کد خبر 442398

اعتراف آمریکا به شکست در مقابل ایران

مسئول گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا در جریان نشست با خبرنگاران به تکرار ادعای ضد ایرانی خود پرداخت و اعتراف کرد که نتوانسته ایم توانمندی‌های نامتقارن ایران را نابود کنیم.

به گزارش وبگاه وزارت خارجه آمریکا، «برایان هوک» مسئول گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا در جریان نشست با خبرنگاران به تکرار ادعای ضد ایرانی خود پرداخت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، در این نشست خبری، دیپلمات آمریکایی مدعی شد: ایران با برنامه هسته‌ای خود مشغول «باج‌گیری» از جهان است و کارزار فشار حداکثری به روش‌های بی‌سابقه‌ای ایران را مهار و با آن مقابله کرده است، ما شبکه مالی آنها را مختل کرده‌ایم.

هوک همچنین ادعا کرد که آمریکا به فشار حداکثری خود ادامه می دهد و ایران باید تصمیم بگیرد یا مذاکره کنند یا فروپاشی اقتصادی را مدیریت کنند.

به ادعای هوک، آمریکا در کنار تل آویو و بسیاری از شرکای جهانی خود ایستاده تا مطمئن شود ایران هرگز سلاح اتمی تولید نمی‌کند.

برایان هوک همچنین در پاسخ به سوالی، طراحی اصلی راکتور اراک را برای ایران زمان بر و پر هزینه عنوان کرد و گفت: ایران درخصوص افزایش ظرفیت‌های هسته‌ای خود بسیار سنجیده عمل کرده است. اینطور به‌نظر می‌رسد که ایران نمی‌خواهد مابقی اعضای برجام را آزرده‌خاطر کند تا باعث بازگشت کامل تحریم‌های شورای امنیت و فشار اقتصادی بین‌المللی شوند.

نماینده آمریکا در ادامه در پاسخ به سوالی درباره اختلاف نظر اروپا و آمریکا بر سر برجام؛ گفت: من با شرکای تروئیکای اروپایی به صورت دائم تماس‌هایی دارم.

این مقام آمریکایی همچنین با اذعان به عدم موفقیت سیاست‌های آمریکا در برابر ایران، تاکید کرد که ما هیچوقت ادعا نکرده‌ایم که توانمندی‌های نامتقارن ایران را نابود کرده‌ایم، بلکه فقط توانسته‌ایم عملیات‌های ایران را برای چند سال متوقف کنیم.

این سخنان نماینده آمریکا پس از آن عنوان شد که وزیر خارجه این کشور شب گذشته از عدم تمدید معافیت‌های همکاری هسته‌ای با ایران خبر داد. در این ارتباط «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا شامگاه چهارشنبه در یک پیام توئیتری نوشت: «امروز، من پایان معافیت تحریم‌ها برای [همکاری در] پروژه‌های مرتبط با برجام در ایران را که ظرف ۶۰ روز اجرایی می‌شود، اعلام می کنم».

وزیر خارجه آمریکا در پیامی دیگر که متعاقب این پیام منتشر شد، نوشت: «من همچنین دو هدایت کننده اصلی برنامه غنی سازی هسته‌ای ایران را تحریم می‌کنم- مجید آقایی و امجد سازگار. دانشمندان ایرانی باید انتخاب کنند: یا یک فعالیت صلح آمیز خارج از حوزه اشاعه [تسلیحات هسته‌ای] را دنبال کنند یا خطر تحریم شدن را بپذیرند».

بیشتر بخوانید
ارسال نظر