۴۵ هکتار از عرصه‌های جنگلی گلستان طعمه حریق شد

جانشین یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت که از پنجشنبه هفته گذشته تاکنون ۴۵هکتار از عرصه‌های جنگلی استان به غیر از پارک ملی گلستان طعمه حریق شد.

۴۵ هکتار از عرصه‌های جنگلی گلستان طعمه حریق شد

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، محمد آریانفر اظهار داشت: در این مدت ۲۶ نقطه از عرصه‌های جنگلی استان در محدوده منابع طبیعی شهرستان‌های کلاله، مینودشت، گالیکش، علی‌آبادکتول، آزادشهر و گرگان درگیر آتش سوزی سطحی شد.

وی ادامه داد: آتش سوزی در تمام عرصه‌های جنگلی حوزه منابع طبیعی گلستان به طور کامل مهار شده و فقط حریق در منطقه مبارک آباد مینودشت و آق‌سو کلاله نیمه فعال است که نیروها در حال خاموش کردن آن هستند.

جانشین یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان افزود: در حال حاضر فقط آتش در محدوده قوشه چشمه پارک ملی گلستان فعال است و علاوه بر تلاش نیروهای امدادی، سه فروند بالگرد چندین مورد عملیات آبپاشی انجام دادند.

وی گفت که سخت گذر بودن منطقه آتش سوزی، کار مهار را برای نیروهای امدادی دشوار کرده است.

آریانفر ابراز امیدواری کرد: با تلاش نیروهای امدادی و استفاده از بالگردهای هوافضا آتش در پارک ملی گلستان تا فردا مهار شود.

وی بی احتیاطی را علت اصلی بیشتر آتش سوزی‌های مناطق جنگلی گلستان اعلام کرد و گفت: تعدادی از نیروهای امدادی فعال در مناطق آتش سوزی به علت فشار کار و استنشاق دود به لحاظ جسمی آسیب دیدند که با کمک همکاران هلال احمر و اورژانس به صورت سرپایی مداوا شدند.

فرماندار گالیکش نیز پیش از این گفته بود که از بعد از ظهر روز گذشته تاکنون ۱۵ هکتار از عرصه‌های حفاظت‌شده پارک ملی گلستان در محدوده روستای قوشه چشمه این شهرستان درگیر آتش‌سوزی شده است.

احمد تجری‌مفرد اظهار داشت: این آتش‌سوزی از ساعت ۱۵ روز جمعه در منطقه قوشه چشمه از توابع بخش لوه شهرستان گالیکش رخ داده و از همان ساعات اولیه محیط بانان پارک ملی گلستان به‌همراه نیروهای منابع طبیعی، بخشداری لوه، شهرداری صادق‌آباد، دهیاری‌ها و مردم روستاهای حاشیه پارک ملی در حال تلاش برای مهار آتش هستند. 

پارک ملی گلستان بزرگ ترین و قدیمی ترین پارک ملی کشور با مساحت ۹۱ هزار و ۸۹۵ هکتار در شهرستان گالیکش در شرق استان گلستان و غرب استان خراسان شمالی واقع است که در سال ۱۳۵۴ به عنوان ذخیرگاه زیست کره در زمره ۵۰ ذخیرگاه بیوسفری جهان در فهرست یونسکو ثبت شد.

بخش ناچیزی از پارک ملی گلستان در سرزمین استان سمنان قرار دارد.

این پارک دارای سه نوع آب و هوای متفاوت خشک، نیمه خشک و نیمه مرطوب است که همین ویژگی باعث شده این پارک دارای پوشش گیاهی متنوع از استپ خشک تا جنگل انبوه باشد.

گونه‌های جانوری این پارک شامل آهو، پلنگ، تشی، خرس قهوه ایی، خرگوش، حشره خورها، راسو، روباه، روباه ترکمنی، رودک، سمور جنگلی، سیه گوش، شوکا، شنگ، قوچ و میش، کل و بز، گراز، گربه پالاس، گرگ، مرال، سمندر، قورباغه جنگلی، وزغ سبز، لاک پشت چهار چنگالی، مارمولک بی پا، مار آبی، مار قیطانی، گرزه مار و افعی قفقازی است.

گلستان در سال ۱۳۵۴ نخستین پارک ملی ایران شد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان یکی از ۵۰ ذخیره‌گاه زیست محیطی کره زمین به ثبت رسیده است.

منبع: ایرنا
ارسال نظر

آخرین خبر ها