کد خبر 451312

موافقت آمریکا با فروش سلاح به رژیم صهیونیستی

آمریکا ۷.۵میلیارد دلار سلاح به تل‌آویو می‌فروشد

وزارت خارجه آمریکا موافقت خود را درباره فروش سلاح و تجهیزات نظامی به رژیم صهیونیستی، فرانسه، لیتوانی، اندونزی و آرژانتین به ارزش حدود ۷.۵ میلیارد دلار اعلام کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، در حالی که واشنگتن طی هفته‌های گذشته تحرکات و فشارهای خود را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران تشدید کرده است، وزارت خارجه آمریکا موافقت خود را با فروش سلاح و تجهیزات به چندین کشور به ارزش ۷.۵ میلیارد دلار اعلام کرد.

به نوشته پایگاه «دیفنس نیوز»، روز دوشنبه (دیروز) برای شرکت‌های دفاعی و نظامی آمریکایی «یک روز خوب و خوشحال کننده» بود.

بنا بر گزارش این پایگاه آمریکایی، دلیل این موضوع، موافقت وزارت خارجه آمریکا با فروش حدودا ۷.۵ میلیارد دلاری تسلیحات و تجهیزات نظامی به رژیم صهیونیستی، فرانسه، لیتوانی، اندونزی و آرژانتین بود.

وزارت خارجه آمریکا روز گذشته کنگره این کشور را در جریان موافقتش با فروش تسلیحات و تجهیزات نظامی به به رژیم صهیونیستی، فرانسه، لیتوانی، اندونزی و آرژانتین قرار داد تا در صورت عدم مخالفت کنگره با این فروش‌های تسلیحاتی قراردادهای فروش با خریداران اجرایی شود.

طبق گزارش دیفنس نیوز، قرار است آمریکا طی قراردادی به ارزش ۳ میلیارد دلار ۹۹۰ میلیون گالن سوخت  شامل سوخت هواپیما، دیزل و بنزین بدون سرب بفروشد.

فرانسه هم درصدد خرید سه هواپیمای نسل جدید ئی-۲ هاوکی آمریکا به ارزش تقریبی ۲ میلیارد دلار است. قرار است این هواپیماها جایگزین نسل قدیمی ئی-۲ هاوکی شوند. فرانسه همچنین از آمریکا همچنین ۱۰ موتور تی-۵۶-۴۲۷ ای به همراه سه تجهیزات راداری و دیگر فناوریهای الکترونیکی مرتبط با آن خریداری می‌کند.

آمریکا همچنین درصدد فروش تقریبا ۲ میلیارد دلاری تسلیحاتی به اندونزی است. طبق گزارش‌ها، اندونزی می‌خواهد ۸ هواگرد دو ملخه «وی-۲۲ آسپری» به همراه ۲۴ موتور اِی ای ۱۱۰۷ سی رولز رویز و دیگر تجهیزات راداری و تسلیحاتی مرتبط با آن بخرد.

لیتوانی یکی دیگر از کشورهایی است که طبق موافقت وزارت خارجه آمریکا قرار است مشتری تسلیحات و تجهیزات این کشور شود.

این کشور کوچک حوزه دریای بالتیک درصد خرید ۳۸۰ میلیون دلاری ۶ فروند بالگرد بلک هاوک آمریکا به همراه ۱۴ موتور تی ۷۰۰-جی ای-۷۰۱دی به همراه تجیهزات تسلیحاتی، رادیویی و مهمات مرتبط با آن است.

طبق گزارش‌ها، بالگردهای بلک هاوک آمریکا در لیتوانی جایگزین ناوگان ام آی-۸ ساخت شوروی خواهد شد.

آرژانتین هم درصدد آن است که از آمریکا ۲۷ فروند نفربر زره‌پوش «ام۱۱۲۶» خریداری کند که ارزش تقریبی این قرارداد ۱۰۰ میلیون دلار برآورد شده است.

 این کشور آمریکای جنوبی علاوه بر نفربرها خواستار خریداری تجهیزات سلاحهای اتوماتیک، رادیویی و نارنجک انداز مرتبط با آنها هم شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر