کد خبر 514265

بازگشت مرد اعدامی از پای چوبه دار

مرد جوانی که ۶ سال قبل به اتهام قتل محکوم به قصاص شده بود با رضایت خانواده مقتول از پای چوبه دار به زندگی برگشت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، این حادثه حدود 6 سال قبل در یکی از روستاهای استان گلستان رخ داد و دو مرد جوان بر سر باربری با یکدیگر درگیر شدند و در یک لحظه عصبانیت یکی از آنها با هل دادن دیگری منجر به مرگ وی شد.

پس از دستگیری متهم به قتل اعتراف کرد اما مدعی شد که قصد کشتن مقتول را نداشته و بر اثر یک اشتباه باعث مرگ مرد جوان شده است. با این حال به درخواست خانواده مقتول برای قصاص متهم وی محاکمه و به مجازات مرگ محکوم شد.

در حالی که حدود یک سال از این ماجرا گذشته بود واحد صلح و سازش شورای حل اختلاف زندان گرگان با بررسی پرونده این مرد جوان و با توجه به اینکه قتل ناخواسته رخ داده بود به سراغ این مرد در زندان رفته و در تحقیقات گسترده متوجه شدند وی در زندان نیز توبه کرده و رفتار مناسبی داشته است بنابراین اقدام خود را برای جلب رضایت اولیای دم آغاز کردند. اما خانواده مقتول همچنان خواهان اجرای حکم قصاص بودند. در حالی که این تلاش‌ها از سوی شورای حل اختلاف زندان گرگان ادامه داشت سرانجام صبح روز دوشنبه در حالی که مرد زندانی برای اجرای حکم اعدام پای چوبه دار رفته بود بار دیگر واحد صلح و سازش شانس خود را برای جلب رضایت اولیای دم به کار بست و این بار موفق شدند در آخرین لحظات قبل از اعدام رضایت خانواده مقتول را جلب کنند.

آنها نیز بدون دریافت دیه و فقط با این شرط که مرد جوان پس از آزادی از زندان دیگر در استان گلستان زندگی نکند از اعدام او چشم پوشی کردند.

احمد جعفری معاون قضایی رئیس کل دادگستری و رئیس شورای حل اختلاف گلستان در این باره گفت: محکوم به قصاص جوانی است که 6 سال پیش در پی یک اشتباه، جان یک انسان را گرفت. به درخواست اولیای دم حکم قصاص صادر شد و پس از انجام تشریفات قانونی، رأی نهایی شد و در نوبت اجرا قرار گرفت.

وی ادامه داد: پیش از اجرای حکم پرونده به واحد صلح شورای حل اختلاف زندان گرگان ارجاع و تلاش برای جلب رضایت اولیای دم آغاز شد. طی سال‌های گذشته اعضای شورای حل اختلاف بارها به همراه بزرگان دو خانواده به خانه مرحوم مراجعه کردند اما اولیای دم، همچنان بر قصاص اصرار داشتند. تا اینکه به لطف خداوند، صبح دوشنبه و دقایقی پیش از اجرای حکم، اولیای دم رأفت و گذشت را ترجیح دادند و بدون هیچ قید و شرطی از حق قانونی و شرعی خود گذشتند و قاتل را بخشیدند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر