کد خبر 363870

مدیرعامل ایران‌خودرو در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین؛

تکمیل خودروهای ناقص تا ۴ماه آینده/ خروج از وضعیت فعلی در گرو پرداخت تسهیلات ارزی

مدیر عامل ایران خودرو از تکمیل خودروهای ناقص کف کارخانه تا ۴ماه آینده خبر داد.

اقتصاد آنلاین – فاطمه اکبرخانی؛ هاشم یکه‌زارع در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین درباره آمار اعلام شده درباره  تعداد خودرو‌های ناقص، بیان کرد: کم‌تر از 100هزار خودروی ناقص داریم و اینکه اعلام می کنند ما 100 هزار خودروی ناقص داریم درست نیست.

وی ادامه داد: یکسری تولید جاری داریم و تعدادی هم خودرو در کف کارخانه مانده‌اند و هر دو باید با هم پیش بروند اما ظرف 4ماه آینده خودرو‌های ناقص تکمیل خواهند شد.

یکه زارع همچنین با اشاره به مطالبات معوق قطعه‌سازان گفت: طبق مصوبه سال گذشته قرار بود جمعا به مبلغ 11هزار میلیارد تومان به خودروسازان پرداخت شود که 4هزار میلیارد تومان آن ریالی و 844میلیون یورو ارز بود؛ از این میزان 4هزار میلیارد تومان ریالی تقریبا پرداخت شده و ما نیز تا حدودی مطالبات قطعه‌سازان را داده‌ایم اما اگر 844میلیون یورو (تسهیلات ارزی) نیز تامین شود و در اختیار خودروسازان و قطعه‌سازان قرار گیرد موتور تولید روشن خواهد شد.

او اضافه کرد: البته برخی اظهار می‌کنند که اگر این مبلغ ارزی نیز به صورت ریالی پرداخت شود راهکار بهتری است که باید بررسی شود.

مدیر عامل ایران خودرو تاکید کرد: قطعه‌سازان 4هزار میلیارد تومان تسهیلات را کافی نمی‌دانند اما اگر تسهیلات ارزی در کنار آن پرداخت شود برای امسال کافی است و منجر به برون رفت از وضعیت فعلی خواهد شد.

وی همچنین به مسئله خصوصی سازی شرکت‌های خودروسازی اشاره کرد و گفت: وزارت صنعت وعده داده تا پایان سال جاری و حداکثر تا سال 99، شرکت‌های خودروسازی واگذار خواهند شد، اگر این تصمیم جدی گرفته شود و مانند وعده‌های گذشته نباشد، این اقدام در مدت تعیین شده غیرممکن نیست.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • vousq
  ۰ ۰

  مگه نمی گفتن قطعه نداریم و تحریم هستیم؟
  چی شد تحریم ها رفع شد یا به اهداف تعیین شده تان رسیدید؟
  هم گران فروختید و هم گران کردید و الان هم تسهیلات ارزی می گیرید مثل دفعه های قبلی و قبلی ، با حمایت و پشتوانه دولتمندان برای دوشیدن هرچه بیشتر مردم.
  خدا قوت مدیران جهادی