴۵ دستگاه از محصولات یاد شده را نهایی کنند.

سایپا دیزل نیز در بخش کامیونت، کامیون و کشنده تا پایان یازدهمین ماه از سال‌جاری توانسته ۵۱۹ دستگاه خودرو تولید کند که در مقایسه با همین بازه زمانی در سال گذشته افت تولیدی حول و حوش ۷ درصد  داشته است. در حالی آمارها از رشد تولید محصولات تجاری سنگین حکایت می‌کنند که همچنان شاهد جولان خودروهای تجاری فرسوده در جاده‌های کشور هستیم.

در ماه‌های ابتدایی سال‌جاری مهران قربانی معاون حمل و نقل سازمان راهداری گفت یک میلیون و ۹۵۰ هزار کامیون درون و برون‌شهری داریم که ۵۷۶ هزار و ۵۵ دستگاه آن فرسوده است که این رقم حدود ۳۰ درصد ناوگان را شامل می‌شود.آن طور که این مقام مسوول اعلام کرد تا پایان سال ۹۸ در مجموع ۲۴ هزار دستگاه کامیون نوسازی شده است. نوسازی ۲۴ هزار دستگاه خودروی تجاری در شرایطی اتفاق افتاده است که پیش تر در ابتدای دولت دوازدهم، حسن روحانی از طرح «ابر پروژه اسقاط» رونمایی کرد.

 براساس این پروژه قرار بود تا پایان دولت دوازدهم ۲۰۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه خودروی تجاری سنگین نوسازی شود. اما اجرای این اَبر پروژه برای نوسازی فرسوده‌های سنگین با بازگشت تحریم‌های صنعت خودرو به کما رفت. دلیل این مساله را باید در عمق کم داخلی‌سازی محصولات تجاری سنگین و به‌دنبال آن وابستگی بالای تجاری‌سازان داخلی به شرکای بین‌المللی آنها جست‌و‌جو کرد. شرکایی که با بازگشت تحریم‌ها عطای ماندن در ایران و همکاری کردن با شرکای داخلی خود را به لقای آن بخشیدند و به فاصله اندکی بعد از بازگشت تحریم‌ها خطوط تولید آنها را ترک کردند.

هر چند مرداد ۹۷ چند روز پیش از آغاز دوباره تحریم‌های صنعت خودرو اکبر کمیجانی قائم‌مقام بانک مرکزی اعلام کرد تا پایان سال ۹۹ به‌منظور اسقاط ۱۹۹ هزار و ۵۰۰ دستگاه خودرو فرسوده سنگین مبلغ ۳ میلیارد یورو از منابع صندوق توسعه ملی برای فاینانس خارجی ابرپروژه اسقاط در نظر گرفته می‌شود اما این مبلغ به این پروژه اختصاص پیدا نکرد.

 به هر حال بعد از کش و قوس‌های فراوان در کنار انعقاد قرار داد با یکی از دو تجاری‌ساز بزرگ کشور برای نوسازی هزار دستگاه خودروی تجاری سنگین مسیر واردات خودروهای تجاری دسته دوم مورد توجه مسوولان وزارت راه قرار گرفت.

هر چند که واردات کامیون‌های دسته دوم با عمر ۳ ساله مخالفان فراوانی داشت با این حال وزارت راه به‌منظور نوسازی ناوگان برون شهری توانست مصوبه واردات کامیون‌های دسته دوم را از دولت بگیرد. آن طور که محمد اسلامی وزیر راه اعلام کرد براساس برنامه جدید وزارت خانه تحت مدیریتش قرار است ظرف مدت ۵ سال ۵۵ هزار دستگاه کامیون از مسیرهای یاد شده نوسازی شوند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر